Προς το περιεχόμενο

Telecaster with EMG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, εχω μερικες αποριες για το εξης θεμα: αποφασισα να βαλω emg 85 πανω και κατω στην τελε μου (που εχω στο αβαταρ μου), θα την παω σε τεχνικο να κανει τα σκαψιματα, γινεται να σκαφτει η γεφυρα και να μπει πανω στην γεφυρα ο διπλος?

Η μπαταρια που θα μπει? πισω δεν εχει κανενα καπακι .

Ευχαριστω. Γιατι εχω αγχωθει λιγο μιας και εχω παραγγειλει ηδη τους μαγνητες + τα μεταφορικα απο τον θωμα.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά στη φωτογραφία βλέπω μονούς πάνω και κάτω. Ο 85 απ'όσο ξέρω μόνο σε διπλό βγαίνει. Εκτός αν έχει σκάψιμο για διπλό ή universal κάτω απ'το pickguard. Γενικά θέλει σκάψιμο πάντως αν δεν είναι σκαμμένο για διπλούς - ή έστω για παραπάνω, όπως επίσης σκάψιμο παραπάνω ίσως θελήσει και για την μπαταρία, αν και είναι λίγο περίεργο το θέμα με το routing μπροστά και δεν ξέρω και πολλά από tele... Πάντως δεν πιστεύω πως αξίζει αν σκάψεις μια tele για να βάλεις τους EMG. Γενικά οι tele έχουν πιο "vintage" χαρακτήρα σαν όργανα (οκ, ξέρω για τον Kotzen και τους υπόλοιπους  :P). Ας έπαιρνες κι εσύ τους 89 να'σουν ήσυχος!  ;D Αν και πάλι θα'χες το θέμα της μπαταρίας. Με σκάψιμο θα μπεί πιστεύω κάτω απ'το pickguard, αλλά θα'ναι ζόρι να την αλλάζεις έτσι, εκτός αν κάνεις καμιά πατέντα με κόψιμο ενός σημείου στο pickguard, εκεί που είναι η μπαταρία, έτσι ώστε να χρειαστεί να ξεβιδώνεις μόνο μια βίδα, αλλά και πάλι θα φαίνεται κάπως, πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα χρειαστείς καινούρια γέφυρα. (Γίνεται να ανοίξει η υπάρχουσα γέφυρα -σε μηχανουργείο- αλλά το άνοιγμα του μονού, καθώς είναι διαγώνιο δεν θα υπερκαλυφθεί από το άνοιγμα για τον 85 και το όλο σύστημα θα φαίνεται περίεργο με τα παλιά ανοίγματα να περισεύουν) Μπορείς επίσης να την κόψεις (σαν τη γέφυρα της G.E. Smith) και να βιδώσεις τον 85 στο σώμα. Αλλά η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μία γέφυρα (ή ένα μόνο το bridge plate) για humbucker.

 

Τη μπαταρία δες πήπως μπορείς να τη βολέψεις στο control cavity (έστω με λίγο σκάψιμο εκεί μέσα). Καλύτερα να βγάζεις 2 βίδες για να αλλάξεις μπαταρία παρά όλο το pickguard. (Και να μπορείς να αλλάξεις μπαταρία μόνο όταν αλλάζεις και χορδές).

Αν είναι να "σκάψεις" μπορείς να βάλεις και ένα από αυτά τα ειδικά πλαστικά καπάκια και να κάνεις το σκάψιμο στην πίσω πλευρά.

 

Το μνημόσυνο της tele πότε είπαμε είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς καινούρια γέφυρα. (Γίνεται να ανοίξει η υπάρχουσα γέφυρα -σε μηχανουργείο- αλλά το άνοιγμα του μονού, καθώς είναι διαγώνιο δεν θα υπερκαλυφθεί από το άνοιγμα για τον 85 και το όλο σύστημα θα φαίνεται περίεργο με τα παλιά ανοίγματα να περισεύουν)

 

ναι αλλα αν βαλω τον 85αρη διαγωνια οπως ειναι ο μονος?? τοτε δεν θα υπαρχει παραπανω κενο..σωστα?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα χρειαστείς καινούρια γέφυρα. (Γίνεται να ανοίξει η υπάρχουσα γέφυρα -σε μηχανουργείο- αλλά το άνοιγμα του μονού, καθώς είναι διαγώνιο δεν θα υπερκαλυφθεί από το άνοιγμα για τον 85 και το όλο σύστημα θα φαίνεται περίεργο με τα παλιά ανοίγματα να περισεύουν)

 

ναι αλλα αν βαλω τον 85αρη διαγωνια οπως ειναι ο μονος?? τοτε δεν θα υπαρχει παραπανω κενο..σωστα?

 

Οχι. Δεν θα υπάρχει κενό. Αλλά το άνοιγμα της γέφυρας θα πρέπει να το διευρύνεις. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Πάμφθηνες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG081&product=2616C%2F2616G

 

 

Το μεγαλυτερο προβλημα σου θα ειναι η μπαταρια.....η τελε ειναι πιο στεναχωρη χωροταξικα σε αντιθεση με τη στρατ που μπορεις να χωρεσεις τη μπαταρια κατω απο το control cavity η πισω στα ελατηρια του tremolo....

 

Μια εναλακτικη προταση ωστε να αποφυγεις ολα αυτα τα σκαψιματα για τους μαγνητες.....βαλε ενα σετ emg singles και χρησιμοποιησε το EMG SPC control .....δινει boost +10dB sta μεσαια και humbuckerιζει αρκετα τους μαγνητες.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου