Προς το περιεχόμενο

Υγρασία / Ξηρασία + Ακουστική Κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται με την υγρασία / ξηρασία στην εξαίσια χώρα μας ?

 

Διάβαζα κάτι fora από την άλλη άκρη της λίμνης και παρατηρώ ότι (αν όχι όλοι) πάρα πολλοί έχουν τουλάχιστον ένα Υγρόμετρο και είτε υγραντήρες οργάνου/θήκης είτε υγραντήρες δωματίου.

 

Εδώ Αθήνα τι παίζει από υγρασία / ξηρασία ? Θέλω να την έχω σε stand την κιθάρα και όχι στην θηκούλα της. Θα πρέπει να εφοδιαστώ με υγρόμετρα και ιστορίες ? Αν όντος τα χρειάζομε, έχετε να προτείνετε κάποια?

 

Διάβασα και ένα άρθρο στο site της Larrivee και ψηλο-τρόμαξα να σας πώ την αλήθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθηνα δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

Βλάκες ηταν οι Αρχαιοι και επελεξαν την Αθηνα? (Αττικο κλιμα ή μαλλον οτι εχει απομεινει απο αυτο...) :)

 

Προσωπικα μενω στο κεντρο και εχω χρονια να ρυθμισω και τις ....10 κιθαρες μου....

 

ΜΑΚΡΙΑ απο τις θηκες η κιθαρες (ειδικα οι ακουστικες) μονο κακο θα τους κανει η μακροχρονια παραμονη τους εκει μεσα,στο σταντ στο σαλονι να τη βλεπεις και να τη χαιρεσαι... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  συμφωνω. απλα προσεχε το χειμωνα αν εχεις air condition η καμμια περιεργη σομπα και ξηραινεται πολυ ο χωρος. γενικα οι ακουστικες δεν εχουν προβλημα μεχρι και 40-50 % υγρασια. οπως και ο SF, εχω καμμια δεκαρια κιθαρες σπιτι εδω και χρονια (μεσα εξω απο θηκες) χωρις προβλημα, και χωρις να χρειαστει να χρησιμοποιησω humidifier..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλοριφέρ θερμένουμε το σπίτι. Και εγώ είχα 2 ηλεκτρικές και μια κλασσική και δεν έχω παρατηρήσει ποτέ πρόβλημα, απλά πάω για την αγορά της πρώτης ακουστικής μου και ανησυχούσα γιατί είναι πιο ευαίσθητα τα ξύλα της και η κατασκευή της.

 

Μάλλον θα πάρω ένα φθηνό υγρόμετρο/θερμόμετρο να παρακολουθώ το Relative Humidity να έχω το κεφάλι μοθ ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Μάλλον θα πάρω ένα φθηνό υγρόμετρο/θερμόμετρο να παρακολουθώ το Relative Humidity να έχω το κεφάλι μοθ ήσυχο.

 

Να σε πιάσει πονοκέφαλος εννοείς.  :)

 

Mερικές παρατηρήσεις:

 

1. Όπως είπε και ο superfunk, κλιματολογικά μένεις σε πολύ ωραίο μέρος. (Εμείς εδώ στην Κρήτη χτυπάμε 80άρια (+) %)

2. Η υγρασία μπορεί να κατέβει ιδιαίτερα με τη χρήση του κλιματιστικού το καλοκαίρι.

3. Αν ο χώρος είναι (κατά κανόνα) κλειστός τότε υπάρχει κίνδυνος πολύ υψηλής υγρασίας (π.χ. από το νερό όταν σφουγγαρίζεται το πατωμα ή από υγρασία που βγαίνει από τοίχους klp).

 

Εν ολίγοις: Αν ο χώρος είναι κανονικά κατοικήσιμος μάλλον δεν τίθεται θέμα υγρασίας. Σε φυσιολογικές δηλαδή συνθήκες (που υπάρχει λίγο - πολύ σταθερή θερμοκρασία και που ανοίγεις που και που και κανένα παράθυρο να μπει λίγος φρέσκος αέρας, οι κιθάρες ζουν μια χαρά. Τα προβλήματα μπορεί να υπάρξουν όταν στο χώρο παρατηρούνται πολύ μεγάλες αλλαγές μέσα σε σύντομα διαστήματα. Τόσο μεγάλες που στην πράξη δεν συμβαίνουν παρά μόνο σε κλειστούς/κλιματιζόμενους χώρους (αποθήκες υπόγεια κλπ). Οχι σε σπίτια που μένουν άνθρωποι (και ιδιαίτερα στην Αθήνα).  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου