Προς το περιεχόμενο

JUPITER 8 serial numbers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά του Νoiz,

  Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ένα έγκυρο serial number chart της roland για το jupiter 8? Έχει μεγάλη σημασία για μένα μια και προσπαθώ να αγοράσω ένα σε καλή κατάσταση από Αμερική αλλά ο τύπος που το πουλάει δεν ξέρει καν να μου πει αν είναι από τα πρώτα με το προβλημα στο κούρδισμα και το 12bit DAC ή από τα μεταγενέστερα με το 14bit DAC και το modulation circuit. Είναι παντελώς άσχετος. Έπεσα στην περίπτωση. Ξέρει μόνο το serial no "192066"( τι διάολο, δεν το έχει παίξει -το συνθ- ποτέ του?)

όποιος χριστιανός μπορει να βρει ή γνωρίζει κάτι.....

  γενικά θα σας είμαι υπόχρεως.

                            ευχαριστώ και cheers

                                            ziggy440

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ρωτάς τον αντιπρόσωπο;

Στόλλας Πάτρα 2610435400 ή Χναράκης Αθήνα 2103303579

 

Πόσο το βρήκες;

 

Κοίτα και την λύση του varios με το αντίστοιχο software.

Το είχα ακούσει και έπαθα πλάκα. Μιλάμε για πολύ ... αναλογικό ήχο.

Αν έχεις και τίποτα ήχους σε midi dump τους φορτώνεις αν και έχει όλα τα preset του jupiter-8 και άλλα τόσα.

 

Άλλη φθηνή λύση είναι plugins, vst, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά του Νoiz,

   Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ένα έγκυρο serial number chart της roland για το jupiter 8? Έχει μεγάλη σημασία για μένα μια και προσπαθώ να αγοράσω ένα σε καλή κατάσταση από Αμερική αλλά ο τύπος που το πουλάει δεν ξέρει καν να μου πει αν είναι από τα πρώτα με το προβλημα στο κούρδισμα και το 12bit DAC ή από τα μεταγενέστερα με το 14bit DAC και το modulation circuit. Είναι παντελώς άσχετος. Έπεσα στην περίπτωση. Ξέρει μόνο το serial no "192066"( τι διάολο, δεν το έχει παίξει -το συνθ- ποτέ του?)

όποιος χριστιανός μπορει να βρει ή γνωρίζει κάτι.....

   γενικά θα σας είμαι υπόχρεως.

                            ευχαριστώ και cheers

                                            ziggy440

 

Δυστυχώς για τα serial numbers δεν μπορώ να σε βοηθήσω, απλά θα σου πω να προσέχεις με την φράση "καλή κατάσταση". Ένα πλήρως refurbished Jupiter-8 (με 14bit DAC) κοστίζει περίπου 5000 ευρώ από γνωστό αγγλικό site.

 

Νομίζω ότι ο Superfunk έχει ένα Jupiter-8. Ρώτησε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους 2 πάρα πολύ.

mc, πολύ καλή η ιδέα να ρωτησω τον Μανώλη (Χναράκη) νομίζω αυτός θα μου βρει άκρη.

την λύση του varios -αν και γνωρίζω ότι είναι πολύ καλή- θα την αφήσω ως τελευταία εναλλακτική,σε περίπτωση που δεν "κάτσει" η αγορά. (η τιμή που το πέτυχα είναι 1084 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα και νομίζω είναι πολύ καλή)

our darkness αν αναφέρεσαι στην rlmusic ,ξέρω το κουκλί αυτό των 5000 ευρώ αλλά ρε παιδί μου να μην σου δίνουν ούτε τον μετασχηματιστή τάσης δώρο..... ε όχι ρε φίλε!!!

SuperFunk έχεις jupiter 8??

 

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(η τιμή που το πέτυχα είναι 1084 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα και νομίζω είναι πολύ καλή)

our darkness αν αναφέρεσαι στην rlmusic ,ξέρω το κουκλί αυτό των 5000 ευρώ αλλά ρε παιδί μου να μην σου δίνουν ούτε τον μετασχηματιστή τάσης δώρο..... ε όχι ρε φίλε!!!

 

Η τιμή είναι μεν καλή, αλλά το Jupiter 8 σε τι κατάσταση βρίσκεται; Στο rlmusic αναφερόμουν, αλλά τα 5000 ευρώ που ζητάνε είναι τραγικά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδί μου, τραγικά....

το συγκεκριμένο ,κανόνισα να το τσεκάρω πριν ολοκληρωθεί η αγορά με μια μέθοδο που πρότεινε ο Αμερικάνος μέσω κάποιων moneybookers ,δεν ξέρω τι είναι αυτοί αλλά συντομα θα μάθω....

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,

Μου κανει εντυπωση που χαρακτηρηζεις εντελως ασχετο τον πωλητη επειδη το μονο που ξερει ειναι το serial number.

Για ποιον λογo θα επρεπε να ξερει ενας μουσικος τι DAC και τι "PCB" φοραει το συνθι του ?

 

Anyway , η λυση των ερωτηματων σου βρισκονται μερικως στο Service Manual του  Jupiter 8. Απο εκει και περα δεν μπορεις να ξερεις τι αλλαγες και τι προσθηκες εχουν γινει μεταγενεστερα στο συνθι , εκτος αν το ανοιξεις και το παρατηρησεις μονος σου.

 

Για να βοηθησω λιγο την κατασταση, σε ενημερωνω οτι  ειχαν βγει τουλαχτιστον 9 διαφορετικα μοντελα Jupiter 8. Συμφωνα με τα serial number τους ειναι τα εξης :

 

Κατω απο 171700: OC-8 (optie) test production

171700 - 181899: D/A converter from 12 to 14 bit

---: OC-8 is optional for 12 en 14 bit models

181900: PROM compatible with OC-8 PROM's

202100: Modulation circuit

202210: RAM Module Controller Board

242750: Brighter leds installed

272850: Button added to dimm Leds

282880: DCB Board standard

 

* η OC-8 board ηταν προγονος της DCB Board.

 

Επισης καλο ειναι να εχεις υποψιν σου και αυτο:

 

“The original Jupiter 8 was released in 1981. Throughout the production of the JP-8 there were a few changes made. Starting at serial #171700 the D/A converter on the Interface board was changed from 12-bit to 14-bit format. This change was made mainly to improve tuning stability. The problem with the 12-bit digital-to-analog converter on the original JP-8 is that it could cause the auto tune to be inaccurate in some instances. Some say to avoid these early JP-8's while others say they haven't experienced tuning problems. Starting at serial #242750 the LED's of the display were changed to brighter ones. Starting at serial #282880 the JP-8 came standard with a DCB port. These newer JP-8's may be referred to as JP-8A's. DCB, or Digital Control Bus, was Roland's pre-MIDI interface that allowed the JP-8 to talk to other DCB enabled hardware, such as the TR-808 Rhythm Composer and MC4 and MC8 micro composers. Previous JP-8's had the option of having the OC-8 retrofit installed to give it DCB capability.”

 

Αν θες να εισαι σιγουρος παντως , βρες το service manual και ζητα φωτογραφιες απο τις πλακετες.

 

Ελπιζω να βοηθησα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά με το serial number έβγαλες άκρη;

είναι όντως εντάξει το όργανο από πλευράς του προβλήματος με το κούρδισμα, 12bit DAC και modulation circuit ;

 

Σημείωση: το έγραψα ενώ εστάλει το πιό πάνω μύνημα από τον jack2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου