Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ενισχυτές, πεταλάκια κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που ακούς δεν είναι ακριβώς αυτό που θα έπαιρνες με μικρόφωνο σε μια καμπίνα (πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο έτσι κιαλλιως) αλλά είναι παρά πολύ καλό. δηλ., παίρνεις τον ήχο της κεφαλής σου κατά ένα 80%(λέμε τώρα) συν του οτι έχεις δυνατότητα ρυθμίσεων εμπλουτισμου του ήχου από το Palmer έτσι ώστε να έχεις διάφορες εναλλακτικές ανάλογα με το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Καλό θα ήταν όμως να το ακούσεις ο ίδιος με τον δικό σου ενισχυτή για να σχηματίσεις ιδία άποψη. το έχουν νομίζω στο guitar store στην Σουλτάνη (εξάρχεια)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το Palmer το έχω δοκιμάσει με mesa triaxis / 2x90 και με Soldano astroverb.

το αποτελεσμα το τσέκαραν και πολύ πιο έμπειροι κιθαρίστες από εμένα.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_pedaltone.htm

http://www.thomann.de/gr/hughes_kettner_tubeman.htm

http://www.thomann.de/gr/rocktron_voodu_valve_on.htm

Ετυχε να ψαχνω στον θωμα διαφορα οταν ειδα το θεμα που εχεις ανοιξει εδω.

Λοιπων τα δυο πεταλοειδη προενισχυτακια τα εχω δοκιμασει ως προενισχυση σε τελικο ενισχυτη και ηταν ΠΑΡΑ πολυ καλα με δικη μου προσωπικη προτιμηση στο ΚΟΧ.

Το ροκτρον δεν το εχω δοκιμασει ουτε εχω ακουσει καποιον να μου λεει την γνωμη του αλλα μιας και το ειδα το κωτσαρισα μαζι με τα αλλα.

Για το pedaltone θα βρεις και προχειρα κλιπακια εδω: http://www.koch-amps.com/

Για direct recording πιστευω ειναι οτι πρεπει αυτα τα μηχανηματα αν και για να τα ευχαριστηθεις καποια στιγμη πρεπει να τα βαλεις σε λαμπατη ενισχυση με μια καμπινα της προκοπης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitars.gr/HTML/used.html

Τσεκαρε και αυτο, καπου δινει ενα rocktron piranha μεταχειρισμενο. Ειναι και αυτο λαμπατο (ετσι λεει τουλαχιστον, εγω δεν το ξερω το μηχανημα) και θα σου γλυτωσει μερικα φραγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τα 3 αυτά και με βάση αυτό που θέλεις: χαλαρά koch! Το H&K είναι πολύ καλό αλλά έχει διαφορετικού "τύπου" παραμορφώσεις από αυτές που νομίζω ότι ζητάς. Και το voodoo valve είναι ψιλομπλιάχ  ;D τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπάτος- Palmer ,ναι εγώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος (γιαυτό και το πρότεινα) τώρα και Tech 21 δεν ξέρω...

 

Φτου και νόμιζα ότι ήμουν ο πρώτος που το πέταξε και χάρηκα με την ανακάλυψή μου! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ είναι Τελειο ( για αυτά που προσφέρει) σε Ελλάδα παίζει και λίγο καλύτερη τιμή. Έχει άφθονα presets και moving knobs ;)

το πήρε πρόσφατα ο κιθαρίστας μας και λάλησε....

 

http://www.thomann.de/gr/t_rex_spindoctor.htm

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ναι. Είναι εξωπραγματικό (οπως και η τιμή του). Δεν το έχω δει από κοντά ακόμη...

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπάτος- Palmer ,ναι εγώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος (γιαυτό και το πρότεινα) τώρα και Tech 21 δεν ξέρω...

 

Φτου και νόμιζα ότι ήμουν ο πρώτος που το πέταξε και χάρηκα με την ανακάλυψή μου! ;D

Όσο περισσότεροι το προτείνουν ,τόσο το καλύτερο... ;)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Bloody, o forensick είμαι, απλά άλλαξα νικ ;)

 

Γενικά ζήτησα *συγκεκριμένες* απαντήσεις, γιατί όπως είπα από την αρχή, είμαι παντελώς άσχετος.

Δεν είναι ότι έχω λιώσει με τα guitar rig και τις ιστορίες, απλά έχω μια α άποψη για αυτά και λέω να το προχωρήσω.

 

Οπως είπα από την αρχή, αρκετά βασικό είναι η μηδαμινή ένταση, που αν δεν μπορεί να επιτευχθεί αξιοπρεπής ήχος τότε προχωράμε σε πράγματα που θέλουν ένταση.

 

Κάποιοι παρατήρησαν ότι ίσως είναι αρκετά μεγάλο το ποσό(χιλιαρικο) για bedroom player(Που δεν βλέπω αρκετά σύντομα να αλλάζει αυτό), απλά υποθέτω ότι δεν μπορώ να έχω ωραίο ήχο με 300 ευρώ ας πούμε και για αυτό έβαλα το ανώτατο οριο εκεί, ωστέ να υπάρχουν επιλογές.

Αν παρολαυτα, μπορώ να κάνω την δουλειά μου με λιγότερα χρήματα, προφανώς και θα το επιλεξω.

 

Αυτή την στιγμή είμαι με μια emu1212m και τον προενισχυτή tubepre. Προφανώς και θα χρειαστούν αναβάθμιση και αυτά, αλλά πρέπει από κάπου να ξεκινήσω και από την στιγμή που αυτά προς το παρόν στέκονται με αξιοπρέπεια, είπα να ξεκινήσω με κάτι που είναι καθαρά για κιθάρα.

 

Οπως είπε και ο vandergraaf, θέλω αρκετά high gain ήχο, αλλά εξίσου θέλω και καλά καθαρά(αν και για να πω την αληθεια, περισσότερο με απασχολει ο high gain, τζιτζικια not included ομως).

 

Προς το παρόν λοιπόν δεν κοιτάω για προενίσχυση, αλλά είτε για ενισχυτή(λαμπατο,whatever), είτε για εφεδιέρα με ΚΑΛΑ distortion..καλή βρωμιά τεσπα!

 

Ο λόγος bloody που άνοιξα καινούργιο θέμα είναι πως έχω αυτή την ιδιαιτερότητα με την ένταση.

 

Το πάλμερ είναι speaker simulator, το οποίο υποθέτω θα είναι καλο σε συνδιασμό είτε με κάποια κεφαλή+πεταλάκια, είτε με κάποιο σαν το gt2(?) για παράδειγμα. Τι προτείνεται λοιπόν σε αυτήν την περιπτωση? Υπάρχει κάποιος άλλος συνδιασμός εκτός του παλμερ?

 

Ξαναλέω, αν είναι να μην υπάρξει ουσιαστική διαφορά λόγω του περιορισμού της έντασης, προφανώς στρεφόμαστε και αλλού(αν είναι να έχω καλύτερο ήχο από τώρα, δεν έχω προβλημα να πάω σε κάτι αντιστοιχο, αλλά ποιοτηκότερο του pod2).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου