Προς το περιεχόμενο

Cool Edit Vs CU base Vs Nuendo!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά εγώ ψηφίζω adobe audition (πρώην cool edit) το δουλεύω αρκετό καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος το interface είναι τοσο απλο που μπορείς να κάνεις τα πάντα με λίγο ψάξιμο ειδικά το adobe audition 3 δεν νομίζω να έχει να ζηλέψει τπτ απο cubase καθώς είναι sequencer και υποστηρίζει vst/vsti το cubase οσο και να το πέδεψα δεν με βολεύει καθόλου ειδικά σε θέματα quantize και οπου χρειάζεται να ταιριάξεις τα tracks στο σωστό χρόνο

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Για μένα ο τέλειος συνδυασμός είναι Abelton Live + Audition.

 

 

Κάνεις Rewiring για αυτό τον συνδυασμό; Γιατί to Sonar κτλ είναι πολύ βαριά για να τρέχουν ταυτόχρονα με το Live (σε μεγάλα Project κυρίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας υπερευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας!

 

Σχετικά με το Cool edit ότι και να πώ είναι λίγα , ειναι σίγουρα ένας πολύ δυνατός audio editor και τέλειος σύντροφος για το Ableton Live. Oμως το Cool Edit έχει πια αγοραστεί απο την adobe και το έχει μετονομάσει σε Adobe Audition.

 

Αυτο που δεν εχω καταλαβει με το Cool edit μπορεις να κανεις πολυκαναλη ηχογραφηση?

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αν δουλεψω Nuendo η CU base θα εχω το πλεονεκτημα οτι μοιαζουν πολυ μεταξυ τους και γνωριζοντας το ενα θα μπορω να ξερω και σε μεγαλο ποσοστο το αλλο!!επισης απο οτι ξερω ειναι και τα δυο προγραμματα που χρησιμοποιουνται απο επαγγελματιες...οχι οτι θα μπορεσω να αξιοποιησω το 100% των δυνατοτητων τους ποτε ;)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα ο τέλειος συνδυασμός είναι Abelton Live + Audition.

 

 

Κάνεις Rewiring για αυτό τον συνδυασμό; Γιατί to Sonar κτλ είναι πολύ βαριά για να τρέχουν ταυτόχρονα με το Live (σε μεγάλα Project κυρίως).

 

Όχι απλώς δηλώνω το audition σαν εξωτερικό audio editor στο ableton live. Έτσι αν θέλω να κάνω κάτι εξεζητημενο σέ ένα audio clip πατάω το edit και μου βγάζει το audition. Το κύριο πρόγραμμα είναι το Ableton Live και επειδή μου αρέσει να δουλεύω μαζί του σπάνια χρησιμοποιώ το audition. Συνήθως το audition είται πρίν χρησιμοποιήσω το ableton live είται πιο συχνά αργότερα για τελικό normalise . Αλλά έτσι και αλλίως δεν νομίζω οτι έχει ανάγκη από πρόσθετα το Ableton Live αν ξέρει να το χρησιμοποιείς και έχεις και μερικά καλά mixing/mastering effects.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αγαπητέ bluesbreaker, ένα πράγμα προκύπτει αβίαστα από τη συζήτηση: ότι είσαι ακόμη αρχάριος. Οπότε, ξεκίνα με κάποιο πρόγραμμα, του οποίου να έχεις τις οδηγίες χρήσης. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ένα πρόγραμμα, ακόμη και κάποιο πολύ φθηνό, διότι θα χρειαστείς υποστήριξη και βοήθεια για αρκετά μεγάλο διάστημα. Οπότε, αντί να συζητάμε το τι είναι καλύτερο (κάτι δηλαδή που δεν σε αφορά σε αυτή τη φάση), καλύτερα πες μας πόσα μπορείς να δώσεις ώστε να γίνουν εκ' μέρους μας οι κατάλληλες προτάσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας υπερευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας!

 

Ναι σε καλά

 

Αυτο που δεν εχω καταλαβει με το Cool edit μπορεις να κανεις πολυκαναλη ηχογραφηση?

 

Στο Cool edit Pro και το audition μπορείς

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αν δουλεψω Nuendo η CU base θα εχω το πλεονεκτημα οτι μοιαζουν πολυ μεταξυ τους και γνωριζοντας το ενα θα μπορω να ξερω και σε μεγαλο ποσοστο το αλλο!!

 

Βασικά όχι απλώς μοιάζουν αλλά είναι ουσιαστικά τα ίδια απλώς το nuendo έχει δυνατότητα επξεργασίας video.

 

επισης απο οτι ξερω ειναι και τα δυο προγραμματα που χρησιμοποιουνται απο επαγγελματιες...

 

πολλά είναι τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες.

 

Μερικά απο αυτά είναι

 

Ableton Live

Reason

Logic (Mac only)

Sonar

Digital Performer (Mac Only)

Reaper

Fruit loops

Project 5

Pro Tools

Cubase

Nuendo

etc.

 

 

 

οχι οτι θα μπορεσω να αξιοποιησω το 100% των δυνατοτητων τους ποτε ;)....

 

αν καταφέρεις να αξιοποιήσεις το 10% να είσαι ευτυχής. Η μουσική μπορεί να φένεται απλή υπόθεση αλλά ακόμα και με ένα τιποτένιο προγραμματάκι οι επιλογές σου είναι χιλιάδες πόσο μάλλον με ένα επαγγελματικό.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τρία που ανέφερες εγώ θα πρότεινα Cubase. Μπορείς να αγοράσεις την Studio ή την essential εκδοση, και αφού την δουλέψεις για κάποιο καιρό μετά βλέπεις αν χρειάζεσαι την full έκδοση ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ!!! :-X

πως μπορουμε να σου προτεινουμε αναμεσα σε αυτα τα τρια οταν

cubase και nuendo ειναι sequensing και το cool edit ειναι wave editor?

οποτε το cool edit το ξεχνας.ειναι καλο για να κανεις ringtone στο κινητο σου!!

και να λες οτι τα εκανες εσυ!! ;D

απο κει και περα σου εχουν προτεινει στις παραπανω απαντησεις

καποιες καλες λυσεις για sequensing προγραμματακια.αποφασιζεις.

 

F_ck the rules..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου