Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προστέθηκε η Sterling by Music Man Cutlass CT50 στην παρέα. Παχύ roasted maple neck, μαγνήτες που πραγματικά κελαηδάνε (low output, φουλ vintage στρατοκαστερίλα), το γνωστό υπέροχο headstock, locking tuners, πολύ ελαφριά... τι άλλο να ζητήσει κανείς; 

 

Τον προηγούμενο χρόνο υπήρξα επίσης κάτοχος μιας Vintage V6 HSS και μιας Ibanez AZ224 (μαζί με την Bacchus BST-2 RSM που έχω ακόμα), και μπορώ με σιγουριά να πω ότι ανεξαρτήτως τιμής, η Sterling υπερτερεί σαν όργανο έναντι και των τεσσάρων παραπάνω (σε σκάσιμο/resonance, ήχο, αίσθηση στο πιάσιμο). 

IMG_20210917_143247.jpg

IMG_20210917_165951.jpg

IMG_20210917_155241.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Yamaha Revstar RS620... For those about to rock, we salute you.

 

Οργανάρα, ό,τι ακριβώς έψαχνα από heavy humbuckerοφάση. Μόλις έδωσα την εξαιρετική (θεωρώ) Vintage V100 Lemon Drop σε συμφορουμίτη, με σκοπό να την αντικαταστήσω με κάτι αντίστοιχο αλλά σε double cut έκδοση. Ηχητικά και παιχτικά η Revstar προσφέρει ακριβώς αυτό το πράγμα (ήχο και αίσθηση Les Paul, αλλά με μεγαλύτερη ευκολία στο παίξιμο), σε ένα πιο αφαιρετικό και αισθητικά ντελικάτο σχέδιο. Sustain στο Θεό (δεν έχω ξαναπαίξει κιθάρα που να την πλησιάζει σε αυτό το κομμάτι), κάθε συγχορδία ακούγεται καμπάνα, και intonation εξαιρετικό. Bonus το πάρα πολύ χρήσιμο low cut switch (ειδικά για τις θέσεις neck και center).

 

Αν και πάντα παραμένω Stratocasterάκιας, η συγκεκριμένη είναι νέος έρωτας.

IMG_20211201_193516.jpg

IMG_20211130_153833.jpg

IMG_20211130_162118.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με 'γειά!

Οι Revstar για τα γούστα μου είναι η πιο φρέσκια πρόταση σχεδιαστικά και με εγγυημένη ποιότητα κατασκευής απο την Yamaha. Τις εκτιμώ πολύ. 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα γραμμάρια ελαφρύτερη από Les Paul είναι, σε υψηλά βάρη παίζει σε κάθε περίπτωση (στιβαρή κατασκευή, "correct weight" που θα έλεγε κανείς). Από neck dive δεν έχει θέμα.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αρχικά πήγαινα για P90s αλλά έκανα διαφορετικό σχεδιασμό στην πορεία... Ισχύει αυτό που λες, πανευρωπαϊκά τώρα απλά βρίσκεις απομεινάρια από όλα τα μοντέλα. Από Μάρτη θα έρθουν νέες παραλαβές και Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2021 στις 7:46 ΜΜ, fusionakis είπε

Yamaha Revstar RS620... For those about to rock, we salute you.

 

Οργανάρα, ό,τι ακριβώς έψαχνα από heavy humbuckerοφάση. Μόλις έδωσα την εξαιρετική (θεωρώ) Vintage V100 Lemon Drop σε συμφορουμίτη, με σκοπό να την αντικαταστήσω με κάτι αντίστοιχο αλλά σε double cut έκδοση. Ηχητικά και παιχτικά η Revstar προσφέρει ακριβώς αυτό το πράγμα (ήχο και αίσθηση Les Paul, αλλά με μεγαλύτερη ευκολία στο παίξιμο), σε ένα πιο αφαιρετικό και αισθητικά ντελικάτο σχέδιο. Sustain στο Θεό (δεν έχω ξαναπαίξει κιθάρα που να την πλησιάζει σε αυτό το κομμάτι), κάθε συγχορδία ακούγεται καμπάνα, και intonation εξαιρετικό. Bonus το πάρα πολύ χρήσιμο low cut switch (ειδικά για τις θέσεις neck και center).

 

Αν και πάντα παραμένω Stratocasterάκιας, η συγκεκριμένη είναι νέος έρωτας.

IMG_20211201_193516.jpg

IMG_20211130_153833.jpg

IMG_20211130_162118.jpg

 

 

πολύ όμορφη η Revstar αλλά να πω την αμαρτία μου αυτό το headstock δεν το χωνεύο με τίποτα!!!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/12/2021 στις 10:55 ΜΜ, manitsa7 είπε

πολυ καλη! ψαχνω revstar με p90s αλλα δεν υπαρχουν…μου ειπαν απο τη νεα χρονια παλι

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=500617

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου