Προς το περιεχόμενο

Απορία για τη ρέγγε και ειδικά για τους στίχους.


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωπα!Και αλλος που εχει επισκεφθει το νησι... :)

ελπιζω να ησουν φρονιμο παιδι εκει!! :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα!Και αλλος που εχει επισκεφθει το νησι... :)

ελπιζω να ησουν φρονιμο παιδι εκει!! :) :) :)

 

Μάλλον... Δεν θυμάμαι και πολλά...  :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω την εντύπωση οτι μερικοί την έχετε παρεξηγήσει λίγο τη reggae.. Κρίμα!

 

συμφωνώ απόλυτα...{όχι ό,τι είμαι κανας μεγάλος γνώστης, αλλά το ΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ αυτά τα χρόνια... :-X :o :( >:( ??? :-X }

+στο πακέτο reggae βάζω και SKA

 

@superfunk: με την απάντηση σου έδωσες τη λύση στο θέμα, γιατί άργησες τόσο? 8)

 

Ειδικά στο hiphop που χουν περάσει τεχνικές γρήγορης κ συνεχόμενης εκφοράς των στίχων, γίνεται χαμός. Εγώ προσπαθώ να διαβάζω τους στίχους κατά την ακρόαση κ ΠΑΝΤΑ ΧΑΝΟΜΑΙ...ξαφνικά το τζαμαηκάνι βρίσκεται 5στίχους πιό κάτω.. :o ;D

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω την εντύπωση οτι μερικοί την έχετε παρεξηγήσει λίγο τη reggae.. Κρίμα!

 

καλα ας μαθουν πρωτα να την...παιζουνε.. ;D (που δεν υπαρχει ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ μουσικη στο..feel & στο παιξιμο) και μετα την παρεξηγουν.....

 

στο πακέτο reggae βάζω και SKA

 

και πολυ καλα κανεις αφου ειναι ο προγονος της ρεγγε..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(που δεν υπαρχει ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ μουσικη στο..feel & στο παιξιμο) και μετα την παρεξηγουν.....

 

έλα τώρα ΜΗΝ υπερβάλλουμε...Δεν νομίζω να υπάρχει δυσκολότερη μουσική στο feeling (πολλές φορές και στο παίξιμο) από την Jazz και την Blues...Είναι απλησίαστες και οι δύο!.. 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέμα δυσκολίας θα συμφωνήσω με τον FatalK.Ντάξ μη το ξεφτιλήσουμε πάλι ρε παιδιά.Με 7 κιλά μπάφο γύρω γύρω και παίζει ο καψοκαμένος ο μαύρος το τσίκι-τσίκι.Δε χρειάζεται να ιδρώσει κ πολύ ο κώλος κάποιου για να παίξει ρέγγε.

 

Η σκά είναι άλλη φάση και θές περισσότερο διάβασμα για να την παίξεις...

 

Υ.Γ.Για τη ρέγγε έχω ζωντανό παράδειγμα κάτι φίλους που πιάνουν ντράμς κ κιθάρες για πρώτη φορά και την παλεύουν για ρέγγε κατευθείαν, χωρίς διάβασμα κ χωρίς εμπειρία,γνώσεις κτλ.Τα ακούσματα τα τους κ μόνο φτάνουν για να παίξουν κάτι εύκολο.

 

 

 

Υ.Γ.Ο χωστάκης είπε πάλι μεγάλη κουβέντα.Άντε να παίξει ένας αρχαριος ηπειρώτικα.ΟΥΤΕ ΚΑΝ......Πλάκα πλάκα την έβγαλες την ποιότητα πάλι...τριχωτο χιμπατζίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι παραδοσιακες μουσικες ειναι δυσκολες!!πρεπει να αποδωσεις το feel ενος ολοκληρου λαου...μην ξεχναμε οτι η μουσικη πηγαζει μεσα απο καταστασεις(πολεμους,δουλεια,πονο,χαρα κτλ) που διαφορετικα τις αντιλαμβανεται ο καθε λαος...και συνεπως διαφορετικα τις εκφραζει!!!

 

+1 οτι η reggae ειναι πολυ δυσκολη να αποδωθει ΣΩΣΤΑ!

 

Εδω θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση!!απο προηλθε η reggae??γνωριζω οτι υπαρχει παραδοσιακη τζαμαικανη reggae διαφορετικη απο του bob(που θεωρειτε η pop εκφραση της)!εχω ακουσει 2 πιθανες εκδοχες:

 

1.οτι τονιζουν τα ατονιστα μερη,γιατι τραγουδουσαν κατα το ψαρεμα και οταν τραβαγαν τα διχτυα τους βολευε να εκπνεουν τονιζοντας τα 2α μερη του μετρου(με swing feel παντα ;))

2.οτι δεν επιανε παλια (τωρα ποσο παλια δε ξερω) καλα το νησι τους αμερικανικους σταθμους με αποτελεσμα η μουσικη να φευγει και να ερχεται!!!

 

Εμενα πιο πιθανη εξηγηση μου φαινεται η πρωτη!!περιμενω τα σχολια σας και αν καποιος γνωριζει την πραγματικη προελευση ας επικοινωνησει μαζι μας ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου