Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται τι ήχο θες.

Για κλασσικό Van Halen ήχο πρέπει να μπει πριν.

Επίσης αν θες ψευδοleslie βρώμικο ήχο πάλι δουλεύει καλύτερα. 

Αν θες μεγάλα και pronounced sweeps στον βρώμικο ήχο σου δουλεύει καλύτερα μετά. 

Δεν υπάρχουν κανόνες, ότι αρέσει στον καθένα. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εξαρτάται τι ήχο θες.

Για κλασσικό Van Halen ήχο πρέπει να μπει πριν.

Επίσης αν θες ψευδοleslie βρώμικο ήχο πάλι δουλεύει καλύτερα. 

Αν θες μεγάλα και pronounced sweeps στον βρώμικο ήχο σου δουλεύει καλύτερα μετά. 

Δεν υπάρχουν κανόνες, ότι αρέσει στον καθένα. 

Εγώ το βάζω ανάμεσα. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

εγώ ξέρω ότι όλα τα modulation πάνε στο τέλος

 

Το βάζω και εγώ ανάμεσα όπως ο Νέστορας. Το βάζω μετά τα low gain od's, ώστε να έχω κάποιους συγκεκριμένους ήχους με έντονο το εφέ, και πριν τα dist/fuzz για να μη μου χαλάνε τον lead ήχο.

 

Εδώ δοκίμασα κάποια mod effects μετά από το fuzz.

 

 

 

 

Και εδώ τα δοκίμασα πριν το fuzz.

 

 

 

Και στα δυο κλιπ ξεκινώ και τελειώνω με ήχο χωρίς mod. 

Δεν λέω ότι είναι σωστό έτσι, καθώς δεν υπάρχει σωστό και λάθος, απλά δεν μου είναι χρήσιμοι οι ήχοι με τα mod μετά τον βρώμικο ήχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου.... όταν λέμε το πρώτο πετάλι στην πεταλιέρα (η αρχή της) εννοούμε αυτό που είναι "πιο κοντά" στην κιθάρα έτσι;  και όχι αυτό που είναι ακριβώς μετά τον ενισχυτή.

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστορα δεν κατάλαβα το εικονίδιο  Μπερδεύτηκα (μπερδεύτηκα)

Έχω να παίξω με πεταλάκια και σε κανονικό ενισχυτή πάνω από 25 χρόνια και μην φανταστείς πεταλιέρα. 5-6 πετάλια ατάκτως ριγμένα μπροστά από έναν τρατζιστοράτο 100άρη Yamaha   https://images.richtonemusic.co.uk/product/YYAMAHA36599b.jpg   που τον έχω ακόμη... σε καμιά δεκαριά lives σε μπαράκια στην περιοχή μου και φυσικά τζάμπα (αν και με τα ποτά που ήπιαμε και "κεράσαμε" στις παρέες μας καλύτερα να μας πλήρωνε...). Οπότε ποτέ δεν έδωσα σημασία σε όλο αυτό....

   Εκτός εάν μπερδεύτηκες με την διατύπωση της ερώτησης......😌🤓

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Νέστορα δεν κατάλαβα το εικονίδιο  Μπερδεύτηκα (μπερδεύτηκα)

Έχω να παίξω με πεταλάκια και σε κανονικό ενισχυτή πάνω από 25 χρόνια και μην φανταστείς πεταλιέρα. 5-6 πετάλια ατάκτως ριγμένα μπροστά από έναν τρατζιστοράτο 100άρη Yamaha   https://images.richtonemusic.co.uk/product/YYAMAHA36599b.jpg   που τον έχω ακόμη... σε καμιά δεκαριά lives σε μπαράκια στην περιοχή μου και φυσικά τζάμπα (αν και με τα ποτά που ήπιαμε και "κεράσαμε" στις παρέες μας καλύτερα να μας πλήρωνε...). Οπότε ποτέ δεν έδωσα σημασία σε όλο αυτό....

   Εκτός εάν μπερδεύτηκες με την διατύπωση της ερώτησης......😌🤓

2 12αρια ρε θηριο;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Άλλες φεύγουν (Sterling Luke αγοράστηκε πριν λίγες μέρες εντός noiz, το ίδιο αναμένεται να συμβεί και με την Revstar προσεχώς), και άλλες έρχονται για παρέα στην Cutlass και την Telecaster... Με πολύ μεγάλη χαρά λοιπόν, υποδέχτηκα πριν λίγες μέρες την Shergold Provocateur SP01, μια κιθάρα με κάποια πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά:

 

- κοψιά Les Paul με ελαφρύ σώμα mahogany (3,4 κιλά το βάρος της)

- πολύ βολικό roasted mahogany neck (μεσαίου μεγέθους, καθόλου ματσούκι) και ταστιέρα έβενος

- bolt-on κατασκευή με γέφυρα τύπου Tele και τρομερό resonance (το όργανο πάλλεται ολόκληρο σε κάθε πενιά πραγματικά)

- ένα υπέροχο σετ μαγνητών (Seymour Duncan SP90 στο neck και Pearly Gates humbucker στον bridge)

- vintage locking tuners

 

Μέχρι τώρα έχω παίξει κανένα 5ωρο με την κιθάρα, και την έχω ερωτευτεί μπορώ να πω, γιατί ο συνδυασμός P90 με humbucker είναι άπαιχτος και το όλο playability του οργάνου εξαιρετικό. Ειδικά στα γκάζια γίνεται χαμός, γιατί ο Τεξανός bridge humbucker είναι γεμάτος αλλά και με πολλά πρίμα, και όταν κάνω την αλλαγή στο neck η φάση γίνεται ακραία fat... Μελλοντικά θα ανεβάσω σίγουρα και βιντεάκι.

 

IMG_20220803_184838.jpg

IMG_20220803_185045.jpg

IMG_20220803_185005.jpg

IMG_20220803_185207.jpg

IMG_20220803_185140.jpg

Dude Rig.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Τελικά μετά από μερικούς μήνες συνύπαρξης, συνειδητοποίησα ότι το 7.25'' radius της Vintera '50s Telecaster δεν ήταν το βολικότερο για μένα, οπότε προχώρησα σε αλλαγές... Εδώ και λίγες μέρες λοιπόν, κατέφτασε αυτή η πανέμορφη κυρία σπίτι, που είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.

 

FGN J-Standard Iliad... Σώμα ash (πανάλαφρη), maple neck και ταστιέρα, μαγνήτες Seymour Duncan, brass saddles, compound radius, made in Japan ποιότητα κατασκευής, και την κιθάρα από την πρώτη στιγμή την αισθάνθηκα σαν ιδανικό συμπλήρωμα της Cutlass και της Provocateur. Εννοείται σε λίγο καιρό θα γράψουμε και τίποτα.

IMG_20221203_121320.jpg

IMG_20221208_145501.jpg

IMG_20221206_204155.jpg

IMG_20221207_084612.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου