Προς το περιεχόμενο

Customια με scalloped λαιμό. Δείτε το + βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα απο καιρό έναν σκαμμένο λαιμό, της παλιάς μου Yamaha ERG-121, αλλα το πείραμα με το δικό της σώμα απέτυχε λόγω τεχνικών δυσκολιών. Με μία λίμα μόνο έκανα τον λαιμό της yamaha έτσι:

 

DSC00035.jpg

 

DSC00036.jpg

 

Το φονικό όπλο:

DSC000362.jpg

 

Σαν λίμα φυλακής είναι!  ;D

 

 

Τελευταία άρχισε να με τρώει πάλι, οπότε άρχισα να ψάχνω φτηνή κιθάρα! Πήγα στα plus να βρώ αυτή που λέγαμε σε άλλο θέμα, αλλα δεν βρήκα, οπότε έριξα μια ματιά Χρυσή Ευκαιρία και πήρα μια κιθαρίτσα 67 ευρώπουλα (επεσε σκληρό παζάρι). ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, στυλ στρατ, έχει 3 μονούς  :P και γενικώς ένα οκ όργανο (για 67 ευρώ)

 

ιδού η κιθάρα με το νέο της λαιμό απο μακρια:

 

DSC00042.jpg

 

και το ωραίο της κορμί:

 

DSC00040.jpg

 

Έκατσα το λαιμό απάνω, χρειάστηκε να ανοίξω καινούριες τρύπες για τα σημεία που βιδώνει ο λαιμός.

Έβαλα τα κλειδια της καινούριας κιθάρας.

8άρες χορδές D dariο

 

Σε αυτό το σημείο απογοητεύτικα. Ο σκαφτός λαιμός είναι αλλα ντ αλλον! Αλλού καμπυλώνει, αλλου είναι ίσιος... Έπαιξα λίγο με τη βέργα (η οποία πρέπει να είναι νεκρή πλέον, επειδή δεν παρουσίαζε καμμία αντίσταση - ωστόσο κάτι έγινε με αυτό)

Έβαλα ένα χαρτάκι στο σημείο που ενώνεται ο μαγνήτης με το σώμα, έτσι ώστε να τον σηκώσει λίγο και να ισιώσει σχετικα.

Εδώ ξαναβρήκα κουράγιο!

 

Ξαναχόρδεψα, χαμήλωσα το action όσο μπορούσα και τώρα η κατάσταση είναι ώς εξής:

 

DSC00047.jpg

 

DSC00044.jpg

 

Το action είναι ΠΟΛΥ ψηλό (αν χαμηλώσω έστω και λίγο τρίζει το σύμπαν) αλλα παρόλαυτα λόγω σκαφτού λαιμού παίζεται σχετικά άνετα.

θα ήθελα τη βοηθειά σας αν ξέρετε πώς μπορεί να ισιώσει ο λαιμός και γενικά να κατέβει λίγο το action γιατί έχω ενθουσιαστεί με την αίσθηση του σκαφτού. Τα bends γίνονται άνετα και η κίνηση στην ταστιέρα πολύ γρήγορη.  :D :D :D

 

Ηχογράφησα και 2 κλιπάκια για να πείτε μια γνώμη για τον ήχο της, επειδή εγώ δεν ξέρω απο μονούς μαγνήτες. Γενικώς για 67 ευρώ εμένα μου φάνηκε πολύ καλός ήχος!!!

Τα κλιπάκια είναι απο το Guitar Rig 3 και ηχογραφήθηκαν με αυτό.

 

1 Καθαρο:

http://www.box.net/shared/lwk81id0c8

Παιζω ένα strum σε όλες τις θέσεις των μαγνητών στην αρχή και μετά συνεχίζω στην 2 και τελειώνω στην 5 (μετράω ώς 1 τον bridge και 5 τον neck)

 

1 βρώμικο (YEAH)  ;D

http://www.box.net/shared/uir35k5c4o

Παίζω με τον bridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο project και ο ηχος αξιοπρεπεστατος ειδικα για κιθαρα 67 Ε :)!Κοιτα δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος με το θεμα αλλα σε αναλογο προβλημα που ειχε ενας φιλος μου με το μπασσο του(δεν ηταν scalloped βεβαια :P)το ελυσε βαζοντας ενα κομματι γυαλοχαρτο στο neck pocket αναμεσα δηλαδη απο το σωμα και το μπρατσο!ετσι το μπρατσο πλησιασε τις χορδες!!δοκιμασε το αν θελεις,αλλα επιφυλασσομαι για την επιτυχια αυτου του εγχειρηματος,δηλαδη κατα ποσο δε θα εχεις τριξιματα ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο project και ο ηχος αξιοπρεπεστατος ειδικα για κιθαρα 67 Ε :)!Κοιτα δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος με το θεμα αλλα σε αναλογο προβλημα που ειχε ενας φιλος μου με το μπασσο του(δεν ηταν scalloped βεβαια :P)το ελυσε βαζοντας ενα κομματι γυαλοχαρτο στο neck pocket αναμεσα δηλαδη απο το σωμα και το μπρατσο!ετσι το μπρατσο πλησιασε τις χορδες!!δοκιμασε το αν θελεις,αλλα επιφυλασσομαι για την επιτυχια αυτου του εγχειρηματος,δηλαδη κατα ποσο δε θα εχεις τριξιματα ;)!

 

Το έχω κάνει ήδη αυτό! Το γράφω κιόλας. Έβαλα ένα χαρτακι ανάμεσα. Εκεί είδα την πρώτη βελτίωση, αλλα και πάλι μακριά είναι. Αν βάλω δεύτερο χαρτάκι το τρίξιμο πάει σύννεφο και απο τη σολ και κάτω όταν παίζω στ 15ο τάστο ακούγεται το 16ο! Συγκρούεται. Λίμαρα 2 τάστα σε συγκεκριμένα σημεία και λύθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς...σορρυ δεν το προσεξα!!χαιρομαι παντως που λυθηκε το προβλημα ;)!οποτε τωρα μπορεσες να πετυχεις χαμηλοτερο action?αν θες ανεβασε και καμια φωτο να δουμε τι διαφορα!!καλοπαιχτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς...σορρυ δεν το προσεξα!!χαιρομαι παντως που λυθηκε το προβλημα ;)!οποτε τωρα μπορεσες να πετυχεις χαμηλοτερο action?αν θες ανεβασε και καμια φωτο να δουμε τι διαφορα!!καλοπαιχτη!!

 

 

χεχεχε! Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Πρίν το χαρτάκι ήταν 1,5 πόντο η αποσταση χορδής τάστου. Τώρα πέσαμε στο λιγότερο απελπιστικό μισό πόντο!  :D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχεχε! Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Πρίν το χαρτάκι ήταν 1,5 πόντο η αποσταση χορδής τάστου. Τώρα πέσαμε στο λιγότερο απελπιστικό μισό πόντο!  Cheesy Wink

 

:D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτσα χαραλάμπρο ρε κατασκευές!!!!Πολυτάλαντο αγόρι μας βγαίνεις.....

 

Όσο για την κιθάρα μάλλον φταίει η φτερούγα no.3 στο πίσω διπλό επίτακτο δρομολόγιο.Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω αν δεν ισχύει η περίπτωση αυτή.Με τις υγείες μου και καλή λευτεριά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λάμπρο, καλορίζικο και καλόπαιχτο το sitar.

 

Οι χορδές έχουν ανέβει τόσο πολύ επειδή μάλλον το μανίκι (μετά το βασανιστήριο) έχει κουρμπάρει πολύ από την τάση των χορδών. Το trussrod δουλεύει? Θέλει κάμποσο σφίξιμο σίγουρα. ("Αδυνατίζοντας" το μανίκι θα χρειαστεί περισσότερη υποβοήθηση από ότι πριν).

 

Για να μην τα ξαναγράφω, βρες το σχετικό αρθρο του superfunk και τσέκαρε το relief. Αν το μανίκι σου είναι πολύ κυρτό η κατάσταση δεν διορθώνεται με τα χαρτάκια (neck shimming λέγεται η διαδικασία). Αν το μανίκι έχει παραμείνει ίσιο, και απλά έχει λάθος γωνία στη βάση του, θα βάλεις shims αλλά θέλεις κάτι σκληρότερο από χαρτάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο, καλορίζικο και καλόπαιχτο το sitar.

 

Οι χορδές έχουν ανέβει τόσο πολύ επειδή μάλλον το μανίκι (μετά το βασανιστήριο) έχει κουρμπάρει πολύ από την τάση των χορδών. Το trussrod δουλεύει? Θέλει κάμποσο σφίξιμο σίγουρα. ("Αδυνατίζοντας" το μανίκι θα χρειαστεί περισσότερη υποβοήθηση από ότι πριν).

 

Για να μην τα ξαναγράφω, βρες το σχετικό αρθρο του superfunk και τσέκαρε το relief. Αν το μανίκι σου είναι πολύ κυρτό η κατάσταση δεν διορθώνεται με τα χαρτάκια (neck shimming λέγεται η διαδικασία). Αν το μανίκι έχει παραμείνει ίσιο, και απλά έχει λάθος γωνία στη βάση του, θα βάλεις shims αλλά θέλεις κάτι σκληρότερο από χαρτάκια.

 

Sitar? Εγω για κριθαρ' πήγαινα...  ;D

 

Αυτό λέω και πιο πάνω. Έχω την εντύπωση ότι το truss rod δεν δουλεύει. Δεν υπάρχει καμμία αντίσταση οταν σφίγγω.

 

Τί είναι αυτο το relief και το shimming και το shims?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Τί είναι αυτο το relief και το shimming και το shims?  ::)

 

Είναι οι 3 μάγοι (με τα δώρα) στα Βορειο-Κορεάτικα.

 

Τσέκαρε βρε συ το relief (πόσο κυρτό είναι) και τα λέμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου