Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και του play it loud

 

αυτο ομως χωρις τον Fender ΔΕΝ θα μπορουσε να γινει..λογω FEEDBACK!! :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ διαπιστώνω σιγά σιγά πως λεμε τα ιδια οποτε τελικα συμφωνουμε

 

 

μήπως είναι τυχαίο που οι πωλήσεις τις gibson ανέβηκαν το 90 λόγο guns'n'roses?

η μήπως πιστεύεις πως δεν ανέβηκαν οι πωλήσεις της jaguar λόγο curt cobain(το 'ανεβήκαν’ είναι σχετικό,δεν ξέρω αν είχε πουλήσει πριν έστω 1 που λέει ο λόγος ;D ;D)

τι θέλω να πω με αυτά τα παραδείγματα?

ότι είναι λογικό να παίζεις με strat πχ εφόσον έχεις μεγαλώσει με τον srv και τον clapton

κατά κάποιο τρόπο τους εξομοιώνεις οπότε η ιστορία επαναλαμβάνεται αφού και τα σημερινά μας κιθαριστικα είδωλα(όχι όλοι) εξομοιώνουν τα δικά τους και δικά μας παλιότερα είδωλα.

στην εποχή του srv και του hendrix οι επιλογές στις κιθάρες ήταν 3-4 και δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουν κάτι άλλο.

οπότε η ιστορία και οι αγαπημένοι ήχοι αναφοράς ίσως ήταν τελείως διαφορετικοι σήμερα αν υπήρχε τότε και η vigier,prs,parker κλπ

 

 

Έχει δίκιο ο fenderiarhs. Όχι μόνο στα ίδια τα όργανα αλλά και στο επιζητούμενο ηχόχρωμα, ο κιθαρόκοσμος διακατέχεται από έναν βαθύτατο συντηρητισμό (και δεν μπορώ να βγάλω τον εαυτό μου "στην απέξω"). Υπάρχουν βέβαια λαμπρότατες εξαιρέσεις. Αλλά όταν ακούω 20 χρονους να θέλουν να "nail that SRV tone" δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι το κιθαριστικό τους μέλλον είναι .... στο παρελθόν. 

 

 

αλλα ο "μεγαλος χαμος" εγινε σαφεστατα απο τον Hendrix και μετα (ο οποιος ''εσωσε" την αποτυχημενη Stratocaster ακριβως οπως ο Clapton εσωσε την "αποτυχημενη" Les Paul)

 

 

οι θρυλικοί κιθαρίστες έκαναν τις κιθάρες να ακούγονται όπως ακούγονται και να θεωρούνται αξεπέραστες και τον leo να φαντάζει μεγαλοφυΐα

ο fenderiaris εχει ακριβως την ιδια αποψη με εμενα και την εξεφρασε με άλλα λόγια.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες συγνωμη αλλα πεθαινω γι'αυτη την double cut. . . ..  . .... . . ..   :o :o :o :o :o

 

δειξτε μου , ποια double cut λετε ρε παιδια? 

Την Les Paul DC Pro?

 

αυτη ειχε βγει και το 98??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

this is....

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου