Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα ΟΛΑ αυτά τα tests είναι λάθος εξ αρχής. Διότι απλούστατα ξεχνάμε κάποιους βασικότατους παράγοντες.

 

- Το feeling που έχεις στην ταστιέρα

- Το πόσο ευκολόπαιχτη είναι η κιθάρα

- Την ποιότητα κατασκευής

- Την ποικιλία ήχων που μπορεί να βγάλει η κιθάρα

- Το πόσο "έτοιμο" ήχο σου βγάζει

 

και άπειρα άλλα. Το ότι δυο κιθάρες μπορούν να βγάλουν έναν ίδιο ήχο δε σημαίνει ούτε ότι σου δίνουν την ίδια ευχαρίστηση παίζοντάς τις, ούτε ότι γενικώς μπορούν να βγάλουν όλους τους ήχους η μία της άλλης, ούτε ότι είναι εξ ίσου ποιοτικά όργανα, ούτε ούτε ούτε :)

 

Ε ναι. Το μόνο που αποδεικνύει το κλιπ είναι ότι και μία Harley Benton μπορεί να βγάλει χρήσιμους ήχους, ειδικά όταν περνά από Guitar Rig ή κάτι παρεμφερές. Λογικό, επειδή κι αυτή έχει χορδές και μαγνήτες οπότε στέλνει ένα σήμα στο καλώδιο. Αυτό δεν την κάνει ούτε PRS ούτε Les Paul ούτε οτιδήποτε. Βέβαια, αν αλλάξεις μαγνήτες, κλειδιά, γέφυρα, nut, μανίκι και ηλεκτρικά - όπως προτείνουν πολλοί κατά καιρούς - θα έχεις ποιοτικά καλύτερο όργανο γιατί δεν θα έχει μείνει τίποτα από την αρχική...

 

Άντε, γιατί πάμε να γίνουμε Harley Players' forum... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δεν θέλω να κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου: όταν βλέπω κλιπάκια στο ίντερνετ (που είναι, για ένα περίεργο λόγο, γεμάτo με αυτά) για να συμπεράνουμε πώς μπορεί να ακούγεται μια κιθάρα ηχογραφημένα σε Amplitube/Guitar Rig ή πεταλιέρες χωρίς καν ενισχυτή... χμμμμ, ας πω απλά κι ευγενικά ότι κάνω αμέσως κλικ στο "Χ" του browser.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Εξαιρούνται αυτά που μας παίζει ο αγαπητός γνωστός τσαχπινομπιρμπιλοζουζουνογαργαλιάρης μας κάφρος...  ;D )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, αν αλλάξεις μαγνήτες, κλειδιά, γέφυρα, nut, μανίκι και ηλεκτρικά - όπως προτείνουν πολλοί κατά καιρούς - θα έχεις ποιοτικά καλύτερο όργανο γιατί δεν θα έχει μείνει τίποτα από την αρχική...

 

θα έχεις μια κιθάρα με κακής ποιότητας ξύλα και ενδεχομένως κακής ποιότητας κατασκευή και καλά όλα τα υπόλοιπα....

άσε που όλα αυτά θα κοστίσουν πολύ περισσότερο απο την ίδια την κιθάρα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν εννοώ ότι κακώς άνοιξες το thread, marathon! :)

ολα αυτα που λετε παιδες ειναι πολυ σωστα.

οταν ομως ουτε η gibson ειναι ευκολοπαιχτη,τοτε τι γινετε?

Μα δε λέω εγώ ότι η gibson είναι καλύτερη ;D ;D Απλώς ότι αυτά τα tests δε δείχνουν και πάαρα πολλά τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν θέλω να κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου: όταν βλέπω κλιπάκια στο ίντερνετ (που είναι, για ένα περίεργο λόγο, γεμάτo με αυτά) για να συμπεράνουμε πώς μπορεί να ακούγεται μια κιθάρα ηχογραφημένα σε Amplitube/Guitar Rig ή πεταλιέρες χωρίς καν ενισχυτή... χμμμμ, ας πω απλά κι ευγενικά ότι κάνω αμέσως κλικ στο "Χ" του browser.

 

 

:'( :'( :-[

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, αν αλλάξεις μαγνήτες, κλειδιά, γέφυρα, nut, μανίκι και ηλεκτρικά - όπως προτείνουν πολλοί κατά καιρούς - θα έχεις ποιοτικά καλύτερο όργανο γιατί δεν θα έχει μείνει τίποτα από την αρχική...

 

θα έχεις μια κιθάρα με κακής ποιότητας ξύλα και ενδεχομένως κακής ποιότητας κατασκευή και καλά όλα τα υπόλοιπα....

άσε που όλα αυτά θα κοστίσουν πολύ περισσότερο απο την ίδια την κιθάρα...

 

 

 

 

Συμφωνω απολυτως!καλες οι αλλαγες σε μια κιθαρα αλλα με μετρο!!δηλαδη γιατι να παρεις μια κιθαρα 200Ε και να σκασεις αλλα 400 αλλαζοντας μαγνητες κλειδια,bridge κτλ.Εξαλλου ταπεινη μου αποψη ειναι οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις μια κιθαρα εχει τους μαγνητες και το hardware που τις αξιζει,δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα που λετε παιδες ειναι πολυ σωστα.

οταν ομως ουτε η gibson ειναι ευκολοπαιχτη,τοτε τι γινετε?

 

Την πετάμε στα σκουπίδια μαζι με τις Fender και προσέχουμε τί κάνουμε με τα ωραία μας λεφτά.  8)

 

Και εγώ πιστεύω οτι το ΝΟ1 στην κιθάρα είναι το παίξιμο και η ευκολία της ταστιέρας, που συνεπάγεται χαμόγελο στα χείλη και όρεξη για παίξιμο. Άμα είναι να λέω: "θα πιάσω πάλι την κιθάρα και θα πιαστεί το χέρι μου, οπότε άστο καλύτερα", δεν υπάρχει λόγος να φεύγουν τόσα λεφτά για ενα όργανο το οποίο απλώς κουβαλάει ένα βαρύ όνομα.

 

στις περισσοτερες περιπτωσεις μια κιθαρα εχει τους μαγνητες και το hardware που τις αξιζει,δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος.... ;)

 

Συνήθως ναι, αλλα όχι πάντα. Έχω πιάσει κιθάρες (κυρίως Squier και ibanez) οι οποίες είχαν απίστευτη αίσθηση, αλλα χάλια μαγνήτες απο μαμά.

 

Μια πιο σωστή για μένα διατύπωση είναι: οι καλές κιθάρες θα έχουν και καλούς μαγνήτες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΤΣΙ. Long live harley benton. Βαζουν κατω οτι κιθαρα υπαρχει στο γνωστο συμπαν. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ. Προκαλω οποιον ειναι κατοχος lespaul 59', tele 52' να τις στησουμε να φαει την σκονη μου. Ειναι γνωστο επισης πως μια harley benton 335 σοδομιζει την αντιστοιχη gibson, μια squier affinity tele ειναι μακραν καλυτερη απο οποιαδηποτε tele custom shop κ.ο.κ.

Και οι ΕΛ το 2012, που θα ρθουν να μας σωσουν τα προφητευσαν καιρο πριν αυτα αλλα κανεις δεν τους ακουγε. Το ειχε πει και ο Οσιος Παχωμιος. Σηκωθειτε απο ντιβανια, πολυθρονες, σκαμπω, καρεκλες, καναπεδες και παραγγειλτε τωρα το Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC, τελευταια εκπομπη, εξαντληθηκε. 2310521010.

 

Α, εξυπακουεται πως το 90% της συχρονης ιστοριας της μουσικης που γραφτηκε με fender κ gibson, ειναι γραμμενη λαθος. Εννοειται. Για αυτο δεν εχουμε στις μερες μας Μπετοβεν και Σουμαν, επειδη το 60 δεν ειχαν Χαρλεη. Δεν ξεραν ρε οι παλιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου