Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με Motu ή RME κάρτας ήχου? Ή κάτι άλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, ανεπιφύλακτα σου συστήνω RME. Οι AD/DA μετατροπείς της είναι οι κορυφαίοι της αγοράς και οι drivers που διαθέτει είναι οι πιο stable. Είναι κοινό μυστικό γενικά (για να ξέρεις), ότι αν δουλεύεις "Γερμανία" (cubase), η RME είναι μονόδρομος καθώς το research και οι drivers γίνονται σε συνεργασία με την Steinberg. Αν δουλεύεις "Αμερική" ή "Αγγλία" (protools, ableton, performer κλπ), τότε η MOTU θα σε ικανοποιήσει 100 %. Προσωπική μου επιλογή από την εμπειρία που έχω σαν δάσκαλος μουσικών εφαρμογών και πωλητής αμφοτέρων των εταιρειών, είναι  η RME , καθώς , ποτέ μα ποτέ δεν έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα ή conflict. Για ότι βοήθεια θες πάντως για drivers ή οτιδήποτε άλλο κάνε μου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...αν και η Ableton δεν είναι Αμερικανοαγγλική αλλά καραγερμανική, όπως λέει και το σάιτ της...

 

Ableton headquarters are in Berlin, Germany, in the central "Mitte" district, near many great clubs and music venues.

 

Εκτός αν εννοείτε την θυγατρική της, που όντως είναι στην ΝΥ. Η μητρική όμως είναι σίγουρα γερμανική. Ένα κλικ στο Ηelp - About δείχνει κοπυράιτ από Ableton AG (Γερμανία) & ότι το 90% των προγραμματιστών είναι german power...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν και η Ableton δεν είναι Αμερικανοαγγλική αλλά καραγερμανική, όπως λέει και το σάιτ της...

 

Πολύ σωστά.

Ο διαχωρισμός σε "γερμανικά" και "αγγλοαμερικανικά" δεν ισχύει, ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά. Η RME μου δουλεύει ΑΨΟΓΑ με τα πάντα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κάτι...

 

Αυτο σχετικά με την δυσλειτουργία των MOTU σε περιβαλλον ισχύει ή είναι μύθος?.....Γιατί πολλοί κανουν τον διαχωρισμό MOTU > MAC, RME>Windows που μου φαινεται λίγο περιεργος να ισχύει....

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κάτι...

 

Αυτο σχετικά με την δυσλειτουργία των MOTU σε περιβαλλον ισχύει ή είναι μύθος?.....Γιατί πολλοί κανουν τον διαχωρισμό MOTU > MAC, RME>Windows που μου φαινεται λίγο περιεργος να ισχύει....

 

 

Κανω εγγραφες Live. Το setup ειναι 3x motu 896HD και ενας acerακος του κ$#%!@

Εδω και 2 χρονια δεν εχω παρατηρησει προβλημα. 24Tracks 48KHz/24Bit σε cubase και winXP S/P1.

 

Αυτα περι δυσλειτουργιας τα εχω ακουσει και εγω αλλα ευτυχως δεν τα εχω γευτει μεχρι τωρα ;D ;D

και ελπιζω να ειναι ραδιοαρβυλα. ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κάτι...

 

Αυτο σχετικά με την δυσλειτουργία των MOTU σε περιβαλλον ισχύει ή είναι μύθος?.....Γιατί πολλοί κανουν τον διαχωρισμό MOTU > MAC, RME>Windows που μου φαινεται λίγο περιεργος να ισχύει....

 

 

Εξαρτάτε το Interface, για pci δεν έχω ακούσει και πολλά παράπονα. Για firewire όμως τα έχω βιώσει από πρώτο χέρι με την traveler. Σε 3 διαφορετικά μηχανήματα κι σε όλα είχε τα άπειρα crash και blue screens. Στο παιδί που την πούλησα όμως ο οποίος την δουλεύει με ένα macbook δεν είχε σχεδόν ποτέ προβλήματα. Επίσης ένας φίλος μου έχει στείλει πίσω μια ultralite γιατί η κάρτα τρώει σκάλωμα και δεν αναγνωρίζεται από κανένα μηχάνημα. Φυσικά και του την αλλάξανε με καινούργια κατευθείαν. Αυτά τα έχω βιώσει από πρώτο χέρι, τώρα το τι γράφετε και λέγετε γενικά στα fora δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κάτι...

 

Αυτο σχετικά με την δυσλειτουργία των MOTU σε περιβαλλον ισχύει ή είναι μύθος?.....Γιατί πολλοί κανουν τον διαχωρισμό MOTU > MAC, RME>Windows που μου φαινεται λίγο περιεργος να ισχύει....

 

 

ισχύει 100%.

αν είσαι σε mac θα πάρεις motu,metric halo,apogee

αν είσαι σε pc,παίρνεις rme

η rme έχει γενικά πολύ καλύτερο ήχο απο την motu,οι προενισχυτές της όμως είναι εντελώς της πλάκας και κοστίζει το διπλάσιο σχεδον απ'οτι η motu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η rme έχει γενικά πολύ καλύτερο ήχο απο την motu,οι προενισχυτές της όμως είναι εντελώς της πλάκας και κοστίζει το διπλάσιο σχεδον απ'οτι η motu

 

Της πλάκας δεν είναι καθόλου, στέκονται επάξια δίπλα στην focusrite isa428 μου και μάλιστα είναι πολύ καλύτεροι από όλα τα 8 κάναλα που κυκλοφορούν κάτω των 1000 ευρώ. Δεν είναι και κορυφαίοι ώστε να βασίζεσαι και πάνω τους για να γράψεις φωνητικά αλλά σαν συμπλήρωμα για toms, κανένα 2ο mic σε κιθάρα και γενικά σαν backups είναι πιστοί στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η rme έχει γενικά πολύ καλύτερο ήχο απο την motu,οι προενισχυτές της όμως είναι εντελώς της πλάκας και κοστίζει το διπλάσιο σχεδον απ'οτι η motu

 

Της πλάκας δεν είναι καθόλου, στέκονται επάξια δίπλα στην focusrite isa428 μου και μάλιστα είναι πολύ καλύτεροι από όλα τα 8 κάναλα που κυκλοφορούν κάτω των 1000 ευρώ. Δεν είναι και κορυφαίοι ώστε να βασίζεσαι και πάνω τους για να γράψεις φωνητικά αλλά σαν συμπλήρωμα για toms, κανένα 2ο mic σε κιθάρα και γενικά σαν backups είναι πιστοί στη δουλειά.

 

είναι της πλάκας,εκτός αν θεωρείς σοβαρους προενισχυτές αυτούς που φοράνε κατι emu,tascam,maudio καρτες. οχι οτι της motu είναι πολύ καλύτεροι.απλά για τόσο ακριβή καρτα και για τόσο καλό ήχο που έχει στα line in/out είναι κρίμα να την δίνουν με τόσο της πλάκας προενισχυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η rme έχει γενικά πολύ καλύτερο ήχο απο την motu,οι προενισχυτές της όμως είναι εντελώς της πλάκας και κοστίζει το διπλάσιο σχεδον απ'οτι η motu

 

Της πλάκας δεν είναι καθόλου, στέκονται επάξια δίπλα στην focusrite isa428 μου και μάλιστα είναι πολύ καλύτεροι από όλα τα 8 κάναλα που κυκλοφορούν κάτω των 1000 ευρώ. Δεν είναι και κορυφαίοι ώστε να βασίζεσαι και πάνω τους για να γράψεις φωνητικά αλλά σαν συμπλήρωμα για toms, κανένα 2ο mic σε κιθάρα και γενικά σαν backups είναι πιστοί στη δουλειά.

 

είναι της πλάκας,εκτός αν θεωρείς σοβαρους προενισχυτές αυτούς που φοράνε κατι emu,tascam,maudio καρτες. οχι οτι της motu είναι πολύ καλύτεροι.απλά για τόσο ακριβή καρτα και για τόσο καλό ήχο που έχει στα line in/out είναι κρίμα να την δίνουν με τόσο της πλάκας προενισχυτές

 

Μπορείς σε παρακαλώ να τεκμηριώσεις το "της πλάκας"?

 

Γιατί είμαι σίγουρος ότι αν ποστάρω μια ηχογράφηση με την isa και μία με την rme αμφιβάλω αν θα καταλάβεις ποια είναι ποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου