Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σε πεταλια!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από τη θέση του one spot δοκίμασε να περιστρέψεις και το wha στο χώρο να δεις αν αλλάζει τίποτα..... Smiley

 

Οταν το περιστρεφω κανει χρατς χρατς για αυτο ειπα μηπως εχει να κανει με τα βυσματα εισοδου-εξοδου!Τα velcro δε μπορω να τα βρω καπου αλλου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα "χρατς" λέγονται velcro και ο superfunk ξέρει μια πηγή για βιομηχανικού τύπου velcro. (Την είχε αναφέρει κάποια φορά αλλά τώρα δεν τη θυμάμαι  :) )

 

3Μ dual-lock αν δε μ'απατά η μνήμη μου...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο θρεντ...

 

χρησιμοποιώ τα παρακάτω πετάλια:

vox 847 wah me true bypass

marshall ed-1 compressor

Boss ge-7 equalizer

vox bulldog distortion

carl martin classic chorus

boss dd-6 digital delay

 

τα πετάλια ειναι συνδεμένα με τη σειρά που τα έγραψα, και τροφοδοτουνται απο 1spot εκτος απο το wah που εχει δικο του μετασχηματιστη για να το μετακινώ πιο μακριά.

 

όταν ανοίγω τον ενισχυτή (valve jr head) μερίπου στο 1/3 και χωρις να ανοίξω το vοlume της κιθάρας, όταν όλα τα πεταλάκια είναι bypassed δεν υπάρχει θόρυβος

όταν ανοίξω και τα 2 κανάλια του bulldog (δηλαδή high gain distortion) αλλά χωρίς να έχω ανοιχτο volume της κιθάρας, γίνεται ένα απίστευτο φύσημα και μάλιστα ακούγεται και ένα επαναλαμβανόμενο "ντουπ-ντουπ-ντουπ".

το bulldog μόνο του δε κάνει κανένα θόρυβο.. πως είναι δυνατόν να βγάζει τέτοια φασαρία όταν είναι στη σειρά και όλα τα άλλα πετάλια είναι κλειστά?

δοκίμασα να αλλάξω τη σειρά με την οποία τροφοδοτούνται τα πετάλια απο το 1spot και παρατήρησα οτι έχει διαφορά στο θόρυβο χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα όμως..

χρησιμοποιώ φτηνα καλωδιάκα του 1,5 ευρώ αλλά δε μου φαίνεται αυτός ο θόρυβος και το περιοδικό "γκντουπ" να γίνεται να προκληθούν απο καλώδια...

γενικά 6 πεταλια στη σειρά δεν είναι και ΠΟΛΛΑ πετάλια για να δικαιολογείται τέτοια φασαρία.. και η πρίζες μου έχουν γείωση  :(

 

τι να κανω???

τα φώτα σας παρακαλώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου!!βγάλε το wah ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός αλυσίδας και δοκίμασε πάλι τα υπόλοιπα κανονικά!σε εμένα αυτό ήταν το πρόβλημα ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκίμασα κ αυτό αλλά τίποτα..

επίσης μέσα στις δοκιμές μολις ανακάλυψα οτι το περιοδικό "γκντουπ" που γίνεται, αλλάζει συχνότητα εμφανίσεως (του "γκντουπ" εννοώ, όχι του ήχου του θορύβου ;D ) ανάλογα με το speed του chorus! παρόλο που το πετάλι είναι κλειστό, προκαλεί φαίνεται αυτό το θόρυβο το κύκλωμα που ελέγχει το speed.... με το κορους εκτός αλυσίδας το φύσημα κινείται σε πιο φυσιολογικά επίπεδα.. αν και πάλι υπάρχει αρκετό φύσημα, ενώ με το bulldog μόνο του δεν ακούγεται απολύτως κανένας θόρυβος  :(

 

με το κορους τι να κάνω? έχει να κάνει με μαγνητικό πεδίο? δηλαδή αν του αλλάζω θέσεις θα γίνει τίποτα?

 

ααααχ μπλέξιμο αυτα τα πετάλια......πολύ ξενέρα αυτά τα προβλήματα μέσα στη ζέστη.... πως γίνεται και βλέπω τόσο κόσμο με κάτι pedalboards θηρία και κανείς να μη παραπονιέται?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οταν "τρεχεις" πολλα πεταλια μεσω daisy chain (οπως δηλ.στην περιπτωση του One spot) το "προβλημα" εστω και ΕΝΟΣ πεταλιου "μεταφερεται" στα αλλα οποτε η μονη λυση ειναι να τα τρεχεις απο ξεχωριστα τροφοδοτικα.

 

Γενικα τα Carl Martin ειναι προβληματικα οταν τα βαζεις σε daisy chain. 

 

επισης μη ξεχνας οτι τα buffers των πεταλιων ενισχυουν το σημα οποτε ειναι φυσικο τα δυο πεταλια να εχουν λιγοτερο θορυβο απο τα τρια και αυτα απο τα τεσσερα κ.ο.

 

όταν ανοίξω και τα 2 κανάλια του bulldog (δηλαδή high gain distortion) αλλά χωρίς να έχω ανοιχτο volume της κιθάρας,

 

δηλ.οταν το εχεις ανοικτο δεν εχει θορυβο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι όταν το έχω απλώς ανοιχτό δεν έχει καθόλου..

πάντως αυτό που είπες ήταν SF! το δοκίμασα με άλλο τροφοδοτικό και δεν έκανε θορυβο! αχχ ενα αρθράκι χρειάζεται με αυτά τα μικρά μυστικα..

 

thx!!  ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι όταν το έχω απλώς ανοιχτό δεν έχει καθόλου..

 

ε,τοτε τι σκας? :o..αφου χωρις να το εχεις ανοικτο δεν...παιζει το εργαλειο!! :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το ασχημο με τα daisy chain τυπου τροφοδοτικα ειναι οτι και να λυσεις το προβλημα στο σπιτι, μπορει να παρουσιαστει σε live, λογω setup, ρευματος μαγαζιου κ.τ.λ. η καλυτερη λυση ειναι τροφοδοτικο τυπου voodoo labs (isolated), η για πιο φτηνα: μπαταριες καβαντζα για οταν χρειαστουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το "κλαψε μωρο"  ;D ουαουα που εχω ειναι σε λιγοτερη αποσταση απο 20 ποντους απο το πολυμπριζο και δεν εχω καθολου θορυβο.... δεν βοηθαω -διοτι δεν ξερω κιολας- απλα λεω το γεγονος....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου