Προς το περιεχόμενο

Τελική εξοδος μουσικού κομματιού


Tasozio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω... όταν έχω ολοκληρώσει ενα κομμάτι στο Cubase sx, μετά το κάνω απλά export ή πρέπει να το περάσω  από κάποιο πρόγραμμα ως ''master''. Δηλαδή να πάρει την τελική του μορφή. Επίσης έχω ενα shure beta58a: έχει μεγάλη διαφορά η ηχογράφηση από ένα πυκνωτικό μικρόφωνο; Μπορεί κάποιος να μου συστύνει ένα μέχρι 300 euros;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις export σε audiomixdown και βγαινει σε ότι τυπο αρχειου του πεις.Τωρα mastering αν θες να κανεις κανεις είτε πριν το export είτε περνεις το export και το βαζεις σε καποιο αλλο προγραμμα για mastering οπως το wavelab η το cool edit κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάνω απλά export ή πρέπει να το περάσω  από κάποιο πρόγραμμα ως ''master'

 

γενικα το "mastering" δεν ειναι ευκολη υποθεση. Ακομα και στο εξωτερικο ειναι λιγοι αυτοι που ξερουν απο mastering (και δε μοιραζονται τα μυστικα τους).

 

θα συμφωνισω με τον nikoskor41274 για 2 λογους.

 

ι) αν δεν εισαι αρκετα εμπειροσ ειναι καλυτερα να εχεις visual representation  του waveform απο καποιο audio editor (wavelab, cool edti, etc...). Aν εισαι σε mac Peak Pro is your man..

 

ii) to cubase δεν εχει κανενα frequency analyzer της προκοπης

 

το 1ο θα σε βοηθαει να δεις τις δυναμικες του κομματιου ενω το 2ο στο ποσο καλα εχεις καλυψει το audible frequency range.

 

έχει μεγάλη διαφορά η ηχογράφηση από ένα πυκνωτικό μικρόφωνο

 

αυτο εξαρταται απο το τι θες να ηχογραφισεις. Το σμ57 ειναι ενα "καλο" δυναμικο mic για κιθαρα, μπασο, κτλ... οχι ομως πολυ καλο για φωνη (εκτος και αν παιζεις punk, οποτε και αλλαζει λιγο το πραγμα...)  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι 300 ε θα σου πρότεινα να πάρεις το audio technica 4033 απο εξωτερικό..επίσης αν έχεις στείλε μου κάποιο υλικό να σου κάνω δοκιμαστικά ένα μαστερ εγώ.

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το mastering ειναι δυσκολη υποθεση δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει βεβαια.

Για ολους μας ειναι δυσκολο, ολοι το προσπαθουμε.

Ξεκινα με μερικα mastering plugins (μεγαλη η λιστα, μπες' στο kvraudio.com και ψαχνε), δοκιμασε τα presets, ακου τι διαφορες επιφερουν στον ηχο σου και

μετα αρχισε να τα πειραζεις. Το mastering δεν ειναι δα και Πυρηνικη Φυσική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mastering δεν ειναι δα και Πυρηνικη Φυσική!

 

Είναι όμως τέχνη που απαιτεί χρόνια προσπάθειας, εμπειρίας, και μελέτης για να φτάσεις να πεις ότι "κάνω mastering"

To αναφέρω για να μην δωθεί η εντύπωση ότι είναι piece of cake το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mastering δεν ειναι δα και Πυρηνικη Φυσική!

 

το mastering ειναι πολυ πιο δυσκολο και απο recording και απο mixing...

για αυτο ειναι και ελαχιστοι αυτοι που το κανουν.

Ειδικα αν προκειται για βυνιλιο ειναι ακομα λιγοτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου