Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σε πεταλια!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο οικονομιες 2 ετων καταφερα να συγκεντρωσω τα παρακατω πεταλια!!!

 

dsc00205cp5.th.jpg

 

 

αγορασα το 1-spot για την τροφοδοσια τους και τα φτηνιαρικα sssnake για να τα συνδεσω!ο θορυβος ηταν απιστευτος!!!ευτυχως αποσυνδεσα το digidelay απο το 1-spot και το τροφοδοτησα με το δικο του μετασχηματιστη!!ο θορυβος μειωθηκε αισθητα,αλλα ακομα υπαρχει-ειδικα οταν εχω ανοικτα ταυτοχρονα το OD-1(σαν booster) και το turbo overdrive(για την παραμορφωση μου)-για leads!τι μπορω να κανω για να ελαττωσω τον θορυβο??εχω κανει κατι λαθος??ευχαριστω πολυ :)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δοκιμασε να αλλαξεις την σειρα των πεταλιων.ισως να σε βοηθησει

 

Δηλαδη??σε ποια σειρα προτεινεις να τα βαλω??

 

Γειωση εχει η μπριζα που τα συνδεεις?

 

Απο ηλεκτρολογικα ειμαι ασχετος αλλα νομιζω πως ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαλε στο effects loop το κορους και το ντιλευ...

Και μαζεψε λιγο τα καλωδια...(οσο το δυνατον πιο ισια,να μη γινονται ροδελες)

Επισης σιγουρεψου για τη γειωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε το ds1 διπλα απ το vox.κανε καποιες δοκιμες.σε τι ενισχυτη παιζεις?

 

OK θα το δοκιμασω!!παιζω σε εναν Carvin Nomad 50watt και σε εναν μικρο practice τρανζιστορ(KUSTOM 16 Watt)

 

Bαλε στο effects loop το κορους και το ντιλευ...

Και μαζεψε λιγο τα καλωδια...(οσο το δυνατον πιο ισια,να μη γινονται ροδελες)

Επισης σιγουρεψου για τη γειωση...

 

Θα κανω και αυτο με τo effects loop,αλλα γενικα τα θελω σε σειρα γιατι κουβαλιεμαι αρκετα συχνα σε στουντιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να τα ακούσεις με μπαταρία να δεις τι παίζει και στο καπάκι βάλε το one spot και αν είναι τραγική η διαφορά τότε δοκίμασε να συνδέσεις ένα ένα τα πετάλια μέχρι να βρεις το πρόβλημα!! αν προσθέτουν όλα από λίγο τότε τι να σ πω? Ή φταίνε τα πετάλια(που δεν είναι true bypass κτλ) ή η γείωση της πρίζας του ενισχυτή μιας που η πρίζα των πεταλιών  δεν έχει γείωση! ;)

επίσης καμιά φορά τυχαίνει αν κουνήσεις λίγο τα καλώδια των συνδέσεων να φτιάξει το πράγμα!

 

Το one spot γενικά δεν κάνει θόρυβο εκτός από κάτι delay όπως είπες κι εσύ!! κι εγώ το delay μου το έχω ξεχωριστά!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή φταίνε τα πετάλια(που δεν είναι true bypass κτλ) ή η γείωση της πρίζας του ενισχυτή μιας που η πρίζα των πεταλιών  δεν έχει γείωση! Wink

 

Δε νομιζω οτι εχει σχεση με το θορυβο το οτι τα boss δεν ειναι true-bypass...αυτη την εντυπωση εχω τουλαχιστον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι του λετε  του παλλικαριου ρε παιδια?? :o

 

Ξεκινα αφαιρωντας τελειως το VOX απο την σειρα πεταλια,κανουν θορυβο?

 

 

το tbp δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το θορυβο,ουτε βεβαια τα effect loops... ;) &  ειδικα τα BOSS σχεδον ποτε δεν εχουν θορυβο....

 

ειδικα οταν εχω ανοικτα ταυτοχρονα το OD-1(σαν booster) και το turbo overdrive(για την παραμορφωση μου)

 

ενταξει εδω μη τα θες και ολα δικα σου :) με δυο γκαζοπεταλα ανοιχτα ΚΑΠΟΙΟ θορυβο θα τον εχεις...

 

επισης με την λεξη θορυβο ΤΙ εννοεις?...Βουϊσμα σαν κατι να μη γειωνει ή φύσημα?

 

α,τα πεταλακια δεν χρειαζονται ...... γειωση...(δεν εχω δει ποτε μου μετασχηματιστη για πεταλακια 9 βολτ με γειωση)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου