Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη combo ενισχυτη σε κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω σας!

 

Ξερετε καποιον ο οποιος θα μπορουσε να αναλαβει να μετατρεψει τον combo ενισχυτη μου σε κεφαλη? Εννοωντας καποιον που να κατασκευαζει καμπινες - κεφαλες κλπ...

 

Κανοντας μια αναζητηση στο νετ βρηκα ετοιμες λυσεις αλλα για πιο mainstream ενισχυτες (fender-marshall)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σταύρε, το 90% τηε δουλειάς είναι δουλειά μαραγκού, δηλαδή το να φτιάξει την ξύλινη καμπίνα που θα βάλεις μέσα τα εντόσθια του ενισχυτή. Αν έχεις σχέση με το αντικείμενο, μπορείς να την κάνεις και μόνος σου την δουλειά, και να το ντύσεις με λεοπαρ ύφασμα να είσαι και ο πρώτος ποζεράς! Ή να φτιάξεις την καμπίνα από πλέξι-γκλάς και να βάλεις μέσα (πάρα πολλά) φωτάκια!

 

Για τι ενισχυτή μιλάμε όμως;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είσαι:

 

- αφαιρείς το baffle και όλα τα σωθικά του combo,

- ξηλώνεις το υπάρχον tolex,

- ξηλώνεις τη βάση του κόμπο απ'τα πλάγια της,

- κόβεις τα πλάγια του κόμπο στο επιθυμητό ύψος,

- στερεώνεις τη βάση στα κοντά πλέον πλάγια,

- τοποθετείς ένα πλαίσιο στην πρόσοψη για να μπει grillcloth ή απλά βάζεις μια σχάρα.

- βάζεις καινούριο tolex.

 

όπως προείπε και ο Κώστας, απαιτείται η τοποθέτηση neon και αλουμινένιας ζάντας 20" για ΑΑΑβάδιστο ποζεριλίκι  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρε, το 90% τηε δουλειάς είναι δουλειά μαραγκού, δηλαδή το να φτιάξει την ξύλινη καμπίνα που θα βάλεις μέσα τα εντόσθια του ενισχυτή.

 

Ναι και γω ουσιαστικα σε αυτη την δουλεια αναφερομουν!

Τα βασικα μηχανηματα, σεγες, τρυπανια, τριβια τα εχω αλλα η λυση της ιδιοκατασκευης θα ειναι η τελευταια.

 

Ο ενισχυτης ειναι ενας mesa dc-5 wide combo.

 

να το ντύσεις με λεοπαρ ύφασμα να είσαι και ο πρώτος ποζεράς! Ή να φτιάξεις την καμπίνα από πλέξι-γκλάς και να βάλεις μέσα (πάρα πολλά) φωτάκια!

 

Τον εχω σκεφτει ειτε σε μοβακι, ειτε πορτοκαλι, ειτε snakeskin (ετσι για να τιμησω τις ποζερικες καταβολες μου  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είσαι:

 

- αφαιρείς το baffle και όλα τα σωθικά του combo,

- ξηλώνεις το υπάρχον tolex,

- ξηλώνεις τη βάση του κόμπο απ'τα πλάγια της,

- κόβεις τα πλάγια του κόμπο στο επιθυμητό ύψος,

- στερεώνεις τη βάση στα κοντά πλέον πλάγια,

- τοποθετείς ένα πλαίσιο στην πρόσοψη για να μπει grillcloth ή απλά βάζεις μια σχάρα.

- βάζεις καινούριο tolex.

 

όπως προείπε και ο Κώστας, απαιτείται η τοποθέτηση neon και αλουμινένιας ζάντας 20" για ΑΑΑβάδιστο ποζεριλίκι  8)

 

Ανατριχιαστικο!!!

Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο ομως μιας και θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να επιστρεψω σε combo format καποια στιγμη.

 

 

Το μονο κακο με το μοβ γουνακι ειναι οτι αν λερωθει θα πρεπει να τρεχω σε καθαριστηριο για στεγνο καθαρισμα... οποτε μαλλον για απλο μοβ με κοβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης ειναι ενας mesa dc-5 wide combo.

 

Ε καλά τότε ίσως δεν θέλεις να ακολουθήσεις τη συμβουλή μου  ;D

To πορτοκαλί είναι πιασμένο, άστο, κάνε κάτι πρωτότυπο, +1 για μώβ γουνάκι.

 

όχι ρε να το κάνει στριγκάκι με see-through από πάνω  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ,εγω εχω προχωρησει στον αποκεφαλισμο του peavy classic30 με σχετικη επιτυχια θα ελεγα!!! Λιγα υλικα απο το πρακτικερ , πολυ μερακι κ 2-3 απογευματα δουλεια!! Αρκετα sexy  ε?

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου