Προς το περιεχόμενο

Ερευνα: Tone Caps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι μερακλής πάντως, στη φωτογραφία είναι πολύ τακτοποιημένο.

 

Alderbody μπράβο για το πολύ καλό σου thread και για την υπομονή σου...

 

Αξίζεις τουλάχιστον +1 karma ;)

 

Σε ευχαριστούμε για το χρόνο και τον κόπο σου Aλντερβόδι τεκνόν μου...  :) ;D

 

index.php?action=dlattach;topic=156045.0;attach=3652;image

 

Συμφωνώ. Τα clips θα ήταν πολύ χρήσιμα, αν και υποψιάζομαι ότι αυτές οι μικροδιαφορές (μεταξύ διαφορετικών τύπων πυκνωτών αλλά με ίδια πραγματική τιμή) δεν μπορούν να καταγραφούν σε λίγες συγχορδίες. Ιδιαίτερα στη θέση "10" που η συμμετοχή των πυκνωτών είναι πολύ μικρή.

 

 

[glow=blue,2,300]Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και για το πρωτο καρμα που μου χαρισατε!....[/glow]

 

[επικη μουσικη στο background, φωτα φλας και gλαμουρια, γιγαντοοθονες με τη φατσα μου παντου....]

 

[glow=blue,2,300]Θα ηθελα να το αφιερωσω στη Μητερα μου και στον Πατερα μου, που σταθηκαν μαζι μου στο πλευρο μου στις δυσκολες εποχες, σε ολη τη γειτονια που υπομονετικα (και υποχρεωτικα) με ακουει καθε μερα, επησης να ευχαριστησω την Warmoth Guitar products για τα καταπληκτικα της κουρδισμενα ξυλα, τον Bill Callaham που μου εδωσε τα σκληρα του μεταλλα, τον Jim Wagner για τους καταπληκτικους του μαγνητες, ολους τους προμηθευτες Custom parts, την RS Guitarworks, τη Switchcraft, την CTS, αλλα και τις εταιριες ηλεκτρονικων για τους υπεροχους πυκνωτες που φτιαχνουν...

Επισης να ευχαριστησω την Fender Musical Instruments Co για τους ενισχυτες της και τελος ενα μεγαλο ευχαριστω, στον ανθρωπο του οποιου οι δημιουργιες κατεστησαν το ολο εγχειρημα ...ακουστο![/glow]

 

[βαζω το βραβειο υπο μαλης, και αρχιζω να χειροκροτω...]

 

[glow=blue,2,300]Παρακαλω ενα θερμο χειροκροτημα στον κυριο George L !!!!..... [/glow]  [χαμος απο κατω...]

 

[οι καμερες στο κοινο, σ'ενα κουστουμαριμενο μπαρμπα που σηκωνεται με υφος μπλαζε και χειροκροτει κι αυτος...]

 

........ ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D ........

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΥΓ: O...Αστερίξ τα ξέρει τα ...κατορθώματά σου με τους πυκνωτές; ;D

 

Μαλλον δεν του το ειπα...  Το project ηταν Top Secret!

 

αν και ενα απο τα πραματα που μου εδωσαν το εναυσμα για να το ξεκινησω, ηταν η απαισια συμπεριφορα του ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ paper/wax πυκνωτη του Alessandro σε μια απο τις Strat του.

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ποστ, αλλά τα κλιπάκια (έστω πολύ απλά με δυο - τρία ακκόρντα με sustain το καθένα) δεν θα ήταν καθόλου άχρηστα! Ένα SM57 ακίνητο στην ίδια θέση σε όλες τις ηχογραφήσεις, ίδιο vol και settings στον ενισχυτή, το mic περίπου στη μέση μεταξύ κέντρου και άκρης κώνου (με απόσταση που βρίσκεις εσύ), μια καρτούλα ήχου κι όξω απ'την πόρτα... έτσι, απόλυτα ενδεικτικά.  :)

 

καλα τα λες. Θα ηθελα να ειχα εναν αξιοπρεπη εξοπλισμο για να ηχογραφω, αλλα δεν εχω.

θα επρεπε καποια στιγμη να το κανω κι αυτο.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Τα clips θα ήταν πολύ χρήσιμα, αν και υποψιάζομαι ότι αυτές οι μικροδιαφορές (μεταξύ διαφορετικών τύπων πυκνωτών αλλά με ίδια πραγματική τιμή) δεν μπορούν να καταγραφούν σε λίγες συγχορδίες. Ιδιαίτερα στη θέση "10" που η συμμετοχή των πυκνωτών είναι πολύ μικρή.

 

ακριβως.

Σε καποιες περιπτωσεις βεβαια, οι διαφορες ηταν κατι παραπανω απο απλα "αισθηση".

Αυτο θα φαινοταν.

 

Αλλα ειναι κυριως στο χερι και στο αυτι. Πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα για να την δεις τη διαφορα. Και τοτε πολλες φορες παθαινεις πλακα γιατι θεωρεις οτι δεν υπηρχε.

Ετσι νομιζα κι εγω...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μικρο update.

 

Η Strat με τους Lollar Tweeds συνεχιζει να ειναι υπο δοκιμη, αλλα εχω κατασταλαξει σε καποια συμπερασματα.

 

Οι διαπιστωσεις που εκανα στην αλλη Strat ισχυουν κι εδω, οι διαφορες στον ηχο μεταξυ διηλεκτρικων υφιστανται και φυσικα οι μικροτερες τιμες δινουν πιο λεπτο ηχο, ενω οι μεγαλυτερες πιο παχυ.

 

Αυτοι οι μαγνητες ομως φαινεται οτι αρεσκονται πολυ σε paper in oil πυκνωτες γιατι απο καθε κατηγορια τιμης οι PIO βγαζουν τον πιο "ολοκληρωμενο" ηχο. (παχυς αλλα και καθαρος. πολυ smooth αλλα detailed 0 και 10)

 

Οι "πλαστικοι" ακουγονται λιγο harsh (οι μικροτεροι αρκετα, και οσο μεγαλωνουν οι τιμες μειωνεται χωρις να φευγει). Ειναι κατα βαση καθαροι αλλα τα ανωτερα μεσαια/πριμα ειναι λιγο "μεταλλικα" και οχι τοσο γλυκα.

Στο 0 καποιοι διατηρουν την "ευκρινεια" τους, αλλα καποιοι "το χανουν" τελειως και μπουκωνουν.

 

Οι κεραμικοι ειναι ..."στο δικο τους κοσμο"...  ;D

Ο συνηθης υποπτος 0.01μF ειναι παχυς (πιο παχυς απο film 0.022/believe it or not...), ενω ο 0.022 βγαινει λιγο "ξερος".

 

 

Οι συγκεκριμενοι μαγνητες (Lollar Tweeds) οντας παραδοσιακοτατοι απο πλευρας κατασκευης, ειναι πιο κοντα στο μεσο ορο αυτων που "κυκλοφορουν" στην αγορα και ...στις κιθαρες ολων.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανοίξω ξανά μέτωπο "ξυλάδων-αντιξυλάδων", θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

 

μετά από τόσο ψάξιμο στους πυκνωτές και στα ηλεκτρικά, ποια είναι η γνώμη σου για την επίδραση των ξύλων στον ήχο;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανοίξω ξανά μέτωπο "ξυλάδων-αντιξυλάδων"

 

Σιγα που δεν θελεις.... ;D ;D

 

εισαι μια σουπια εσυ,........ :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανοίξω ξανά μέτωπο "ξυλάδων-αντιξυλάδων"

 

Σιγα που δεν θελεις.... ;D ;D

 

εισαι μια σουπια εσυ,........ :) :) :)

 

Όχι ρε...Αλήθεια δεν θέλω... Άλλωστε ΠΟΣΟ ακόμη να τσακωθούμε; ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανοίξω ξανά μέτωπο "ξυλάδων-αντιξυλάδων", θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

 

μετά από τόσο ψάξιμο στους πυκνωτές και στα ηλεκτρικά, ποια είναι η γνώμη σου για την επίδραση των ξύλων στον ήχο;

 

Πιστευω οτι ΟΛΑ παιζουν ρολο, λιγο η πολυ αναλογα με τη μορφολογια του οργανου και τις ρυθμισεις του.

 

Οι κανονες και οι γενικευσεις ειναι εκει για να υπαρχει ενας "κοινος οριζοντας" αλλα απο κει και περα οι διαφοροποιησεις ειναι ενιοτε τεραστιες, τοσο που να βγαζουν εντελω knock out τους κανονες.

Αυτα τα extremes ειναι που "οπλιζουν" τους εκαστοτε "ξυλομαχους", με τα γνωστα αποτελεσματα...

 

Παντως ειμαι υπερ ενος καλου κοματιου ξυλου, τα περι "κουρδισματος" ομως, τα θεωρω mambo jumbo.

Ξυλο ειναι. Αν σου κατσει μαπα, μαπα θα ειναι ειτε το βαψεις με νιτρο, ειτε με ...κιμωλια  ;D

Πυκνοτητα, βαρος, ποσοστο υγρασιας, τροπος αποξηρανσης, κλπ κλπ....

Ολα κατι προσθετουν και κατι αφαιρουν... Απλα ας μην ορκιζομαστε υπερ του ενος η του αλλου...

 

 

Εφ'οσον ειναι μερος του οργανου και η ταλαντωση του συμμετεχει στη ταλαντωση του συνολου (αν χωραει να ειπωθει μια τετοια χοντραδα) τοτε κατι προσφερει κι αυτο. Και οχι τοσο καθαρα στον ηχο (αυτος διαμορφωνεται κατα πολυ απο τα ηλεκτρικα μερη), οσο στο ολο Envelope του ηχου (attack, decay κλπ).

 

Ο ηχος (και η χροια) μιας κιθαρας ειναι προιον συλλογικης προσφορας των μερων της.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανοίξω ξανά μέτωπο "ξυλάδων-αντιξυλάδων"

 

Σιγα που δεν θελεις.... ;D ;D

 

εισαι μια σουπια εσυ,........ :) :) :)

 

Όχι ρε...Αλήθεια δεν θέλω... Άλλωστε ΠΟΣΟ ακόμη να τσακωθούμε; ;)

 

ΠΟΣΟ??? :)

 

κοιτα οπως ελεγε και ο Einstein :

 

"για δυο πραγματα ειμαι σιγουρος οτι ειναι ατελειωτα:το συμπαν & η ανθρωπινη βλακεια...& τωρα που το καλοσκεφτομαι για το συμπαν δεν ειμαι και τοσο σιγουρος..."

 

:) :)

 

οποτε εχουμε ακομα ΠΟΛΛΑ περιθωρια... ;) ;D

 

Ο ηχος (και η χροια) μιας κιθαρας ειναι προιον συλλογικης προσφορας των μερων της.

 

ορθως εμιλησες αν και καθημενος... :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου