Προς το περιεχόμενο

Blue Bossa κι απο μένα...


nikoskor41274

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Μελεταω αυτες τις μέρες διαφορα jazz standards μεταξύ αυτών και το blue bossa και ζυλεψα που ανεβήκανε τελευταια αρκετά jazz clips , είπα να δώσω και γώ το στίγμα μου.

Εκανα ενα take δεν είναι και το καλυτερό μου έχει αρκετα λαθάκια...

Εχω κάνει και μια πρόχειρη μίξη...

 

http://rapidshare.com/files/100035647/blue_bossa-02.mp3.html

 

Περιμενω σχόλια θάψιμο κλπ ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ανεβάσεις στο box (αντί για το rapidshare) θα το ακούσουν περισσότεροι και θα έχεις όσα σχόλια (και όσο θάψιμο  ;D) θες...

 

Εφτασεεεεεε....

 

 

http://www.box.net/shared/8dz6th9gkg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι φιλε μου,αλλα εισαι πολυ ...ντεμοντε ;D ;D ;D

Πλακα κανω.Αλλου βαραει η καμπανα.

Στα σοβαρα τωρα, ειναι καλη η πρασπαθεια σου.

Σου λειπει αρκετα η τεχνικη,το παλευεις ομως.

Μου φαινεσαι δε και πολυ συγκρατημενος, το οποιο μαλλον οφειλεται στην απειρια σου πανω στο συγκεκριμενο ειδος, οπως αλλωστε εγραψες,αλλα δυστυχως εχεις και πολυ ...πρασινες νοτες.

Δεν πειραζει ομως.Αρκει η προσπαθεια.Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πας άσχημα. Ντάξει, θέλει πολλή δουλειά ακόμη, και βασικά να μην το φοβάσαι τόσο, αλλά είσαι σε καλό δρόμο ;D ;D αλήθεια, από πού το ψάχνεις το θέμα; Κανά βιβλίο ή απλά μελετάς αυτά που ακούς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ολους για τα σχόλια.

Ο φοβος που διαπιστωνετε είναι πρωτον γιατι σκέφτομαι τις κλιμακες απο τη μια...δεν τις έχω δλδ να βγαίνουν ανετα(τι περναω και πως και σε ποιο chord) οποτε υστερεί και η τεχνική και ειδικα οταν δεν εχω πολυδουλεψει με το κομματι...και δευτερον ενα αγχος που με πίανει  στανταρ σαν να με κυνηγάνε οταν πατησω το play για REC.... ::) ::) :'( :'(

Απο πλευράς ήχου κλπ το κομματι ειναι export απο Βand in a box και impοrt στο Cubase με Garritan Jazz Vst στα πιανο, κιθαρα, μπασσο.

Η κιθαρα epi joe pass -> προενυσχιση -> καρτα -> Guitar Rg 2...

Αναλογως την ώρα και το αν ο γιος μου δεν ειναι σπιτι  ;D ;D γραφω και με μικροφωνο απο τον ενσχυτη ενιοτε..

 

Οσο για την εκμάθηση τα κλασσικα , δασκαλος , all real books , levine theory και band in a box. ;D ;D

 

Αυτα ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπαιζεις "ελευθερα" κ στις περισσοτερες καταληξεις ακουγεται οτι "ψαχνεις" τη νοτα που πρεπει να πεσεις.Δεδομενου οτι το κομματι εχει 2 κλιμακες κ δεν γινεται χαμος,καλο ειναι να εμενες σε αυτες για αρχη.Επισης το αφηνεις να γραφει για 5' ενω εχεις πολυ λιγοτερα να πεις.Σε συμβουλευω λοιπον να κρατησεις 2 γυρες του θεματος κ εκει μεσα να δουλεψεις μεχρι να βρεις τις καταληξεις κ ουσιαστικες φρασεις μεχρι να βρεις κατι σχεδον συγκεκριμενο κ να το δουλεψεις στη συνεχεια με παραλλαγες ωστε να "κανεις αυτοσχεδιασμο"*

 

Προβλημα τεχνικης δεν βλεπω,τα εξω που πεφτεις (σαν νοτες αλλα κ χρονικα) ειναι επειδη τα ψαχνεις εκεινη την ωρα :)

Α κ μια 2η συμβουλη:Κρατα απο το backing track μονο μπασο-ντραμς,σου αφηνει πολυ περισσοτερο χωρο κ δεν εισαι υποχρεωμενος να ακολουθεις τα substitutions κ τις αναστροφες που κανει το band in a box.

 

________

* ειναι πολυ υπουλο πραγμα ο "αυτοσχεδιασμος".Δεν ειναι κατι που βγαινει μια φορα στο τοσο καλο ,εχει πολυ συγκεκριμενα ζητηματα που απαιτουν προσοχη απο πισω.Ολα αυτα τα λεω πρωτα σαν αυτοκριτικη κ μετα σαν κριτικη,ελπιζω να μην τα παιρνεις στραβα κ αποκαρδιωνεσαι.

 

 

ΥΓ.Μετα απο τη συμπεριφορα μου στα κλιπς,σας παραπεμπω κ στο site μου ;D

 

 

(τωρα βλεπω οτι προλαβες να απαντησεις κ δεν λεμε πολυ διαφορετικα πραγματα.Πολυ δικιο εχεις γι αυτο που λες για το rec,ολοι το εχουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ.Μετα απο τη συμπεριφορα μου στα κλιπς,σας παραπεμπω κ στο site μου ;D

 

Ρε κάθαρμα, τι μας έκανες βραδιάτικο!!!!! Πήραμε και με την καθημερινή τις συνταγές με σοκολάτα, κοντευω να πάθω ζάχαρο μόνο κοιτώντας σήμερα!!! Κάρμα -1!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου