Προς το περιεχόμενο

My custom Epi LP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

o alderbody το επιασε  ;) μαλλον μεταξυ φαλακρων βγαινει καλητερη συνεννοηση

 

 

 

...ποιον ειπες φαλακρο ρε?....  >:(

 

 

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Στην δικια μου που το δοκιμασα η διαφορα που ειδα ηταν οτι εγινε ελαφρως πιο "μαλακη" η κιθαρα (προφανως λογω μικροτερης γωνιας των χορδων) και καπως πιο "σκουρος" ο ηχος. Τα αλλα που λενε περι αυξησης (????) sustain δεν τα διαπιστωσα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικια μου που το δοκιμασα η διαφορα που ειδα ηταν οτι εγινε ελαφρως πιο "μαλακη" η κιθαρα (προφανως λογω μικροτερης γωνιας των χορδων) και καπως πιο "σκουρος" ο ηχος. Τα αλλα που λενε περι αυξησης (????) sustain δεν τα διαπιστωσα.

 

+1

 

μειωνεται το "break angle" και ο ηχος αποκταει πιο πολυ "σωμα" και ισως ενα ελαφρυ "στρογγυλεμα" των ακμων.

Κι εγω ενιωσα τις χορδες καπως πιο μαλακες, και οσον αφορα στο sustain... δεν θυμαμαι να εγινε κατι το συγκλονιστικο... Μπορει και να εγινε, μπορει και οχι.  :-\

 

Παντως προτιμω το wraparound στην 335 μου  ...οοοταν θυμηθω να την πιασω για να της βγαλω τις ...αραχνες  ;D

 

Η αισθηση του οργανου ειναι πολυ καλυτερη ετσι (κατ εμε).  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εβαζες ενα 6θεσιο rotary δεν σου αρεσε σαν ιδεα? Και θα μειωνες το κοστος και δεν θα ετρωγες τοση ωρα στο να ανεβοκατεβαζεις διακοπτες !

Παντως απιστευτη η δουλεια σου πρεπει να βγαλεις συντομα ενα faq για τις γειωσεις και το καλαι ! PLZZZZ δεν θελω να χαλαω αλλα λεφτα στους μαστορες για να συνδεω μαγνητες !

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είχα σκεφτεί και την ιδέα του 6θέσιου, αλλά για κάποιον λόγο (που δεν τον θυμάμαι τώρα) την απέρριψα!  ;D

 

Το να βάλεις δυό μαγνήτες δεν είναι δα και πυρινική φυσική (κλισέ), στην περίπτωση μου ήταν λίγο πιό δύσκολο βέβαια, επειδή γινόταν ένας ψιλοχαμός με τα διακοπτάκια κλπ, αλλά αν είσαι λίγο συγκεντρωμένος (ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΚΟΛΛΗΣΗ ME TOΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ!!!!) τα πράγματα απλουστεύονται εξαιρετικά (λιγότερος χρόνος για debugging αν και εφόσον κάτι πάει στραβά)!

 

Ευτυχώς ήμουν τυχερός και δούλεψαν όλα όπως έπρεπε. Δυστυχώς έκανα μαλακία στο χαρτονάκι που στήριξα την όλη κατασκευή μέχρι να την κολλήσω και να την βάλω στο control cavity και έβαλα τα controls ανάποδα (του bridge είναι πάνω και του neck κάτω).

 

Αυτά παθαίνεις αν είσαι αριστερόχειρας.

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Offtopic]

Μιας και μιλάμε για διακοπτάκια, σκέφτομαι στη V που έχω, να της προσθέσω 2 mini τριθέσια, ώστε στη θέση 1 να παίζει ο μαγνήτης series, στη μέση να παίζει σπλιταρισμένος και στη θέση 3 να παίζει parallel. Έχει και τεράστιο pickguard, οπότε λογικά δε θα έχω κάποιο πρόβλημα με το χώρο (μάλλον με τα νεύρα μου θα έχω, αλλά τες πα....).

Οπότε μαζί με το gain boost που έχει, θέλω τίποτε άλλο; Ίσως καμιά μαγκιά να παίζει phase/out of phase, αλλά θα χαθώ (αν και πρόσφατα που είδα eq μέσα στην κιθάρα δε μου φάνηκε και πολύ κακό σαν ιδέα!!!  :o )

 

Ίδωμεν, καθώς προς το παρόν χαίρομαι την κανιβαλο-squier51 που πρόσφατα τέλειωσα.  ;D

[/Offtopic]

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου