Προς το περιεχόμενο

Να το παρω το X50 ή ου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πειτε τωρα (ή τουλαχιστον θα λεγατε αν με ξερατε)

 

"Καλα ρε Νίκο, εχεις τόσα ωραια μηχανηματα  ;D, τι να την κανεις αυτη τη φθηνοδουλεια"

 

Λοιπόν, το Le μετα τις τελευταιες παραξενιες (λογω γηρατιων) είναι ώρα να βγει σε συνταξη..Ή για σκότωμα (οποτε αν ενδιαφερεται κάποιος, η τιμη θα είναι λίγο κάτω απο αυτη του Πανουση που είναι λίγο κάτω απο... 8) )

 

Και λεμε τωρα....

 

- Seq δεν χρειάζομαι...Εκτος του πισι στο σπίτι, το εχω βγάλει και απο τα live...

- Multisamples να τα βρασω, για άλλα samples έχω το V synth...

 

Οπότε (and here comes your part mates),

 

Αν καταλαβα καλα είναι ενα Le χωρις seq και sampler...

Οπότε θεωρειτε ότι θα μου κανει? Εχει την ίδια νοοτροπια με το τωρινο μου καρβουνακι? Πανω κάτω τους ίδιους ήχους? Γιατι ο λογος της αντικαταστασης είναι η αξιοπιστια στη σκηνη και να το ψαξω όσο το δυνατον λιγοτερο (γι'αυτο δεν κοιταω Junο και ΜΟ6) γιατι οι business τρεχουν και δε θα προλαβουμε..

 

Θα μου πειτε "τραβα και κοιτα ρε Νικ, ωχου με τον καθε παραξενο"...

 

Και αυτο θα κανω, αλλα η γνωμη κάποιων τόσο υπέροχων όσο εσεις παντα μετραει...

 

Και φυσικα ότι τραβαει η ορεξη σας περι διαφορων bugs, σπαστικών σημείων του,

υπεροχων πλεονεκτηματων του και ότι άλλο νομίζετε ότι πρεπει να ξερει κάποιος για να μην παει σαν καγκουρο στα χιόνια....

 

Αυτα τα λίγα....τι είναι αυτα μωρε για σας? Αυτα εσεις για πρωινο τα εχετε....

 

Edit: Πιανο έχω ενα τελειο kurzweil, synth ενα υπεροχο V κι ένα Oberheim...Για να μη σας βαζω σε κόπο να μου προτείνετε λυσεις για τετοιους ήχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello mate! :)

Όπως τα περιγράφεις, το X-50 είναι ταμάμ για σένα!

 

Έχει τον κλασικό "Τριτονέ" ήχο, είναι πανάλαφρο και γενικά πολύ portable, παίρνει όλους τους ήχους από Le μιας και έχει ακριβώς την ίδια μηχανή σύνθεσης με το TR (συνεπώς και με το Le).

Τα σημεία που ίσως δεν σε βολέψουν είναι το κλαβιέ και η θέση των pitch/mod wheels, τη βρήκα πολύ άβολη. Επίσης, μπορεί να δεις διαφορές στα presets σε σχέση με το Le επειδή το X-50 έχει παραλλαγμένη ROM, αν και δε νομίζω να υπάρχει μεγάλη απόσταση. Τέλος, είναι ένα όργανο-πλαστικούρα και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το στιβαρό μεταλλικό σασί του Le αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει θέμα αξιοπιστίας.

 

Προφανώς θα τα δεις και μόνος σου όλα αυτά, η γνώμη μου είναι να το χτυπήσεις αλύπητα... ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενει λοιπόν να το δω και μαλλον να το φορτωσω στην πλατη...

 

Απ'οτι καταλαβα φορτωνει pcg απο το Le οπότε και η δημιουργία ήχων θα είναι ευκολη (τουλαχιστον αυτους που χρειάζομαι άμεσα)..

 

Επίσης πλαστικουρα ολε, μας βγήκε ο ώμος με το σίδερο...και δεν το θελω και για παντα...τη δουλεια μου να κάνω προς το παρόν....

 

ευχαριστω ρε συνοδοιπορε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγω αν το ηξερα μπορει να μην επαιρνα το TR θα προτιμουσα το X50 η το microx

Θεωρω οτι πληρωσα αχρηστα πραγματα που εχει παραπανω το TR.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου