Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σε πεταλια!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σαι καλα ρε SUPERFUNK!!!Ουτε μαντης να ησουν....το wah εφταιγε..το εβγαλα και εξαφανιστηκε εντελως ο θορυβος!!!σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!

 

ενταξει εδω μη τα θες και ολα δικα σου Smiley με δυο γκαζοπεταλα ανοιχτα ΚΑΠΟΙΟ θορυβο θα τον εχεις...

 

επισης με την λεξη θορυβο ΤΙ εννοεις?...Βουϊσμα σαν κατι να μη γειωνει ή φύσημα?

 

Ο θορυβος οταν εχω και το wah μου ακουγεται σαν να χανεται απο καπου ηλεκτρικο ρευμα ακουγεται μεσα απο το μεγαφωνο του ενισχυτη,μαλλον δηλαδη σαν κατι να μη γειωνει υποθετω-φυσημα παντως δε θα το ελεγα...αλλα γιατι γινεται αυτο ακομα και οταν το wah ειναι κλειστο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα WAH (ειδικα τα vox) ειναι οι συνηθεις υποπτοι σε αυτα τα σεταπς,δοκιμασε να το δουλεψεις με μπαταρια.....

 

Aν δεν φτιαξει ετσι προσπαθησε να τοποθετησεις το One Spot σε διαφορετικη ΓΩΝΙΑ με το wah σου,ο θορυβος προκαλειται γιατι το Transformer του τροφοδοτικου σου (οne spot) κανει interaction με το choke του wah σου... το οποιο choke γινεται ετσι ενας μονος μαγνητης με hum (λιγο βλαχικα και υπεραπλοποιημενα στα λεω αλλα πανω κατω ετσι ειναι...:)  )

 

Δεν ειμαι μαντης... :) γερος ειμαι με...πολυ....(μ)πειρα... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα WAH (ειδικα τα vox) ειναι οι συνηθεις υποπτοι σε αυτα τα σεταπς,δοκιμασε να το δουλεψεις με μπαταρια.....

 

Aν δεν φτιαξει ετσι προσπαθησε να τοποθετησεις το One Spot σε διαφορετικη ΓΩΝΙΑ με το wah σου,ο θορυβος προκαλειται γιατι το Transformer του τροφοδοτικου σου (οne spot) κανει interaction με το choke του wah σου... το οποιο choke γινεται ετσι ενας μονος μαγνητης με hum (λιγο βλαχικα και υπεραπλοποιημενα στα λεω αλλα πανω κατω ετσι ειναι...:)  )

 

Δεν ειμαι μαντης... :) γερος ειμαι με...πολυ....(μ)πειρα... :) :) :)

 

Ευχαριστω παρα πολυ!!θα βαλω μπαταρια(η οποια θα κρατησει και αρκετα λογω του οτι ειναι true-bypass σωστα??)και θα ενημερωσω ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πριν βαλεις τη μπαταρια απομακρυνε οσο μπορεις το one spot απο την πεταλιερα και αλλαζε του γωνια/κλιση μεχρι να φυγει ο θορυβος... (οπως κανουμε με μια στρατ που εχει 60 cycle hum δηλ.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εβγαλα το 1-spot απο το wah και εν συνεχεια το συνεδεσα με τα υπολοιπα πεταλια(μπαταρια δεν ειχα αλλα επειδη ειναι true-bypass το σημα περνουσε οσο ηταν κλειστο)και εμφανιστηκε παλι ο κλασσικος θορυβος >:(!επισης παρατησρησα οτι μετακινωντας το wah εκανε περιεργους θορυβους σα να μη γινεται καπου καλη επαφη!λες να εχουν προβλημα τα βυσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα λοιπον φταιει το ιnteraction του wah με το one spot (ή και οποιοδηποτε αλλο τροφοδοτικο),προσπαθησε λοιπον να βρεις τη "χρυση" γωνια ξεκινωντας με την οσο το δυνατον μεγαλυτερη "απομακρυνση" του one spot απο το wah.. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα λοιπον φταιει το ιnteraction του wah με το one spot (ή και οποιοδηποτε αλλο τροφοδοτικο),προσπαθησε λοιπον να βρεις τη "χρυση" γωνια ξεκινωντας με την οσο το δυνατον μεγαλυτερη "απομακρυνση" του one spot απο το wah.. 

 

Μα αφου δεν ειναι συνδεδεμενο με το 1-spot πλεον πως αντιδρα με αυτο??να προσπαθησω να βρω αυτη τη γωνια με το wah συνδεδεμενο με το 1-spot η με μπαταρια?το κανει αυτο επειδη ειναι Vox η οποιο wah και να ειχα το ιδιο θα εκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα wah ειναι tricky bastards....γενικα...,ξεκινα  συνδεοντας και ο wah με το one spot.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα wah ειναι tricky bastards....γενικα...,ξεκινα  συνδεοντας και ο wah με το one spot.

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!πολυ μου αρεσε αυτο!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D!

Θα κανω αυριο τα πειραματα μου γιατι νυχτωσε και γλαρωσα καπως...το θεμα ειναι οτι και να βρω τη σωστη γωνια μετα θα μετακινηθουν τα καλωδια οταν το μεταφερω!!Ασχετο αλλα και σχετικο ξερει κανεις πως λεγονται τα "χρατς χρατς" που βαζουμε κατω απο τα πεταλια για να μην μετακινουνται περα δωθε και που μπορω να τα βρω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως αν ο θόρυβος που τσιμπάει το wha είναι σαν το θόρυβο που βγάζουν οι μονοπήνιοι, θα έψαχνα αλλού την πηγή του και όχι στο one spot. Το one spot -ως switching- μάλλον βγάζει θόρυβο πολύ υψίσυχνο.  :)

Εκτός από τη θέση του one spot δοκίμασε να περιστρέψεις και το wha στο χώρο να δεις αν αλλάζει τίποτα..... :)

 

 

 

 

Τα "χρατς" λέγονται velcro και ο superfunk ξέρει μια πηγή για βιομηχανικού τύπου velcro. (Την είχε αναφέρει κάποια φορά αλλά τώρα δεν τη θυμάμαι  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου