Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου οπότε μάλλον για μάστορα το βλέπω.Πάντως στο σχεδιάγραμμα δείχνει ένα stereo jack με τρεία μεταλικά εξογκώματα ενώ εμένα έχει 2..πως μπορώ να δω αν η γείωση μπήκε σωστά?

 

Και πόσα καλώδια συνδέει ο mastor σε αυτά τα 2 "εξογκώματα"? (Δηλαδή... πόσα καλώδια πάνε στο jack σου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώδια πάνε 3 και μου είπε κι'ολας οτι οι active δεν δουλέυουν με mono jack..πάντως σίγουρα δεν φταίει κάτι άλλο,γιατι με τις ίδιες ρυθμίσεις απλά βάζοντας άλλη κιθάρα με emg passive και αυξάνοντας το gain μέχρι να έρθουν ίσα παίζω χωρίς θόρυβο..

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό για το θόρυβο?? Πάντως απο ότι θυμάμαι όταν μου την άνοιξε στα 2 εξογκώματα το jack πήγαιναν η μπαταρία νομίζω και το volume..το τρίτο ήταν κάπου εκεί που ακουμπάει το καλώδιο... ???

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφενός

.... οι μαντικες μας ικανοτητες ειναι περιορισμενες ....

Αφετέρου δεν μας βοηθάς με συγκεκριμένες πληροφορίες.  :)

 

Τι να σου πω.... μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου οπότε μάλλον για μάστορα το βλέπω.Πάντως στο σχεδιάγραμμα δείχνει ένα stereo jack με τρεία μεταλικά εξογκώματα ενώ εμένα έχει 2..πως μπορώ να δω αν η γείωση μπήκε σωστά?

 

Αυτο ειναι το προβλημα.....οι active θελουν παντα στερεο jack για τη συνδεση της μπαταριας....αλλαξε το και θα δεις οτι ολα θα ειναι μια χαρα

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα δυό βύσματα του stereo Jack λειτουργούν σαν διακόπτης της αρνητικής τάσης στους Active για να μην έχεις κατανάλωση (μπαταρία) όταν δεν έχεις το βύσμα πάνω.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tα δυό βύσματα του stereo Jack λειτουργούν σαν διακόπτης της αρνητικής τάσης στους Active για να μην έχεις κατανάλωση (μπαταρία) όταν δεν έχεις το βύσμα πάνω.

 

Αυτό το ξέρουμε studio54GR.  Το θέμα είναι ότι αν έχει βάλει μονοφωνικό βύσμα αντί για στερεοφωνικο (να το κάνει διακόπτη) εσύ είσαι σίγουρος ότι τα υπόλοιπα είναι σωστά?  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλα μία κιθάρα με floyd rose μπορεί να προκαλέσει περισότερο θόρυβο απ'οτι μια με απλό καβαλάρη η τελείως άσχετο?

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα ήταν το ίδιο αναλογικά τόσο σε passive όσο και σε active, με τον τελευταίο να έχει όμως πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου. Αν ρωτάς για το αν φταίει για την δικιά σου περίπτωση, θα σου έλεγα να την πας σε άλλο μάστορα και να του εξηγήσεις το πρόβλημά σου και να δεις τι θα σου πει. Για μια απλή γνώμη δε νομίζω να σου πάρει λ7

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου