Προς το περιεχόμενο

αγορά νέων πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ο δάσκαλος μου θέλει να αγοράσει για την σχολή ένα synthesizer,και επειδή δεν ασχολείται με ρώτησε εμένα.Το budget είναι στα 1000max.Τα είδη της μουσικής που διδάσκονται είναι εκτός από τα πολύ εκπαιδευτικά τραγούδια στούς αρχάριους,είναι λαικό,δημοτικό,ευρωπαικό,ελαφρά κλασσική μουσική(Θεοδωράκης κτλ)αλλά και κανένα έντεχνο που και που.Το ότι παίζουμε λαικά δε συνεπάγεται με ήχους του στυλ amza και τα λοιπά,απλά κανά απλό ήχο για σόλο.Απλά θέλουμε και καμοιά κιθαρίτσα,όργανο,strings για ρυθμό και αρμονία ας πούμε,σίγουραένα καλό accordeon,και ένα πολύ καλό πιάνο,τρομπέτα βιολί φυσικό.

 

Τί προτείνετε? ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει διαφορά από το mm6,γιατί όπως καταλαβαίνεετε του ανθρώπου δεν του είναι απαραίτητο το sequencer?

Χαώδη διαφορά. Το sequencer είναι το τελευταίο από τα extra features που παίρνεις για 400 επιπλέον ευρώ.

 

EDIT: Τσεκάρετε και κανένα arranger. Μου φαίνεται ότι κάτι τέτοιο θα ταίριαζε καλύτερα στην περίπτωση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για arranger έχει ήδη ένα roland gr1 σκυλί σκέτο,απλά θα ήθελε κάτι δυνατό με καλό ήχο για συμπλήρωμα αναπλήρωση απο ότι βλέπω τώρα τα χαρακτηριστικά του mo6.Λέτε να θέλει και άλλο αρμόνιο?Ωραίο αυτό το mo6 ,απο πλήκτρα πως τα πάει?Μου λέτε λίγο αυτό με τους ήχους πως πάει?Στο thomann που βλέπω λεει για waveroms,factory presets,gm sounds?Τι ακριβώς είναι τι?Αυτό θα μας καλύψει πιστεύετε?Θεσσαλονίκη στην Μητροπόλεως το έχει να το δοκιμάσουμε?Νομίζω το είχα δει την τελευταία φορά που πήγα για να δώ το xs αλλά δεν έδωσα σημασία :D.Η αγορά θα γίνει από τον Νάκα γιατί ώς επαγγελματίας περνει καλύτερη τιμή ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για arranger έχει ήδη ένα roland gr1 σκυλί σκέτο,απλά θα ήθελε κάτι δυνατό με καλό ήχο για συμπλήρωμα αναπλήρωση απο ότι βλέπω τώρα τα χαρακτηριστικά του mo6.Λέτε να θέλει και άλλο αρμόνιο?Ωραίο αυτό το mo6 ,απο πλήκτρα πως τα πάει?Μου λέτε λίγο αυτό με τους ήχους πως πάει?Στο thomann που βλέπω λεει για waveroms,factory presets,gm sounds?Τι ακριβώς είναι τι?Αυτό θα μας καλύψει πιστεύετε?Θεσσαλονίκη στην Μητροπόλεως το έχει να το δοκιμάσουμε?Νομίζω το είχα δει την τελευταία φορά που πήγα για να δώ το xs αλλά δεν έδωσα σημασία :D.Η αγορά θα γίνει από τον Νάκα γιατί ώς επαγγελματίας περνει καλύτερη τιμή ;D.

 

το ΜΜ6 απλώς δεν συμφέρει αν μπορείς να σκάσεις τα 1000. Όπως και να το δείς απο οποιαδήποτε οπτική γωνία οι ήχοι και δυνατότητες του ΜΟ6 είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά. Το sequencer θα το αγαπήσει όταν μάθει να το χρησιμοποιεί. Όλες τις ανέσεις που προσφέρει ένα εργαλείο δεν τις έχουμε ανάγκη πρίν μα΄θουμε να τις χρισημοποιούμε όταν όμας τις μάθουμε τότε δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτές. Ο νάκας το δίνει με 2 χρόνια εγγύηση. Το ΜΟ6 για αυτά που προσφέρει στα 990 είναι τρομερή προσφορά. Arranger δεν θα σου πρότεινα με τίποτα. Ειδικά αν μιλάμε για αγορά επένδυση που θα κρατήσει αρκετά χρόνια, μην το ψάχνεις καθόλου.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,θα του προτείνω αυτό τελικά.Θα πω σήμερα να κατέβει Θεσσαλονίκη να το δοκιμάσει.Από ευχρηστία τα πάει καλά?Και εγώ αυτό πιστεύω ότι για αρμόνια δεν αξίζει να πάρει γιατί δεν θα προσφέρουν κάτι τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι απο ευχρηστία δεν λέει πολλά. Όχι οτι είναι πολύ δύσκολο , απλώς δύσκολο ειδικά για αρχάριο. Και το manual εναι ολιγο μπουρδελο. Απο την άλλη μιλάμε για ένα τρομερά βαθύ εργαλείο που ούτε για αστείο δεν συγκρίνεται με αρμόνιο. Θα στρωθεί να το μάθει και αυτόματα αυτό θα τον πετάξει σε εντελώς άλλο επίπεδο μουσικής δημιουργίας. Ένας άνθρωπος που θέλει να μάθει μόνο μπροστά μπορεί να πάει. Αν λοιπόν ασχοληθεί σοβαρά με το ΜΟ6 αυτό θα τον ανταμοίψει πολλαπλά.

 

Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι ολο και κάποιον θα βρεί που είτε έχει ΜΟ6 , ΕS6 , XS6 κτλ που θα του δείξει πως δουλεύει μια κια όλη η σειρά MOTIF είναι ακριβος το ίδιο πράγμα σε τρόπο λειτουργίας.

 

Ότι απορροία να έχει εδώ μπορεί να την λύσει www.motifator.com

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι απο ευχρηστία δεν λέει πολλά. Όχι οτι είναι πολύ δύσκολο , απλώς δύσκολο ειδικά για αρχάριο. Και το manual εναι ολιγο μπουρδελο. Απο την άλλη μιλάμε για ένα τρομερά βαθύ εργαλείο που ούτε για αστείο δεν συγκρίνεται με αρμόνιο. Θα στρωθεί να το μάθει και αυτόματα αυτό θα τον πετάξει σε εντελώς άλλο επίπεδο μουσικής δημιουργίας. Ένας άνθρωπος που θέλει να μάθει μόνο μπροστά μπορεί να πάει. Αν λοιπόν ασχοληθεί σοβαρά με το ΜΟ6 αυτό θα τον ανταμοίψει πολλαπλά.

Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι ολο και κάποιον θα βρεί που είτε έχει ΜΟ6 , ΕS6 , XS6 κτλ που θα του δείξει πως δουλεύει μια κια όλη η σειρά MOTIF είναι ακριβος το ίδιο πράγμα σε τρόπο λειτουργίας.

 

Ότι απορροία να έχει εδώ μπορεί να την λύσει www.motifator.com

Μην το λές στην πόλη μου όλοι με korg triton δουλεύουν και για αυτό λεει ότι τα yamaha δεν είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι απο ευχρηστία δεν λέει πολλά. Όχι οτι είναι πολύ δύσκολο , απλώς δύσκολο ειδικά για αρχάριο. Και το manual εναι ολιγο μπουρδελο. Απο την άλλη μιλάμε για ένα τρομερά βαθύ εργαλείο που ούτε για αστείο δεν συγκρίνεται με αρμόνιο. Θα στρωθεί να το μάθει και αυτόματα αυτό θα τον πετάξει σε εντελώς άλλο επίπεδο μουσικής δημιουργίας. Ένας άνθρωπος που θέλει να μάθει μόνο μπροστά μπορεί να πάει. Αν λοιπόν ασχοληθεί σοβαρά με το ΜΟ6 αυτό θα τον ανταμοίψει πολλαπλά.

Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι ολο και κάποιον θα βρεί που είτε έχει ΜΟ6 , ΕS6 , XS6 κτλ που θα του δείξει πως δουλεύει μια κια όλη η σειρά MOTIF είναι ακριβος το ίδιο πράγμα σε τρόπο λειτουργίας.

 

Ότι απορροία να έχει εδώ μπορεί να την λύσει www.motifator.com

Μην το λές στην πόλη μου όλοι με korg triton δουλεύουν και για αυτό λεει ότι τα yamaha δεν είναι καλά.

 

ΟοοοΚ!!!!!  :o

 

Δεν υπάρχει καλό και κακό workstation όλα τα workstation είτε Yamaha, KORG, Alesis, Roland είναι κορυφαία εργαλεία που απιτούν χρόνια εξάσκησης και εξοικίωσης . Ελάχιστοι είναι αυτοί που μπορούν να γνωρίζουν σε τόσο βάθος το μηχάνημα.

 

Αν μπείς με την νοοτροπία ότι δεν είναι καλό , χωρίς να γνωρίζεις για τι μιλάς  τότε μάλλον θα συμφωνήσω με τον αλχημιστή ότι θα είναι καλό να συμβιβαστείς με ένα αρμονιάκη για να μην σπαταλάς και τα λεφτά σου άσκοπα. Γιατί  είναι σίγουρα ότι αν δεν είσαι διαθετειμένος να αφιερώσεις χρόνο , κόπο και υπευθυνότητα το ότι θα αφιερώσεις χρήμα άχρηστο θα σου βγεί.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου