Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με Motu ή RME κάρτας ήχου? Ή κάτι άλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε βλέπω όμως να μου δίνεις credit...... ::) ::) ::) :P

 

Όλοι λοιπόν είμαστε ευγνώμονες στην τεράστια ανακάλυψη του φίλου Μενέλαου ο οποίος

μέσα στο χαοτικό ιντερνετικό ιστό κατάφερε να ξετρυπώσει αυτή την τόσο μεγάλη,

αυτήν την τόσο σημαντική είδηση...

 

Σου χρωστάμε όλοι ένα μεγάλο ευχαριστώ και εγώ προσωπικά για το θάρρος σου,

την γενναιότητά σου και τον αλτρουισμό σου να μοιραστείς με τους υπόλοιπους

συμφορουμήτες το μεγάλο νέο...

 

Εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου "να 'σαι καλά παληκάρι μου"  ;D

 

Εντάξει τώρα? Είσαι ευχαριστημένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το manual του απλού 101:

 

"high pass filter rolls off at 75Hz. This 12dB/octave filter employs a

transitional Thompson-Butterworth response for the best combination

of passband flatness and time domain response."

 

Λογικά δε θα είναι άλλη και στον καινούργιο μιας και στις αλλαγές η

εταιρία δεν αναφέρει κάτι για το HPF.

Προσωπικά εμένα αυτή η συχνότητα αποκοπής μου ταιριάζει γάντι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

To ξέρω ότι το θέμα είναι αρχαίο αλλά ούτε καλύφθηκε πλήρως και ούτε έχει νόημα να ανοίξω το ίδιο γιατι και εγώ σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε motu ή rme ή κάτι άλλο; Απλά θα είμαι πολύ συγκεκριμένος για να βοηθήσετε όσο μπορείτε και εσεις και συγνώμη αν έχουν αναφερθεί κάποια πράγματα, διάβασα πάνω από 4 τόπικ στο φορουμ αφου έψαξα αλλά δεν εχω καλυφθεί.

Λοιπόν.

 

Έχω μία ALESIS MULTIMIX FIREWIRE 8. Θεωρείται καλή κάρτα γενικώς αλλά στην φωνή όταν γράφω (RODE NT1A) νιώθω ότι είναι το αδύναμο σημείο της κάρτας - αρα μάλλον μιλάμε για μέτριους προενισχυτές. Έχω ηχογραφήσει αλλού και ακουγόμουν σαν τον Πάριο να ουμε ( ;D) ,με λίγα λόγια δεν φταίει η φωνή μου που είναι ούτως ή άλλως περίεργη, μπάσα και μοιάζει με pink noise.  :o

Λοιπόν , θέλω να μάθω μέχρι και 700 ευρώ κατα προτίμηση, τί αξίζει και τί είναι το πιο σημαντικό για να ανέβεις 2 σκαλιά παραπάνω και να πεις ΟΚ ,ΑΡΚΕΤΑ σε επίπεδο home studio. Δηλαδη τι να αποκτήσεις για να πεις ότι η ποιότητα ηχογραφήσεων/υλικών που έχεις είναι στα ψηλά σκαλοπάτια των home καταστάσεων.

Να σημειωθεί ότι μονιτορ έχω τα KRK ROKIT 8άρια, pc έχω θεικό (λέμε τώρα), γενικώς έχω υλικό καλό οποτε προφανώς ΕΧΕΙ νόημα να αναβαθμίσω την καρδιά του ήχου μου που ειναι η κάρτα ήχου/convertors/προενισχυτές. Ποια λοιπόν είναι η χρυσή τομή σε αυτά ως τα 700 ευρώ;

Έχω ακούσει πολλά για τις RME σε φάση ότι ειναι ότι πιο τοπ για home budget σε ποιότητα προενισχυτών και convertors. Ισχύει ή είναι ραδιο αρβύλλα; Γενικώς μπορείτε να μου προτείνετε τι να κάνω; Ας είναι 2-3 λύσεις. Είδα το παρακάτω που δεν ξέρω αν αξίζει αλλά είναι εκπληκτικό ότι ειναι η φθηνότερη τιμή που την βρηκα παγκοσμίως. Μεχρι και το dv247 την εχει 800 ευρω.. Λέει όμως "Απαιτείται συνδυασμός με το PCI ή το CardBus Interface της ίδιας εταιρίας.". Θα ήθελα κάτι πιο απλό. Υπάρχει από RME?

 

RME MULTIFACE ΙΙ

 

Είναι καλή αυτή; Να προτιμήσω MOTU στην ίδια τιμή; Να προτιμήσω να κρατήσω την ALESIS και να παρω εξωτερικό προενισχυτή; Πόσο σημαντικό είναι το AD και D/A conversion?

Τονίζω ότι αυτό που θέλω είναι το δυνατόν καλύτερος ήχος όταν γράφω φωνη, κιθάρα στην κάρτα μου. Δεν καίγομαι ντε και καλά να είναι 8 κανάλια.

Αναμένω εναγωνιωδώς!! Επίσης αν κανείς πουλάει να κάνει προσφορές!!

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ψάχνοντας πάλι με άλλους όρους κάποιες πολύ καλές πληροφορίες σε ένα τοπικ που ειχε ανοίξει ο supefunk και σε ένα άλλο του Nikolas. Θα με ενδιέφερε όποιος άλλος έχει να μου πει σχετικά με αυτά που ρώτησα.

Επίσης μια γνώμη για την FOCUSRITE ISA ONE και την APOGEE DUET η οποια λεει εχει τους προενισχυτές της πολύ πιο ακριβής (2000ευρω) apogee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον λίγο η Rme (δικαιολογημένα) σας ρίχνω άλλο έναν παίκτη στην αγορά, την mackie onyx 400 ή οποία τους τελευταίους μήνες με έχει ενθουσιάσει σε μεγάλο βαθμό. Πάρτε μια ιδέα από ένα test recording που έκανα (fender cd-60 sb -> Audio technica at4040 -> mackie onyx 400). To ένα take έχει το Mic περίπου στο 12το τάστο και το δεύτερο στο ύψος του κεφαλιού να κοιτάει προς το σκάφος. Τα 2 takes  είναι τοποθετημένα σαν στέρεο (L-R). Δεν υπάρχει επεξεργασία στο δείγμα.

Όσο για την κάρτα, μιλάμε για 8 analog in/out ( τα 4 με προενίσχυση onyx) με wordclock και spdif in/out.

H γνώμη μου είναι πως έχει υπέροχους προενισχυτές και conversion και μπορεί να συγκριθεί επάξια με τις fireface (για πιο κάτω δεν το συζητώ καν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου