Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

D' Angelico Premier DC

Έχοντας κάνει τα σχέδιά μου εδώ και καιρό, αφού παρουσιάστηκαν καλές περιπτώσεις η μία μετά την άλλη, πάτησα ξανά την σκανδάλη δυο βδομάδες μετά την Iliad. 15η κιθάρα της ζωής μου μέχρι τώρα λοιπόν, και 4η κιθάρα της παρούσας ενεργής συλλογής, έμελε να είναι και η πρώτη μου - και εύχομαι και τελευταία - semi-hollow.

Εδώ και καιρό προσπαθούσα να διαλέξω ανάμεσα σε Epiphone, Sire, Ibanez, D'Angelico, PRS, Stanford ή Yamaha, έχοντας στο μυαλό μου ότι θέλω μια κιθάρα να κελαηδάει στον bridge με γκάζια, για παιξίματα στο στυλ του Robben Ford.. και μιας που από άποψη χαρακτηριστικών τα περισσότερα από τα παραπάνω ES-335 τύπου μοντέλα στα οποία αναφέρομαι ήταν πανομοιότυπα ή αρκετά κοντά, εντέλει αποφάσισα με βάση πιο επιφανειακά κριτήρια (βάρος και εμφάνιση). Αφού πήρα την απόφαση για D'Angelico (καθώς γουστάρω κάργα fiesta red με σκούρα ταστιέρα και block inlays αντί για dot), μία δεύτερη επιλογή είχε να κάνει με το αν θα πάρω την DC ή την Mini DC (ES-339 φάση)... εκεί διάλεξα βάσει ηχητικών δειγμάτων, καθώς ο πιο φουλ ήχος του μεγαλύτερου σκάφους κέρδισε σαν προοπτική το ελαφρύτερο και πιο άνετο σκαρί.

 

Η κιθάρα όπως μου ήρθε θέλει σίγουρα ένα σετάρισμα, το οποίο και θα γίνει την επόμενη βδομάδα, αλλά η μέχρι τώρα εικόνα που έχω είναι ότι πρόκειται για ακριβώς αυτό που έψαχνα σε αυτά τα χρήματα. Ελαφριά (3,51 κιλά), resonant χωρίς προβλήματα με feedback, οι Duncan Designed μαγνήτες με ωραία παρουσία (καθόλου μουντοί), ενώ η βασική της ιδιαιτερότητα έγκειται στο ότι το neck είναι από maple και αρκετά λεπτό για σκάφος, το οποίο στην πράξη φαίνεται να με βολεύει πάρα πολύ. Το ίδιο ισχύει και για το μοντέρνο radius, καθώς όπως καταλάβατε την κιθάρα την πήρα για να αλητεύω με σηκώματα και βρώμες κατά βάση, και όχι να μένω στο neck μαγνήτη για ατελείωτα chord solos (το καλό είναι ότι άμα ποτέ μου βγει, το κάνει πειστικά και αυτό).

 

Κατά τα άλλα προσπαθώ ακόμα να καταλάβω αν την προτιμώ με (κλασάτη) ή χωρίς (του δρόμου) pickguard... προς το παρόν την έχω "γυμνή" σαν τον Gary Moore και βλέπουμε.

IMG_20221229_035752.jpg

IMG_20221229_011314.jpg

IMG_20221225_043955.jpg

IMG_20221229_011240.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fusionakis είπε

Κατά τα άλλα προσπαθώ ακόμα να καταλάβω αν την προτιμώ με (κλασάτη) ή χωρίς (του δρόμου) pickguard.

 

Κούκλα. 

Βάλε ξανά το pick guard ΧΘΕΣ ;)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωση εξοπλισμού και κάποιες αλλαγές:

 

Κιθάρες ακουστικές:

Yamaha FG5

 

Κιθάρες ηλεκτρικές:

Gibson 57 Historic, Aged με Voodoo 59 bridge και Kloppmann 60 neck

Gene Baker B3 Phoenix Driftwood,

MJT partscaster strat με CS69, callaham κλπ,

 

Ενισχυτές:

Two Rock Classic Reverb σε 2 eminence EJ1250

 

Πετάλια κλπ:

Hilton volume pedal

ThorpyFX Peacekeeper

Ramble FX Marvel Drive v3

JAM pedals multipedal με: Dynassor, TubeDreamer72+, Red Muck, Chill, Waterfall, Dellay Llama.

 

Και μια φωτο στη νεα τους θέση 

 

 

 

50ECCF1F-7EB8-4CEE-A49B-E6F6C56A65EF.jpeg

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Fender FSR Player Stratocaster

Ακούγεται όπως πρέπει να ακούγεται μια Strat, είναι ελαφριά, έχει και το αγαπημένο μου χρώμα... δεν χρειαζόμουν κάτι άλλο για να ερωτευτώ. Σκοπεύω να της κάνω 1-2 αναβαθμίσεις και να τη σετάρω στα γούστα μου στο προσεχές μέλλον, αλλά και τώρα που μιλάμε παίζει υπέροχα (αμφιβάλλω αν αλλάξω ποτέ το σετ medium Alnico 5 μαγνητών της).

 

IMG_20230307_180231.jpg

IMG_20230307_183615.jpg

IMG_20230307_184042.jpg

IMG_20230308_022953.jpg

IMG_20230308_023619.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusionakis είπε

Fender FSR Player Stratocaster

Ακούγεται όπως πρέπει να ακούγεται μια Strat, είναι ελαφριά, έχει και το αγαπημένο μου χρώμα... δεν χρειαζόμουν κάτι άλλο για να ερωτευτώ. Σκοπεύω να της κάνω 1-2 αναβαθμίσεις και να τη σετάρω στα γούστα μου στο προσεχές μέλλον, αλλά και τώρα που μιλάμε παίζει υπέροχα (αμφιβάλλω αν αλλάξω ποτέ το σετ medium Alnico 5 μαγνητών της).

 

IMG_20230307_180231.jpg

IMG_20230307_183615.jpg

IMG_20230307_184042.jpg

IMG_20230308_022953.jpg

IMG_20230308_023619.jpg

Αυτές οι Μεξικάνες βγήκαν πολύ καλές. Με γεια!

  • Ευχαριστώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ! Σε ποιες Μεξικάνες αναφέρεσαι ακριβώς; Στις limited run με το roasted maple που είναι τούτη εδώ ή στις Player γενικά;

 

Προσωπικά έχω υπάρξει κάτοχος αυτής της Strat και μίας Vintera 50s Tele στο παρελθόν, και έχω πολύ καλή γνώμη για τα made in Mexico όργανα εξ'αιτίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusionakis είπε

Θενξ! Σε ποιες Μεξικάνες αναφέρεσαι ακριβώς; Στις limited run με το roasted maple που είναι τούτη εδώ ή στις Player γενικά;

 

Προσωπικά έχω υπάρξει κάτοχος αυτής της Strat και μίας Vintera 50s Tele στο παρελθόν, και έχω πολύ καλή γνώμη για τα made in Mexico όργανα εξ'αιτίας τους.

Στις player γενικά. Έχω δοκιμάσει player με professional back to back, και παρόλο που οι pro είναι καλύτερες, δε δικαιολογείται η υπερδιπλάσια τιμή 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ως πρόσφατα ήμουν γενικά κατά του να μοιράζομαι gear list σε αυτό το thread, για κάποιο (ηλίθιο, καθαρα μόνο στον μυαλό μου) λόγο, μου φαινόταν ανούσιο φλεξάρισμα "κοιτάχτε τι έχω". Από την άλλη παρατήρησα οτι πολλές φορές έχω βρεθεί σε αυτό το thread ψάχνοντας ενυπώσεις για κάποιο πεταλάκι/κτλ οπότε έχω αρχίσει να αναθεωρώ. 


Επίσης πρόσφατα έκανα και έκανα μια λίστα με το τι έχω μαζέψει, και όταν τα βλέπεις όλα μαζί αρχίζεις να αναρωτιέσαι λίγο τι τα κάνω όλα αυτά.. Αλλά ποτέ δεν μου άρεσε να αποχωρίζομαι εξοπλισμό εκτός αν είναι κάτι που πραγματικά δεν μου αρέσει καθόλου, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, ή για κάποιο λόγο πρέπει να το αποχωριστώ (που ευτυχώς ήταν σπάνιο). Έτσι η λίστα μεγάλωσε..

Τα χρησιμοποιώ όλα; ...τα περισσότερα ναι, εναλλάξ σε πρόβες. Συνήθως έχω ένα σταθερό pedal board με 1-2 θέσεις μπαλαντέρ για το "πετάλι της σημερινής πρόβας". Όχι οτι χρησιμοποιείται πάντα, αλλά έτσι για αλλαγή, γιατί όχι. 

 

Guitars

Fender American Professional II SSS - mystic green

Vigier Excalibur Custom HSH - blue

PRS Custom 24 SE - tobacco sunburst

Jackson PS4 - Red

 

Amps

Fender Deluxe Reverb ’68 custom combo

VHT Special 6 Ultra head

Line6 DT50 head

Line 6 Spider Valve MkII combo (+head mod)

Vox MV50 Clean head

NUX mighty air (practice small amp)

 

Cabs

Harley Benton G112 Celestion V30

 

Multi-effects

Line6 HD400

 

Pedals

OD-Distortion

Behringer TO808 vintage tube overdrive

Behringer SF300 Super Fuzz

Behringer UM300 Ultra metal

MXR Timmy

MXR Super badass distortion

JHS AT+

Friedman BE-OD Deluxe

BOSS Metal Zone waza MT-2w

BOSS Super Overdrive OD-1

BOSS Super Overdrive OD-1 40th anniversary limited edition

BOSS Blues driver waza BD-2w

Nobels ODR-1 mini

Ibanez TubeScreamer mini

TC electronic Zeus

TC electronic Mojomojo

TC electronic Dark matter

TC electronic Magus pro

ElectroHarmonix nano Big Muff

Harley Benton Ultimate drive

Revv G3

Wampler Tumnus deluxe

 

Delays

TC electronic The prophet

TC electronic Flashback II

TC electronic Bucket brigade

 

Modulation

Ibanez chorus mini

Behringer UC200 Ultra chorus

ElectroHarmonix Small stone phaser

 

Other

TC electronic Hypergravity compressor

Dunlop CBM95 cry baby mini wah

T-Rex Creamer reverb

TC electronic polytune 3  mini noir (x2)

Digitech Freqout

TC electronic Ditto Jam2 looper

Behringer EQ700 graphic equalizer

 

Power supplies

CIOKS DC7

CIOKS Sol

  • Like 5

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα κατά τύχη και είπα να ανανεώσω το αρχικό μου post καθώς υπήρξαν κάποιες αλλαγές...

 

Ηλεκτρικές (με τα ονόματά τους):

Ibanez RG 550 LTD, Bianca

Ibanez RG 2570 EX, Silvia

Ibanez RG 2620 QM, Candy

Ibanez RG 2620 QM, Shiori (ναι, έχω δύο, διαφορετικού έτους μοντέλα!)

Ιbanez XPT 700 Xiphos, Neytiri

Ibanez XPT 700 Xiphos, Hydra (απέκτησα και δεύτερη, διαφορετικού έτους μοντέλο)

Ibanez ICT 700, Keiko

Ibanez RGRG0101 LTD, Skye

Ibanez RGR 652 AHB, Kiyomi (η πιο πρόσφατη προσθήκη στην συλλογή, μόλις δύο μηνών)

    

Όλες φοράνε DiMarzio Tone zone, Paf Pro και είναι full modified για να ικανοποιούν τα βίτσια μου! Λεπτυμένα μπράτσα, ξήλωμα μεσαίων μαγνητών (από τις 550 και 2570), μόνο  volume pots (CTS), CRL και DiMarzio pu selectors, Switchcraft jacks και είναι custom painted, εξαιρουμένης της RGR652 AHB που απλά της άλλαξα το hardware σε χρυσό...

 

Ακουστική:

Epiphone PR350 KE

 

Μπάσσο:

Ibanez SRX 705

 

Sound gear, setup 1 (στο σπίτι για εγγραφές):

t-bone DS16R x2, UHF Wireless (ένα για την κιθάρα, ένα για το ΑΚG 520L χειλόφωνο)

Marshall JMP-1, pre-amp

Boss PQ 50, parametric eq

Boss CL 50, compressor/limiter

Boss NS 50, noise suppressor

BBE 882i, Sonic Maximiser

Boss SE 50 x2, stereo fx processors

Digitech Studio Quad V2, stereo fx processor (for harmonizing)

DMC System Mix II, stereo line mixer

Palmer ADIG-ST, speaker simulator

Marshall EL34 100/100, power amp

Marshall 1960B x2, 4x12 cabs with 2x GT75's, 2x Vintage 30's speakers

Marshall 1960B-DM (Dave Mustaine model) x2, 4x12 cabs with 2x GT75's, 2x Vintage 30's speakers

 

Sound gear, setup 2 (και αυτό στο σπίτι πλέον για εγγραφές καθώς δεν υπάρχει σχήμα, πια):

t-bone DS16R x2, UHF Wireless (ένα για την κιθάρα, ένα για το ΑΚG 520L χειλόφωνο)

Marshall JMP-1, pre-amp

Boss CL 50, compressor/limiter

Boss NS 50, noise suppressor

BBE 882i, Sonic Maximiser

Boss SE 50 x2, stereo fx processors

Digitech Studio Quad V2, stereo fx processor (for harmonizing)

DMC System Mix II, stereo line mixer

Marshall EL84 20/20 power amp

VHT Bulldog  112A x2, 1x12 cabs with Celection G12L 35 speakers

Marshall EL34 50/50, power amp

Marshall 1936 Vintage x2, 2x12 cabs with Marshall Vintage speakers

Αμφότερα τα racks κατευθύνονται μέσω του Rocktron Midi Raider.

 

Extra cabs: Line 6 Spider Cab B x2, 4x12 cabs with 2x GT75's, 2x Vintage 30's speakers

Marshall 1960 Jubilee Vintage x2, 4x12 cabs with Marshall Vintage speakers

Δρομολογείται η απόκτηση δεύτερου Marshall EL34 100/100, power amp για να τις οδηγεί.                     

 

Όλες οι καμπίνες είναι wired, εσωτερικά με Klotz LY225T και εξωτερικά με Mogami 3082 με Switchcraft plugs.

 

Για back up, δύο Marshall JMP-1's, ένα Boss SE-50, ένα Yamaha SPX 90, ένα Lexicon MPX G2 και ένα Rane 26B mixer.

Για την ηχογράφηση μπάσσου: TL Audio VP5051 Valve Processor.

 

Όλα τα καλώδια, σε racks και μη, είναι Mogami 2524 με Switchcraft plugs.

Χορδές: Ernie Ball Super Slinky 9-42 (electric), Ernie Ball Earthwood 10-50 (acoustic), Ernie Ball Super Slinky 40-125 (5 string Bass)

Πένες: Dunlop Tortex 1.14 Black+Gold Jazz (electric), Dunlop Tortex 0.50 Black+Gold Jazz, Dunlop Tortex 0.50 Red Standard (acoustic), Dunlop Tortex 1.14 Black+Gold Standard (bass)

Μικρόφωνα για τις κιθάρες (live+recording):

Shure SM57 classic x4

Shure SM57 beta x3

Shure KSM27, condenser x2

AKG Perception 400 condenser x2, για ηχογράφηση ακουστικής

Επεξεργασμένο από inquisitor
  • Like 3

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου