Προς το περιεχόμενο

Για οσους εχουν Whammy 4 (ή 1)


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια μου. :)

Λοιπον υπαρχει ενα θεματακι με το whammy 4 που εχω.

Τα πραγματα εχουν ως εξης:

Χρησιμοποιω σχεδον παντα το oct^ ή το 2oct^ (μαυρη στηλη δεξια που απο πανω γραφει whammy).

Και στην ουσια,αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος ,περα των αλλων, λογος που το πηρα.Μarooned κ.τ.λ.

Το προβλημα ειναι το εξης: οταν παιζω την νοτα και παταω το πεταλι για ν'ανεβω οκταβες , η ανεβασμενη πλεον σε οκταβα νοτα , ακουγεται  λες και ακους Σιταρ (αυτο το ανατολιτικο οργανο).

Δεν ξερω αν αυτο ειναι προβλημα ή οντως ετσι ακουγεται το whammy 4 σ'αυτες τις 2 επιλογες.

Θα θελα,επισης,να μαθω απ'τους κατοχους του whammy 1 αν υπαρχει το ιδιο προβλημα.

 

Προβλημα 2ο:

Και βεβαια να μην αναφερω και την χρονικη καθυστερηση που υπαρχει  απ'την στιγμη που θα ''χτυπησω'' μια νοτα μεχρι την στιγμη που θ'ακουστει οταν το χρησιμοποιω.

Με τ'αλλα πεταλια δεν συμβαινει αυτο.

 

Μπορει να μαθω απ'τους κατοχους και των 2 μοντελων ,αν αυτο το πραγμα συμβαινει και στα δικα τους μοντελα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου συμβαίνει και είναι πραγματικά ενοχλητικό...

Βέβαια σε μερικές ρυθμίσεις μου αρέσει αλλά φαντάσου πως ενώ έσκασα την 200άρα δεν μπορώ να το χρησιμοποιή΄σω ζωντανά... Και εγώ αναρωτιώμου παλιότερα αν υπάρχει κάποιο mod... Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε κατευθείαν στην digitech... Πάντως εγώ πειράζοντας τα EQ μου κατάφερα να το ελέγξω καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

να ρωτισω κ εγω δυο πραγματακια για το Whammy!  ;D

 

1ον μπορω να χρησιμοποιησω One Spote η μονο με τον δικο του μετασχηματιστη λειτουργει?

 

2ον οταν το βαλω στην σειρα με τα πεταλακια να τον βαλω πρωτα απο ολα ε?

το Octaver Που εχω θα μπει μετα(δλδ δευτερο στην σειρα)

 

οσο για την καθυστεριση κ για το φυσιμα που λετε χτες που τον δοκιμαζα επι ενα μισαωρο για να τσεκαρω αυτα τα δυο "προβληματα" δεν μπορεσα με τπτ να τα εντοπισω.....

το πεταλι απλος εχει πολυ μικρη διαδρομη κ σε 5 λεπτα το συνηθησα κ ολα ηταν μια χαρα.  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι το εξης: οταν παιζω την νοτα και παταω το πεταλι για ν'ανεβω οκταβες , η ανεβασμενη πλεον σε οκταβα νοτα , ακουγεται  λες και ακους Σιταρ (αυτο το ανατολιτικο οργανο).

Δεν ξερω αν αυτο ειναι προβλημα ή οντως ετσι ακουγεται το whammy 4 σ'αυτες τις 2 επιλογες.

Θα θελα,επισης,να μαθω απ'τους κατοχους του whammy 1 αν υπαρχει το ιδιο προβλημα.

Με το WH-1 δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα.Αντιθέτως,μπορώ να κάνω άνετα sustain νότες όπως πχ στο "Like A Stone" των Αudioslave.

Αν η καθυστέρηση είναι "ενοχλητική" έλεγξε αν το πετάλι είναι σωστά calibrated.

 

1ον μπορω να χρησιμοποιησω One Spote η μονο με τον δικο του μετασχηματιστη λειτουργει?

όχι,ο μετάσχηματιστής του είναι 9V AC και όχι DC όπως το 1spot

 

τα τροφοδοτικα για digitech αν χαλασουν βρισκεις πολυ δυσκολα φιλε μου...

...δεν θα το ΄λεγα:

http://www.bonstudio.gr/default.asp?static=22&category=36&id=2711

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια!

οποτε εαν το παρω δεν τον γλυτωνω τον δευτερο μετασχηματιστη....  :(

 

2ον οταν το βαλω στην σειρα με τα πεταλακια να τον βαλω πρωτα απο ολα ε?το Octaver Που εχω θα μπει μετα(δλδ δευτερο στην σειρα)

 

για αυτο?  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το 4.Και δεν αντιμετώπισα ουτε καθυστερήσεις ούτε περίεργους ήχους.Βεβαιώσου ότι είναι ρυθμισμένο σωστά και ότι η καθυστέρηση δεν προέρχεται απο κάποιο αλλο πετάλι.Μέχρι και στο drοp tune που κατα γενική ομολογία καθυστερή το σήμα εγώ πάλι εχω αναιπαίσθητη καθυστέρηση

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ego paidia eho to whammy 3 k den eho kanena provlima isos ayto na ehei vgei to kalitero,apoti lene k se ksena forum

 

3 δεν υπάρχει.Εκτός κι αν εννοείς το xp-100 whammy-wah,το οποίο είναι και το χειρότερο.

Το "καλύτερο" απ'ότι "λένε σε ξένα forum" είναι το WH-1.Δεν είναι τυχαίο ότι το χρησιμοποιούν ακόμα ο Edge,Vai Satriani,Morrello και δεν το έχουν αντικαταστήσει με το 4.

Επειδή ήμουν αρκετά τυχερός να τα δοκιμάσω όλα,η προσωπική μου σειρά προτίμησης είναι:

WH-1, WH-4, WH-2 και το xp-100 για να κρατάει κλειστή την πόρτα  ;)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου