Προς το περιεχόμενο

κεφαλή μπάσου σε καμπίνα κιθάρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα παίδες!

 

Για το νέο μου Jaguar Bass  ;D ;D ;D αποφάσισα να πάρω μια κεφαλή ενισχυτή μπάσου (μάλλον ASHDOWN) και λόγω οικονομικών στενοτήτων αργότερα μια καμπίνα.

Έχω την εξής απορία: θα μπορούσα προς το παρόν να την συνδέσω στην καμπίνα του <a href="http://www.laney.co.uk/show_prod.php?prod=VC30-212">Laney VC30-212</a> που ήδη έχω? (είναι combo ενισχυτής αλλά από πίσω έχει καλώδιο που βγαίνει για να συνδέσεις κάτι άλλο αν θες)

Επειδή έχω δη ότι υπάρχουν καμπίνες μπάσσου με 10ρια ηχεία, σκέφτομαι ότι τα 12ρια μου θα κάνουν τη δουλειά.

 

Ισχύει ο συλλογισμός μου ή λέω π@π@ριές?

i sure could use a vacation from this stupid shit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης σου φοραει τα Celestion 70 80 τα οποια εκτος του οτι δεν ειναι ακριβως...και η...επιτομη των μεγαφωνων κιθαρας νομιζω οτι εχουν 80w rating.

 

Αρα ειναι εντελως ακαταλληλα να "σηκωσουν" εναν ενισχυτη μπασου ( ο οποιος φανταζομαι θα ειναι πολυ πανω απο 200w ) τοσο λογω ισχυος οσο και λογω χρησης (τα μεγαφωνα των ενισχυτων μπασου πρεπει να ειναι "γαϊδουρια" και υψηλου wattage)

 

Για μελετη στο σπιτι με τον ενισχυτη στο "μισο" μπορει να κανεις δουλεια φυσικα ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΤΑ OHM ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΤΟΥ LANEY..

 

Οσο για τα 12αρια μεγαφωνα εχεις δικιο,μεχρι να βγουν οι αποκλειστικης χρησης ενισχυτες μπασου ολο το...ροκ με 12αρια επαιζε μπασο στα 60s & 70s

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ο ashdown ειναι 300...

 

για το στούντιο μας το θέλω, οπότε φαντάζομαι μέχρι τότε θα βολευτώ με το DI της κεφαλής στην κονσόλα.

 

thanks

i sure could use a vacation from this stupid shit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου