Προς το περιεχόμενο

Απορία για τη ρέγγε και ειδικά για τους στίχους.


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειάζεται να ιδρώσει κ πολύ ο κώλος κάποιου για να παίξει ρέγγε.

 

Η σκά είναι άλλη φάση και θές περισσότερο διάβασμα για να την παίξεις...

 

Eγω παλι εχω διαφορετικη αποψη!!!δεν αρκει να "παιζεις" πρεπει να παιζεις ΣΩΣΤΑ!!Το reggae feel ειναι πολυ δυσκολο,το ska ειναι πιο "μετρονομημενο"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://en.wikipedia.org/wiki/Reggae

 

Εδώ λίγο που είδα το history δεν λέει κάτι απ' αυτά που αναφέρεις.Ακούγονται κ λίγο κάπως να σε πώ την αλήθεια....Σαν το οτι υπάρχει αγιοβασίλαρος που κάνει αυτό που αναφέρεις.

 

Το οτι ο bob marley δεν είναι καθε αυτού μεταφορά πολιτισμού της τζαμάικα είναι ακόμη μια αλήθεια.Για να περάσει το μήνυμα ειρήνης,αγάπης,φιλίας,no woman no cry,war,sex machine,make love,condoms κτλ..Το άλλάξε λίγο το πράμα για να είναι πιο "βατό" στον κόσμο που θα έφτανε η ρέγγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "λάθος" για σένα που θα βρισκόταν?Στο αν δένουν τα όργανα ή αν ο έλληνας φτάνει τη μπαφα του Jah people στο λυρισμό κ την εκτέλεση?

 

 

Έντιτ-Να τονίσω οτι μέχρι στιγμής οι αναφορές στη ska είναι για τη ska punk,δηλ. τη σύγχρονη ska διότι υπάρχει και παλιά ska που προηγείται απο τη ρέγγε νομίζω όπως και η rocksteady.Και μετά έρχεται η reggae, τελευταία δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Με 7 κιλά μπάφο γύρω γύρω και παίζει ο καψοκαμένος ο μαύρος το τσίκι-τσίκι.Δε χρειάζεται να ιδρώσει κ πολύ ο κώλος κάποιου για να παίξει ρέγγε.

 

Ελπιζω οτι κανεις πλακα..... ::)

 

Θα ηθελα να ημουν απο μια γωνια οταν θα ελεγες στον Sly & Robbie ή στους αδελφους Barrett οτι δεν...ιδρωνει ο..απαυτος τους.... :) :)

 

 

Γ.Για τη ρέγγε έχω ζωντανό παράδειγμα κάτι φίλους που πιάνουν ντράμς κ κιθάρες για πρώτη φορά και την παλεύουν για ρέγγε κατευθείαν, χωρίς διάβασμα κ χωρίς εμπειρία,γνώσεις κτλ.Τα ακούσματα τα τους κ μόνο φτάνουν για να παίξουν κάτι εύκολο.

 

εισαι σιγουρος οτι παιζουν reggae και οχι...ΡΕΓΚΕΣ??? ;D ;D ;D

 

γιατι οπως ισχυριζονται οι φιλοι σου οτι παιζουν ρεγγε ετσι και χιλιαδες ελληνες ισχυριζονται οτι παιζουν και..μπλουζ και φανκ αλλα ειναι για τρελλες κλωτσιες... :) :) εκτος κι αν επειδη ..καταλαβαν που πεφτει το one drop εγιναν αμεσως BLACK UHURU... :)

 

 

 

εξω απο πλακα τωρα

 

μαλλον ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΡΕΓΓΕ ετσι δεν ειναι?? ;)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KANENA ειδος δεν ειναι ευκολο στο παιξιμο.Οταν καποιος παιζει κατι ΣΩΣΤΑ,ΔΕΝ μπορεις να εχεις ΙΔΕΑ τι αλλο ξερει να παιζει.

 

(μια κοινωνικη προσφορα του blue)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που άκουγα απο τους γνωστούς μου μου φαίνεται οτι ήταν αποδεκτά για reggae μποπ μάρλει στύλ να πω.

Αν σου φαίνεται εσένα τόσο δύσκολο αυτό δεν ξέρω.Προσωπικά δεν βρίσκω δυσκολία στη μουσική αλλά στον τραγουδιάρη ο οποίος δεν είναι δυνατον να προσομοιωθεί απο καμμία άλλη φυλή.

 

Δεν έχω ακούσει την άπειρη ρέγγε αλλά καμμιά 30ριά δισκάκια τα έχω ακούσει και πολύ μάλιστα.Σίγουρα δεν μπορώ να βγάλω μια γνώμη ειδική αλλά μια γενικότερη την κατέθεσα.Επομένως δεν κάνω πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Με 7 κιλά μπάφο γύρω γύρω και παίζει ο καψοκαμένος ο μαύρος το τσίκι-τσίκι.Δε χρειάζεται να ιδρώσει κ πολύ ο κώλος κάποιου για να παίξει ρέγγε.

 

Ελπιζω οτι κανεις πλακα..... ::)

 

Θα ηθελα να ημουν απο μια γωνια οταν θα ελεγες στον Sly & Robbie ή στους αδελφους Barrett οτι δεν...ιδρωνει ο..απαυτος τους.... :) :)

 

 

Γ.Για τη ρέγγε έχω ζωντανό παράδειγμα κάτι φίλους που πιάνουν ντράμς κ κιθάρες για πρώτη φορά και την παλεύουν για ρέγγε κατευθείαν, χωρίς διάβασμα κ χωρίς εμπειρία,γνώσεις κτλ.Τα ακούσματα τα τους κ μόνο φτάνουν για να παίξουν κάτι εύκολο.

 

εισαι σιγουρος οτι παιζουν reggae και οχι...ΡΕΓΚΕΣ??? ;D ;D ;D

 

γιατι οπως ισχυριζονται οι φιλοι σου οτι παιζουν ρεγγε ετσι και χιλιαδες ελληνες ισχυριζονται οτι παιζουν και..μπλουζ και φανκ αλλα ειναι για τρελλες κλωτσιες... :) :) εκτος κι αν επειδη ..καταλαβαν που πεφτει το one drop εγιναν αμεσως BLACK UHURU... :)

 

 

 

εξω απο πλακα τωρα

 

μαλλον ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΡΕΓΓΕ ετσι δεν ειναι?? ;)

 

 

 

 

Πες τα χρυσοστομε ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη λέτε ό,τι νάναι ή ό,τι έχετε ακούσει... Η Reggae για να παιχτεί σωστά είναι πανδύσκολη...

 

Δεν είναι τυχαίο ότι οι Sly Dunbar και Robert Shakespeare (αυτοί που λέει ο SF παραπάνω) θεωρούνται από τα κορυφαία rhythm sections ever ανεξαρτήτως μουσικής...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Reggae

 

Εδώ λίγο που είδα το history δεν λέει κάτι απ' αυτά που αναφέρεις.Ακούγονται κ λίγο κάπως να σε πώ την αλήθεια....Σαν το οτι υπάρχει αγιοβασίλαρος που κάνει αυτό που αναφέρεις.

 

Το οτι ο bob marley δεν είναι καθε αυτού μεταφορά πολιτισμού της τζαμάικα είναι ακόμη μια αλήθεια.Για να περάσει το μήνυμα ειρήνης,αγάπης,φιλίας,no woman no cry,war,sex machine,make love,condoms κτλ..Το άλλάξε λίγο το πράμα για να είναι πιο "βατό" στον κόσμο που θα έφτανε η ρέγγα.

 

και ποιος σου ειπε οτι δεν πιστευω στον αγιο βασιλη :Ρ...μη σου φαινονται τοσο γελια...απο καπου ξεκινησαν ολα!!ξερεις πχ. πως ξεκινησαν τα blues και η πολυαγαπημενη blues scale??στο "πιασαρικο" του marley συνεβαλαν οι παραγωγοι που εκαναν υπερανθρωπες προσπαθιες να κανουν τις ηχογραφισεις που τους εστειλε ο bob ποιο αποδεκτες στο παγκοσμιο κοινο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για reggae μποπ μάρλει ΣΤΥΛ να πω.

 

Αμ,μονος σου το λες παιζουν σε ΣΤΥΛ ρεγγε και οχι ΡΕΓΓΕ.. ;)

 

τεραστια η διαφορα μεταξυ των δυο...και σχεδον αδυνατον να καλυφθει αν εισαι λευκο αγορακι ;)

 

(το ιδιο ισχυει κατα την ταπεινη μου γνωμη για ολες τις "μαυρες" μουσικες οταν πανε να αποδοθουν "παραδοσιακα" απο λευκους.....καλυτερα να κανει καποιος καποια πιο "εξυπνη" αντιγραφη οπως εκαναν ολοι οι μεγαλοι λευκοι που ασχοληθηκαν με τη μαυρη μουσικη...καθοτι αν πας να παιξεις στο "τεραιν" τον μαυρων θα εχεις την ιδια τυχη που θα ειχε ο ..Πανελευσινιακος στο γηπεδο της Ρεαλ... :) :))

 

στο "πιασαρικο" του marley συνεβαλαν οι παραγωγοι που εκαναν υπερανθρωπες προσπαθιες να κανουν τις ηχογραφισεις που τους εστειλε ο bob ποιο αποδεκτες στο παγκοσμιο κοινο!

 

ρε παιδια ΕΛΕΟΣ....(δεν αναφερομαι σε εσενα Bluesbreaker) η original ηχογραφηση του Catch a fire ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο τις remixed της Island που κυκλοφορησαν internationally...

 

Αν μη τι αλλο οι ρεγγε μουσικη ειναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ για τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ παραγωγες της (οι οποιες ηταν και low budget  btw) ακομα και ο Blackwell που ιδρυσε την Island στην Αγγλια για να "διαδοσει" εμπορικα τη ρεγγε τζαμαϊκανος ηταν και τζαμαΪκανες τεχνικες μιξης χρησιμοποιουσε...δεν "προδωσε" τιποτα..

 

ο Marley ΗΤΑΝ η REGGAE,χωρις αυτον δεν θα την ηξερε κανεις εξω απο το νησι (και κακα τα ψεμματα παραμενει ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ reggae man ολων των εποχων..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου