Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι, αυτό που θ' ακούσετε είναι ένα τεστ που φτιάξαμε (ένα Σάββατο) με το φίλο μου το Γιώργο. Ένα θεματάκι του Georges, copy-paste 3 φορές, ένας ρυθμός από το Garageband για να πατήσουμε επάνω. Το όλο θέμα είναι καρφί στη κάρτα ήχου και μέσω GuitarRig. Στο πρώτο μέρος παίζει ο georges με μια LP, στο 2 εγώ με τη dublecut, και στο 3 και οι δύο (προφανώς εναλλάξ) με το Harley Bendon kit των 79 ευρώ που είχα φτιάξει...

http://img212.imageshack.us/my.php?image=dscn1695iy9.jpg

Επειδή είχε πλάκα το δούλεψα λίγο μετά (το κομμάτι παίχτηκε μία και έξω οπότε διόρθωσα κάποια φαλτάκια στο melodyne), σύνθια, μπάσα είναι GR20...και η φωνή από το ccmixter.org!

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το όλο έχει γίνει με 2 κιθάρες και ένα σκουπόξυλο! Αλλά δεν ενοχλεί καθόλου (κατά τη γνώμη μου) στο τελικό αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια λέω ότι ο τελικός ακροατής ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τίποτα από μάρκες, ακριβά-φτηνά όργανα και πολλές πολυτέλειες...μήπως όλα είναι στο κεφάλι μας και μεγαλοποιούμε λίγο τα πράγματα?...

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=783340&content=songinfo&songID=6370726

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία πράματα, αν και προτιμώ πιό "σπαρτιατικες" προσεγγίσεις! ;)

 

μήπως όλα είναι στο κεφάλι μας και μεγαλοποιούμε λίγο τα πράγματα?...

 

Μονολεκτικά; Ναι! Αλλά αυτή η doublecut ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχεις δίκαιο, ο ήχος της duble σκοτώνει...είναι σαν να έχεις μια κλασική κιθάρα στα χέρια σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν είδα πουθενά προσπάθεια σύγκρισης....για κάθε μία κιθάρα έχεις επιλέξει και έναν διαφορετικό ήχο...

Με λίγα λόγια λέω ότι ο τελικός ακροατής ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τίποτα από μάρκες, ακριβά-φτηνά όργανα και πολλές πολυτέλειες...

Ο τελικός ακροατής μπορεί όταν ακούει μια home ηχογράφηση να μην καταλαβαίνει, ο κιθαρίστας όμως την ώρα που παίζει σε ένα live δεν καταλαβαίνει??

 

Εν τω μεταξύ το guitar rig δεν πολυκαταλαβαίνει απο κιθάρες...

Ένας καλός λαμπάτος ενισχυτής όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν είδα πουθενά προσπάθεια σύγκρισης....για κάθε μία κιθάρα έχεις επιλέξει και έναν διαφορετικό ήχο...

Με λίγα λόγια λέω ότι ο τελικός ακροατής ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τίποτα από μάρκες, ακριβά-φτηνά όργανα και πολλές πολυτέλειες...

Ο τελικός ακροατής μπορεί όταν ακούει μια home ηχογράφηση να μην καταλαβαίνει, ο κιθαρίστας όμως την ώρα που παίζει σε ένα live δεν καταλαβαίνει??

 

Εν τω μεταξύ το guitar rig δεν πολυκαταλαβαίνει απο κιθάρες...

Ένας καλός λαμπάτος ενισχυτής όμως...

 

Aκριβως....και να προσθεσω οτι ειναι σα να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια..δε λεω το kit της harley benton μπορει να ειναι καταπληκτικο για τα λεφτα του...δε μπορεις να συγκρινεις μια LP με μια Strat..και κυριως μεσα απο τονους ψιλφιακων εφε!!οποιαδηποτε κιθαρα με τονους εφε μπορει να ακουστει καταπληκτικη!Συμφωνω πως αν θες να αναδειξεις τον ενδεχομενα καλο ηχο του κιτ να ηχογραφησης ενα δειγμα σε καλο λαμπατο ενισχυτη!φιλικα Αριστειδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ΟΛΑ αυτά τα tests είναι λάθος εξ αρχής. Διότι απλούστατα ξεχνάμε κάποιους βασικότατους παράγοντες.

 

- Το feeling που έχεις στην ταστιέρα

- Το πόσο ευκολόπαιχτη είναι η κιθάρα

- Την ποιότητα κατασκευής

- Την ποικιλία ήχων που μπορεί να βγάλει η κιθάρα

- Το πόσο "έτοιμο" ήχο σου βγάζει

 

και άπειρα άλλα. Το ότι δυο κιθάρες μπορούν να βγάλουν έναν ίδιο ήχο δε σημαίνει ούτε ότι σου δίνουν την ίδια ευχαρίστηση παίζοντάς τις, ούτε ότι γενικώς μπορούν να βγάλουν όλους τους ήχους η μία της άλλης, ούτε ότι είναι εξ ίσου ποιοτικά όργανα, ούτε ούτε ούτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους μίλησε και μια σωστή φωνή...

βέβαια όταν τα έλεγα (και) εγώ σε άλλα thread, πέσανε να με φάνε...

τέλος πάντων...εννοείται +10.000 σε menelao,,,,..... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους μίλησε και μια σωστή φωνή...

Έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λές ότι οι υπόλοιποι έχουμε πεί κουταμάρες... ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους μίλησε και μια σωστή φωνή...

Έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λές ότι οι υπόλοιποι έχουμε πεί κουταμάρες... ;D ;)

 

Ε, μα σε σχέση με την υπέρτατη σοφία που εκπορεύεται εξ εμού.... καταλαβαίνεις ;D ;D ;D ;D :P :P 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα που λετε παιδες ειναι πολυ σωστα.

οταν ομως ουτε η gibson ειναι ευκολοπαιχτη,τοτε τι γινετε?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου