Προς το περιεχόμενο

μα τι συμβαινει με το παιξιμο μου??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα φιλοι...εχοντας αλλαξει αρκετα ψηφιακα προιοντα κυριως της line6(podxt live,podxt pro rack,vettaii) ειπα ο ανθρωπος να κανω μια σωστη κινηση(το σωστο ειναι σχετικο γιατι ειχα φτιαξει απιστευτους ηχους με τις ψηφιακουρες) ειπα τελος το τρανζιστορ οσο ευκολο κι αν ειναι στην χρηση...ετσι αγορασα εναν πλεξι,πηρα και ενα χοτπλειτ και 4-5 hi-end πεταλακια μιας και ειπα η κινηση να ειναι προσεκτικοτατη αποφασισμενος να κατασταλλαξω σε εναν ηχο...τα καταφερα μετα απο αρκετα εξοδα να εχω πολυ καλους ηχους που εμενα με ικανοποιουν σχεδον απολυτα...

 

το προβλημα ειναι αλλου ομως...στο παιξιμο...ξαφνικα ειδα οτι πραγματα που επαιζα με ανεση στον βεττα και ακουγονταν αψογα τωρα ακουγονταν λες και τα παιζα πρωτη φορα ,τουτεστην μου φαινεται οτι στο shredding με πηγε λιγο πισω η λαμπα...ισχυει κατι τετοιο η ειναι η ιδεα μου??μην μου πειτε για noise reduction,eq,compressor,george ls cables γιατι θα σας προλαβω και θα σας πω οτι τα εχω ολα αγορασει ετσι ωστε να μην εχω μικροφωνισμους και ιστοριες αρα απ αυτο δεν ειναι...

 

ειναι τελικα πιο δυσκολο να παιξεις σε λαμπα η μου φαινεται??μιλαω παντα για γρηγορα σολακια στυλ malmsteen,randy rhoads,george lynch....αν ειναι οντως πιο δυσκολο και δεν ειναι η ιδεα μου σε τι οφειλεται??

 

σορυ αν φαινεται χαζο το ποστ αλλα επειδη εχω φαει φρικη λιγο λες και εχω ξεχασει αυτα που ηξερα για αυτο γυρευω μια απαντηση...ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α καταλαβα...μαλλον ετσι θα ναι...δεν ηξερα οτι τοσα χρονια το τρανζιστορ θα μου εκανε τετοια ζημια....που οφειλεται αυτο ομως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, η λαμπα στην αρχη φαινεται να εχει λιγοτερο gain, προσωπικα θυμαμαι τον πρωτο λαμπατο που επαιξα και μου φανηκε πολυ ψοφιος...!

 

Μην ανυσηχεις ομως...συνηθιζεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η λαμπα εχει περισσοτερη καθαροτητα το καθε λαθος "ακουγεται"...

Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα στην αρχη με το λαμπατο...

Χρειαζεται περισσοτερη εξοικειωση και προσοχη...

Εστιασου λιγο περισσοτερο στο παιξιμο και οχι στα noise reduction και τα ρεστα...

Αλλωστε τα δαχτυλα ηταν και ειναι αυτα που βγαζουν τον ηχο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ετσι αγορασα εναν πλεξι,πηρα και ενα χοτπλειτ και 4-5 hi-end πεταλακια μιας και ειπα η κινηση να ειναι προσεκτικοτατη αποφασισμενος να κατασταλλαξω σε εναν ηχο...τα καταφερα μετα απο αρκετα εξοδα να εχω πολυ καλους ηχους που εμενα με ικανοποιουν σχεδον απολυτα...

 

Δεν ειναι τιποτα αδερφέ, απλα "ξεγυμνώθηκες", ευτυχως με τον συγκεκριμενο ενισχυτή που εχεις το ειχα παθει 15 χρονια πριν και το γουσταρα τρελλα (εκτος απο τον ηχο φυσικα), η πραγματικότητα που ειπε και ο Τολης πιο πανω...αν "κοψεις" και τα πεταλάκια (αυτα που προσθετουν dist) τοτε θα "ξεγυμνωθεις" ακομα περισσοτερο...

 

Εφοσον οπως ειπες σε ικανοποιεί ο ηχος, κρατα το gear σου, θα γινεις "καλυτερος κιθαριστας" (οτι και να σημαινει αυτο) και ισως και καλυτερος μουσικος (εφοσον σου αρεσει και σε εμπνέει ο ηχος του)...

 

Ενας απο τους λογους που αγαπω τους πλεξι (οχι δεν ειναι οι μονοι που σε "ξεγυμνώνουν") ειναι επειδή μου θυμιζουν καθε δευτερολεπτο ποσο κουλος κιθαριστας ειμαι...ΑΛΛΑ...αγαπώ και απολαμβάνω καθε χιλιοστό του δευτερολεπτου που παιζω μαζι τους και για μενα τιποτα αλλο δεν εχει σημασια...

 

No worries, καλη συνεχεια... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα θα αρχισω να κανω practice με τον ενισχυτη σκετο ουτε πεταλια ουτε τιποτα και μετα πιστευω με ολα τα εφφε θα μου φαινεται αρκετα πιο ευκολο...ειδικα ο πλεξι που δεν εχει πολυ βρωμα θα με βοηθησει στο να παταω καλα και καθαρα τις νοτες...αντε παλι απ την αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να παιξεις και με τελε χωρις κανενα πεταλι...εκει να δεις πικρα... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 εγω θεωρω καλυτερο να κανεις practice με τον ηχο που θελεις να εχεις στα live. παντως προσωπικα ουτε καν reverb δε χρησιμοποιω στο practice (και πολλες φορες ουτε στο live). γενικα ο καθαρος ηχος κιθαρα-καρφι στην λαμπα (ειτε clean ειτε με drive) εχει κατι..... θεμα γουστου βεβαια. και σιγουρα ξεγυμνωνει την τεχνικη, και σε βοηθα να την χτισεις χωρις κανενα δεκανικι.. το ιδιο και η ακουστικη κιθαρα.

 

 αλλα απο την αλλη και ο ελεγχος των εφφε ειτε πεταλια ειτε φετες, το να ξερεις πως να βγαλεις καλους ηχους ειναι μερος του ολου κολπου με την ηλεκτρικη κιθαρα, και δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται (εμενα παντως με δυσκολεψε αρκετα). ωραια τα καλα μηχανηματα, αλλα πιο βασικο να ξερεις να τα χρησιμοποιεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου