Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Νοrd lead 3


taikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρια (clavia)exei sταματησει την παραγωγη του γνωριζει καποιος αν ειχε καποιο προβλημα σαν μοντελο κ ή απλως ηταν η ωρα του να σταματησει?

 

και δευτερη ερωτηση εινα που μπορω να ψαξω μηπως και βρω ενα,,εκτος    e-bay..

Eyxaristv

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον βγήκε το νέο wave, που θεωρείται ο αντικαταστάτης του. Αν και το nord lead υπάρχει ακόμη στο site της clavia.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lead 3 έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να παράγεται και σίγουρα δεν είχε να κάνει με τυχόν προβλήματα που είχε το όργανο.

Ο κυριότερος λόγος για τη διακοπή της παραγωγής ήταν η τσουχτερή τιμή του και το γεγονός ότι το αρκετά φτηνότερο Lead 2X παρέχει ελάχιστα λιγότερα features σε σχέση με το Lead 3 άρα η σχέση κόστους και απόδοσης είναι σαφώς καλύτερη για το 2X.

 

Όσο για το πού θα το βρεις... καλή τύχη και αν βρεις πες μου κι εμένα! ;) ;D

 

EDIT: Και μια λεπτομέρεια σχετικά με το Lead 3. Τα knobs που έχει είναι απλά τα καλύτερα που έχω δει...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σταματησει να παραγεται εδω και 1,5 χρονο.Σιγουρα δεν ειχε προβληματα αλλα μια εταιρια οπως η Clavia poy apasxolei 20 atoma maximum προσωπικο δεν θα το συνεχιζε στη γραμμη παραγωγης της χωρις κερδος.Δυστηχως αποτι φανηκε δεν ''πουλησε'' πολυ αρα επρεπε να κοπει.

Οσο για το που θα το βρεις?Θα συμφωνησω με τους προλαλησες...Καλη τυχη φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δικαιούμαι να μιλήσω κι εγώ καθότιν έχω ένα Nord Lead 3.Πρόκειται για το καλύτερο της σειράς και ίσως η καλύτερη τεχνολογία σε virtual instrument που έχει βγεί μέχρι σήμερα.Επίσης τυχαίνει να έχω γύρω στa 16 synths και τα μισά αναλογικά αλλά είμαι στη φάση που θέλω να τα πουλήσω όλα.Αν σ ενδιαφέρει πτραγματικά το Nord lead κάνε μια σοβαρή πρόταση και το συζητάμε

[email protected]!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δικαιούμαι να μιλήσω κι εγώ καθότιν έχω ένα Nord Lead 3.Πρόκειται για το καλύτερο της σειράς και ίσως η καλύτερη τεχνολογία σε virtual instrument που έχει βγεί μέχρι σήμερα.Επίσης τυχαίνει να έχω γύρω στa 16 synths και τα μισά αναλογικά αλλά είμαι στη φάση που θέλω να τα πουλήσω όλα.Αν σ ενδιαφέρει πτραγματικά το Nord lead κάνε μια σοβαρή πρόταση και το συζητάμε

[email protected]!

 

 

 

 

Περιττό να πω ότι έχεις πει το μεγαλύτερο ανέκδοτο μέχρι σήμερα  ;D.Υπάρχουν και άλλα που είναι άψογα στην κατηγορία τους και ισάξια με το nordlead και καμιά φορά και λίγο καλύτερα( δεν θα πω μάρκες γιατί το θεωρώ βαρετό αυτό το θέμα και εξάλλου όποιος γνωρίζει ξέρει).Τέλος αφού είναι τόοοοοσο τέλειο για σένα γιατί πρέπει να κάνεις τη γκάφα να το δώσεις(εγώ στην θέση σου δεν θα το έδινα που να με κοπανάνε )?Πάντα φιλικά :)

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε μου άρεσαν τ ανέκδοτα παρόλο που το είπες και φιλικά,θα σου πρότεινα να ψαχτείς, ίσως παίζοντας λίγο αυτά τα όργανα(virtual analog) και μετά συγκρινέ τα με τα real analog.Οταν το κάνεις αυτό θα δεχτώ την κριτική σου!

Bye...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες σας,,κατατοπιστικα πραγματικα,,χαιρομαι που υπηρχε δημιουργικη αντιπαραθεση,,και εχω να πω και εγω οτι περι γουστου μαραθόπιτα...Εχω δουλεψει και με τα 2 (lead 2 kai lead3) και για μενα ο ηχος του 3 καμια σχεση με κανενα αλλο της σειρας lead,,ειναι και ο λογος που ψαχνω να το αγορασω αλωστε...

 

Ευχαριστω και παλι χαιρετισμουσ σε ολους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε μου άρεσαν τ ανέκδοτα παρόλο που το είπες και φιλικά,θα σου πρότεινα να ψαχτείς, ίσως παίζοντας λίγο αυτά τα όργανα(virtual analog) και μετά συγκρινέ τα με τα real analog.Οταν το κάνεις αυτό θα δεχτώ την κριτική σου!

Bye...

 

Πίστεψέ με παίζω με αρκετά V.A(δες φωτογραφίες των πλήκτρων μας. page 6) και κάποια analog(είχα και minimoog κάποτε αλλά το έδωσα).Το θέμα είναι να μην πετάμε ότι νάνε αυτό σου διευκρίνισα(γιατί όντως ήταν μεγάλη κοτσάνα).Σου απάντησα για  αυτό που έγραψες και όχι για συγκρίσεις μεταξύ real vs analog modeling ή αλλιώς V.A.Τώρα αν έχεις να κάνεις εσύ συγκρίσεις πρόβλημά σου αλλά στην ίδια κατηγορία κάποιου οργάνου και όχι ότι νάνε.Εγώ όταν γουστάρω analog το αγοράζω γιατί κάτι με τραβάει στο συγκεκριμένο όργανο όπως επίσης το ίδιο ισχύει και για τα virtual analog και για τα digital.Τέλος δεν χρειάζεται να κάνουμε ολόκληρη παπάτσα για να πουλήσουμε ένα όργανο αν κάποιος το θέλει θα στο πάρει στάνταρ μιας και ένα nordlead 3 δεν είναι και άσχημο(εγώ θα προτιμούσα το nordwave μιας και το nord 3 το είχα και το πούλησα).Πάντα φιλικά :)

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εγώ στην θέση σου δεν θα το έδινα που να με κοπανάνε)

 

και μετά...

 

(εγώ θα προτιμούσα το nordwave μιας και το nord 3 το είχα και το πούλησα).

 

Τώρα εγω τι να υποθέσω; Oτι μάλλον σε κοπανήσανε πολύ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου