Προς το περιεχόμενο

D-sonic και split σε humbuckers.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους τους συνάδελφους πέρα ως πέρα!

 

λοιπόν.. έχω 2 απορίες..

 

1.η πρώτη έχει να κάνει με τον bidge μαγνήτη της Ibanez μου τον D-sonic..

όταν μου τον έβαλε ο μάστορας τον τοποθέτησε όπως προβλέπεται από την dimarzio δηλαδή με την μπάρα προς τον καβαλάρη..

πρόσφατα όμως είδα ότι στο site της dimarzio, συστήνεται αυτή η τοποθέτηση για χαμηλά κουρδίσματα και βαριά παιξίματα και ότι ανάποδα(με τις βίδες στον καβαλάρη) είναι για σόλα και επίσης είναι λίγο πιο μουντός!! επειδή λοιπόν προτιμάω το δεύτερο δοκίμασα να τον γυρίσω αλλά δεν έφταναν τα καλώδια!! θέλουν 2-3 πόντους προέκταση αλλά δεν ξέρω αν το κάνω μήπως χαθεί ήχος απ τις extra κολλήσεις...

Δώστε συμβουλές και γνώμες πάνω σ αυτό!!

 

 

2.Η δεύτερη έχει να κάνει με το splitάρισμα των μαγνητών μου.. έχω όπως σας είπα τον D-sonic Bridge, τον μαμίσιο Ibanez middle single-coil, και τον Paf Classic neck.. έχουν 4 καλώδια και μπορούν να splitαριστούν αλλά θέλω να μου πείτε πόσο περίπου θα μου πάει η δουλειά είτε πάω σε τεχνικό είτε μόνος μου και επίσης αν το κάνω μόνος μου τι πρέπει να προσέξω, και πού θα βρω τέτοιο knob στην Ελλάδα..

τέλος ποιο knob θα είναι push-pull? μόνο με το volume γίνεται?? αν γινόταν στο tone ίσος να με βόλευε περισσότερο!!

 

thanks guys!!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πιθανόν ο μάστορας να έκοψε το καλώδιο των μαγνητών, γιατί οι μαγνήτες έχουν αρκετά μακρύ καλώδιο από την μάνα τους! Μαλακία φυσικά του μάστορα.

Μπορείς να κολλήσεις λίγο καλωδιάκι ακόμα σαν επέκταση, αν κολληθεί σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

2. Push-pull ποτεσιόμετρα θα βρεις στο κέντρο αν ψάξεις σε κιθαρομαγαζα, φυσικά υπάρχει και ο guitarfetish αλλά είπες ότι ψάχνεις ντόπιο πράμα.

Αυτά τα ποτεσιόμετρα μπορούν να αντικαταστήσουν και το volume και το tone ποτεσιόμετρο, to wiring δεν είναι πολύ δύσκολο, να υποθέσω ότι η κιθάρα σου έχει πενταθέσιο και θες οι διπλοί να σπλιτάρονται σε συνδυασμό με τον μεσαίο μαγνήτη στις θέσεις 2&4;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω ότι η κιθάρα σου έχει πενταθέσιο και θες οι διπλοί να σπλιτάρονται σε συνδυασμό με τον μεσαίο μαγνήτη στις θέσεις 2&4;

 

πενταθέσιο έχει αλλά στις θέσεις 2και4 splitάρουν έτσι κι αλλιώς σύμφωνα με το σχέδιο της Ibanez τουλάχιστον..

Αυτό που θέλω είναι στην 1η και 5η θέση να splitάρουν και να έχω και humbucking και single coil επιλογές!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σχέδιο θα σε βολέψει, έχει τον κλασικό πενταθέσιο με αυτο-σπλιταρίσματα στις θέσεις 2&4 και όταν τραβάς το push-pull σπλιτάρονται οι διπλοί, ανεξάρτητα που βρίσκεται ο πενταθέσιος.

 

HSH_1v_1t_5w_pushpull.jpg

 

Κομπλέ;

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks Κώστα αν και δεν καταλαβαίνω απόλυτα.. τεσπα..

τώρα μου ήρθε και μια άλλη απορία.. αν αντιστρέψω τον D-sonic μήπως μου βγάλει τίποτα θόρυβο όταν είμαι στην δεύτερη θέση?? πρέπει να αντιστρέψω και τίποτα άλλο  για να μην έχω πρόβλημα?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου