Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"γιατι καθιερώθηκαν οι gibson και οι fender"

 

Μα ειναι παρα πολυ απλο γιατι at the end of the day (που λένε και οι γιαπωνεζοι...) ηταν,ειναι και θα ειναι οι πλεον προσβασιμες,λειτουργικες,κλασσικες και καλοηχες κιθαρες που καλυπτουν ΟΛΑ τα ειδη μουσικης με μεγαλη ευκολια,επισης ειναι και οι....ομορφοτερες.... ;)

 

το να μην σου "αρεσουν" οι Gibson & οι Fender & να εισαι κιθαριστας ειναι ακριβως το ιδιο σαν να εισαι οδηγος αγωνων και να "μη σου αρεσουν" οι Ferrari & οι Porsche.... ;)

 

WHAT'S NOT TO LIKE??? :o :o :o

 

 

οι Gibson & oι Fender δεν ηταν ΠΟΤΕ low budget κιθαρες ,ηταν παντοτε πανακριβες... 

 

επισης κακα τα ψεμματα οι περισσοτεροι  "νεοι" κατασκευαστες κιθαρων αυτες τις δυο μαρκες ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ;) (γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε??? :)) 

 

Δεν νομίζω ότι κιθάρες με χαρακτηριστικά όπως: jumbo ταστα, floyd rose τρεμουλα, και active μαγνήτες έχουν αντιγράψει κάτι απο αυτές τις κιθάρες. Πέρα απο το σχέδιο - σχήμα της fender (που έτσι έχει καθιερωθεί) δεν νομίζω ότι έχουν να ζηλέψουν πολλά τα ακριβά μοντέλα της ESP, Ibanez, Jackson. Ούτε σε ήχο (άσχετα αν είναι μονός ή διπλός. Σημασία έχει να είναι ΚΑΛΟΣ ήχος απο μονο και ΚΑΛΟΣ απο διπλό) Ούτε σε ποιότητα κατασκευής (Έχω πιάσει 3-4 fender ΚΑΛΕΣ - ανάμεσά τους και η 50th anniversary, αλλα την ποιότητα της ESP Horizon δεν την φτάνουν στο παραμικρό) παίξιμο - αίσθηση σε αυτό και αν δεν υπάρχει σύγκριση. Την ευελιξία και την άνεση που έχουν ακόμη και τα πιο φτηνά γιαπωνεζάκια, θα τη ζήλευαν αρκετές Gibson και Fender.

Θα το ξαναπώ: Δεν είπα ποτέ  ότι είναι κακές κιθάρες. Απλώς δεν αξίζουν τοοοοσα πολλά λεφτά και το 15%-20% πάει στην μάρκα και όχι στην ουσιαστική αξία του προιόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε marathon,απλα μου αρεσε ο τροπος που τα λεει... ;D επειδη γενικα στο νετ παρατηρω να διαδιδονται κατι κουλες αποψεις κατα καιρους του στυλ "ακριβες οι gibson,αρα οι Chan wong tsiou tsi guitars ειναι καλυτερες"... ;D Το ποστ μου δεν ειχε να κανει με σενα φιλε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

floyd rose τρεμουλα,

 

παντελως πασε χρυσε μου,παντελως!! ;D

 

active μαγνητες

 

καλα αυτο σοβαρα το θεωρεις....βελτιωση??? ;D ;D

 

παίξιμο - αίσθηση

 

sorry αλλα και στα δυο παραπανω οι κιθαρες αυτες με τα αστεια μπρατσα τους (λεπτα σαν μπουζουκια τα οποια μου προκαλουν τενοντιτιδα μεσα σε 4 λεπτα... ) με συγκινουν τοσο οσο με συγκινει το sex με τριπλο προφυλακτικο και καλτσες.... :) :)

 

δεν κοστιζουν αλλωστε τοσα λεφτα (με 600 ευρω παιρνεις και μαμω τις στρατ/τελε...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω τα καυσόξυλα!!!

Κάτω οι κιθάρες!!!

 

Ζήτω οι ξερόλες bedroom players!!

 

...όπως εγράφει ο jeff Beck και ο Hendrix και με σκουπόξυλα να παίζανε, πάλι κορυφαίοι θα ήταν. Ζήτω η μουσική(οι), δεν κάνει η κιθάρα τον μουσικό ούτε η ρακέα τον τεννίστα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ξέρετε τι με τσαντίζει απίστευτα?Και βρίσκω ευκαιρία να το πώ.

 

Oι fender αξιζουν/δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Οι Gibson  αξίζουν/δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

 

ΠΟΙΕΣ? ???

 

Ολες στο ίδιο τσουβάλι, όλες οι fender ολες οι gibson!

 

Δεν αξίζουν τα λεφτά τους οι CP, η baja, η καινουργια Junior?

Αξίζουν τα λεφτά τους οι LP studio και η 50th anniversary?

 

Δε μπορώ να ακούω ότι η χ δε συμφέρει μόνο και μόνο επειδή είναι fender άρα πληρώνεις όνομα ή ότι η y Gibson αξίζει μόνο και μόνο επειδή είναι gibson.

Προκειται για τεράστιες εταιρείες με παμπολλα μοντέλα, άλλα έχουν καλό value for money, αλλα απίστευτο value for money,άλλα χάλια, άλλα έχουν καρτελάκι ''Ζητειται θύμα αγοραστής''.

 

Τι να κανουμε δεν είναι όλα ασπρό-μαυρο.ΔΕΝ είναι όλες οι gibson/fender πεταμένα λεφτά, όπως υπάρχουν και ibanez(κλπ κλπ) που πληρωνεις όνομα (πχ όταν πληρώνεις τα μαλια της κεφαλής σου για μια Jem...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω η μουσική(οι), δεν κάνει η κιθάρα τον μουσικό ούτε η ρακέα τον τεννίστα....

Εννοείται...Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει..

Ο κακός μουσικός μπορεί να κάνει την καλύτερη κιθάρα και τον καλύτερο ενισχυτή να ακούγονται αίσχος!...

(Άρα, ίσως και να μην μπορεί να εκτιμήσει την αξία τους)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω η μουσική(οι), δεν κάνει η κιθάρα τον μουσικό ούτε η ρακέα τον τεννίστα....

Εννοείται...Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει..

Ο κακός μουσικός μπορεί να κάνει την καλύτερη κιθάρα και τον καλύτερο ενισχυτή να ακούγονται αίσχος!...

(Άρα, ίσως και να μην μπορεί να εκτιμήσει την αξία τους)...

 

...άρα συμφωνούμε ότι ο καλός μουσικός μπορεί να κάνει τη HarleyB να λαλάει, και εμείς δεν πα να έχουμε τη SuperCustomShoppougamaei...o μουσικός δίνει αξία στο όργανο και όχι το αντίθετο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου