Προς το περιεχόμενο

τι παιζει τελικα με τα συγχρονα modular modules


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω σε διαφορα eshops modules για modular synthesizer αλλα οι πληροφοριες που δινουν συνηθως ειναι ελαχιστες εως και καθολου για το πως συνδεονται ή το κατα ποσο μπορουν να δουλεψουν με καποιο απλο τροφοδοτικο ή του εμποριου.

 

για να γινω πιο σαφης. αυτο της doepfer ας πουμε http://www.modularsquare.com/products.php?prod=195 χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο τροφοδοτικο της εταιριας ή εχει το standard βυσμα για μετασχηματιστη?

 

με λιγα λογια μπορω να τη βγαλω καθαρη με ενα μετασχηματιστακο ή θα χρειαστω κατι σαν αυτο?http://www.doepfer.de/home_e.htm

 

εχει δουλεψει κανειςμε παρομοια modules ?

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω σε διαφορα eshops modules για modular synthesizer αλλα οι πληροφοριες που δινουν συνηθως ειναι ελαχιστες εως και καθολου για το πως συνδεονται ή το κατα ποσο μπορουν να δουλεψουν με καποιο απλο τροφοδοτικο ή του εμποριου.

 

Θα πρότεινα να στείλεις email στις αντίστοιχες εταιρείες απ' ευθείας για να πάρεις μία εμπεριστατωμένη γνώμη. Συνοπτικά όμως θα σου πω, ότι σε αρκετά modular synthesizers, δεν βάζεις ένα οποιοδήποτε τροφοδοτικό του εμπορίου (όχι απαραίτητα ότι δεν θα λειτουργεί - απλά εγώ σε καμμία περίπτωση δεν θα το διακινδύνευα). Επίσης κάποια modulars όπως π.χ. το Serge, έχουν το δικό τους τροφοδοτικό και συγκεριμένη συνδεσμολογία - δεν μπορείς δηλαδή να δώσεις ρεύμα (και πόσο μάλλον κατάλληλο ρεύμα) σε όλα τα panels (ή και modules - κατά περίπτωση) από ένα οποιοδήποτε τροφοδοτικό.

 

Επειδή βλέπω ότι ίσως προσανατολίζεσαι στα Doepfer, θέλω λίγο να σου επιστήσω την προσοχή γιατί η ποιότητα κατασκευής των Doepfer δεν είναι η καλύτερη δυνατή και οι υποσχέσεις της εταιρείας πολλές αλλά γνωρίζω άτομα που ούτε θέλουν να ακούσουν περί Doepfer είτε λόγω κακής υποστήριξης είτε λόγω αργής υποστήριξης. Όπως και να έχει το θέμα όμως είναι modular, είναι αναλογικό (όχι βέβαια το καλύτερο κατ' εμέ) οπότε τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα σε σκεψεις για τιποτα μικρουλι να κανει boost στα ψηφιακα μου.

 

ps: πραγματικα περιμενα οτι κατι θα ειχες να πεις για αυτη την κατηγορια synths. αν εχεις καποια γνωμη για καποια εταιρια διαφωτισε με σε παρακαλω

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα σε σκεψεις για τιποτα μικρουλι να κανει boost στα ψηφιακα μου.

 

ps: πραγματικα περιμενα οτι κατι θα ειχες να πεις για αυτη την κατηγορια synths. αν εχεις καποια γνωμη για καποια εταιρια διαφωτισε με σε παρακαλω

 

 

151260.jpg

 

http://www.thomann.de/gr/doepfer_a100bsm.htm

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα σε σκεψεις για τιποτα μικρουλι να κανει boost στα ψηφιακα μου.

 

ps: πραγματικα περιμενα οτι κατι θα ειχες να πεις για αυτη την κατηγορια synths. αν εχεις καποια γνωμη για καποια εταιρια διαφωτισε με σε παρακαλω

 

Γινε λίγο πιό σαφής για να μπορέσω να βοηθήσω. Σκέφτεσαι να πάρεις 2-3 αναλογικά modules (φίλτρα κ.λ.π.) για να εισάγεις διάφορα σήματα ή κάποιο complete σύστημα; Υπάρχουν δεκάδες εταιρείες που παράγουν modulars, ενδεικτικά να αναφέρω MoogCE, STS/Serge, Wiard, Plan B, Cynth Industries, Cwejman, Doepfer, Analogue Systems, Buchla... κ.λ.π. Αν ενδιαφέρεσαι για εξωτικών τύπων φίλτρα δες για STS/Serge, Wiard και Plan B. Αν ενδιαφέρεσαι για ένα panel με processing modules, το καλύτερο κατά την γνώμη μου ηχητικά όσο και κατασκευαστικά τότε θα πρότεινα STS/Serge. Μπορώ να σου πω τι περιλαμβάνει το panel και να σου δώσω και ενδεικτική τιμή η οποία βέβαια θα είναι υψηλή. Για Serge δυστυχώς, δεν δίνεται η δυνατότητα customization πλέον, που σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρεις ολόκληρο το panel και όχι μεμονωμένα modules. Σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες γίνεται όμως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γινε λίγο πιό σαφής για να μπορέσω να βοηθήσω. Σκέφτεσαι να πάρεις 2-3 αναλογικά modules (φίλτρα κ.λ.π.) για να εισάγεις διάφορα σήματα ή .....

 

σε τετοια φαση κατι. πιθανοτατα filterbox ή γενικοτερα κατι να μου λερωσει τον ηχο αλλα οχι να τον ξεσκισει δηλαδη distortion, ring modulation, κατι που να παρεχει FM διαμορφωση και οτι αλλο μπορεις να μου προτεινεις σε noiz-περιαματικες καταστασεις.

 

ενδεικτικα να αναφερω οτι γλυκοκοιταω m-resonator της Jomox.

 

σαν τιμη καπου στα επιπεδα του resonator ψαχνω (καθως εχω φαει πολλα λεφτα τελευταια σε εξοπλισμο) δηλαδη γυρω στα 200-300.

 

παντως δε σκοπευω να αγορασω συντομα και το thread το εχω βαλει πιο πολυ για ενημερωση

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να εκφράσω το σεβασμό μου για τις προαναφερθείσες εταιρίες Metasonix και Doepfer.

 

Ειδικά για την Doepfer, είναι η μόνη εταιρία για την οποία θα γινόμουν μετανάστης έτσι και ψάχνανε προσωπικό... ;D

 

Όλα τα modules δουλεύουν με +- 12 εκτός και αν αναφέρεται διαφορετικά.

Κάποιες φορές χρειάζεσαι και +5 εκτός και αν το κύκλωμα διασπά απο μόνο του τη τροφοδοσία, οπότε και πάλι χρησιμοποιείες 12άρι.

 

Cheers

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτευμενος με το waveshaper

 

Γενικά τα waveshaper είναι πολύ καλά στην ηχοσύνθεση γιατί μπορούν να σου δώσουν πολλές εναλλακτικές και μυστήριες κυματομορφές. Συνήθως σε modular συστήματα, και κυρίως στο Serge, εισάγονται μετά τους ταλαντωτές και πριν τα φίλτρα (χωρίς βέβαια αυτό να είναι απαραίτητο). Δηλαδή, μία τυπική σύνδεση θα ήταν VCO - Waveshaper - VCF - VCA. Στην φωτό παρακάτω εχω κυκλώσει το αντίστοιχο waveshaper του Serge, ονόματι Wave Multiplier.

 

2310146127_1a4caf5eb6_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου