Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε synth please!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

Χωρίς πολλά πολλά να σας κουράσω. Απευθύνομαι στους guru πλητράδες εδώ.

 

Προτείνετε μου ένα synth (όχι software λύση) που να ταιριάζει γάντι σε Neo-progressive rock συγκρότημα. (Στύλ Porcupine Tree, Marillion, Pendragon, IQ κλπ). Ενδιαφέρομαι κυρίως για ΠΟΙΟΤΙΚΑ voices και pads αλλά και ακουστικά όργανα (βασικά θέλω να είναι all-around αλλά με περισσότερη ποιότητα στους ήχους του συγκεκριμένου είδους).

 

Παράκληση να μην ξεπερνάμε το χιλιάρικο (άντε ίσως πολύ λίγο  ;D)

 

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνετε μου ένα synth (όχι software λύση) που να ταιριάζει γάντι σε Neo-progressive rock συγκρότημα.(Στύλ Porcupine Tree, Marillion, Pendragon, IQ κλπ).

Ίσως τα synths που παίζουν οι μπάντες που αναφέρεις; ::)

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για ΠΟΙΟΤΙΚΑ voices και pads αλλά και ακουστικά όργανα (βασικά θέλω να είναι all-around αλλά με περισσότερη ποιότητα στους ήχους του συγκεκριμένου είδους).

Τώρα δίνεις κάποιες πιο νορμάλ πληροφορίες για τις ανάγκες σου. Θα έλεγα να δεις το κλασικό στην κατηγορία του χιλιάρικου Yamaha MO6 και το τρελό bargain που ακούει στο όνομα Alesis Fusion. Προσωπικά μου αρέσουν και τα pads της Korg (έχω βρει πολύ ωραία πράγματα στο TR μου) αλλά δεν πιστεύω ότι οι ακουστικοί ήχοι της Korg σε αυτή την κατηγορία είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί.

 

Αν μπορείς να γίνεις ακόμη πιο συγκεκριμένος, θα ήταν καλύτερα για όλους I think... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνετε μου ένα synth (όχι software λύση) που να ταιριάζει γάντι σε Neo-progressive rock συγκρότημα.(Στύλ Porcupine Tree, Marillion, Pendragon, IQ κλπ).

Ίσως τα synths που παίζουν οι μπάντες που αναφέρεις; ::)

 

Βασικά φαντάζομαι ότι αυτές οι μπάντες δεν παίζουν 1ον με ένα synth πού να τα "κάνει όλα" και 2ον με synth του χιλιάρικου, γι'αυτό και δεν μπήκα στο τρυπάκι να ψάξω να βρώ ακριβώς με τι παίζουν.

 

Από όργανα τώρα ένα καλό πιάνο, ένα καλό mellotron, ένα καλό rhodes και hammond μου αρκούν. Περισσότερο βάση δίνω σε voices και pads που θα χρησιμοποιούμε κατα κόρον και λίγο σε electro-pads. Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να το προσδιορίσω ακόμη περισσότερο...  :-[

 

Περιμένω τις προτάσεις σας. (Ευχαριστώ Alchemist θα τα κοιτάξω αυτά σίγουρα)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ παιδιά από κεκτημένη ταχύτητα το έβαλα το θέμα σε λάθος μέρος...  :-[ :-[

Μπορεί κάποιος να το μετακινήσει παρακαλώ στο keyboards...??  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε παιδια πειτε και κανα roland... ;D

Tραβα παλικαρι μου να παρεις το Fantom x τωρα που το δινουν σχεδον

τζαμπα για να γιατρευτεις.Εχει live mode set ατελιωτο. 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες για korg R3, ειναι και λιγα τα λεφτά και πολύ ευέλικτο αλλα αφορά μονο τα συνθ μερη!

Σωστός, είχα κι εγώ τη σκέψη για δύο φτηνότερα synths αντί για ένα ακριβό αλλά ο συλλογισμός μου σκαλώνει στο γεγονός ότι στα synth με τιμή 500-600 ευρώ αρχίζουν και γίνονται παραχωρήσεις ρε γμτ!

Πιστεύω όμως ο vandergraaf θα μπορεί να καλυφθεί με ένα Yamaha MM6 στους ακουστικούς ήχους που ανέφερε, αν και κάτι με χαλάει πολύ στον ήχο του και γενικά δεν το γουστάρω αυτό το synth για κάποιο λόγο... ???

 

Taskor, παίρνεις με χιλιάρικο Fantom-X; Να πάρω κι εγώ αν είναι! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες για korg R3, ειναι και λιγα τα λεφτά και πολύ ευέλικτο αλλα αφορά μονο τα συνθ μερη!

Σωστός, είχα κι εγώ τη σκέψη για δύο φτηνότερα synths αντί για ένα ακριβό αλλά ο συλλογισμός μου σκαλώνει στο γεγονός ότι στα synth με τιμή 500-600 ευρώ αρχίζουν και γίνονται παραχωρήσεις ρε γμτ!

Πιστεύω όμως ο vandergraaf θα μπορεί να καλυφθεί με ένα Yamaha MM6 στους ακουστικούς ήχους που ανέφερε, αν και κάτι με χαλάει πολύ στον ήχο του και γενικά δεν το γουστάρω αυτό το synth για κάποιο λόγο... ???

 

Taskor, παίρνεις με χιλιάρικο Fantom-X; Να πάρω κι εγώ αν είναι! :)

 

Θα ξανασυμφωνήσω, μακρία απο τα 500-600 ευρώ ,απλώς δεν συμφέρει ούτε για αστείο και αυτο περιλαμβάνει και το MM6 και το R3 .

 

Το Φάντομ παίζει μπάλα στο επίπεδο του MOTIF ES , 1555 ευρώ.

 

http://www.thomann.de/gr/roland_fantomx6.htm

 

Και πάλι ψηφίζω μοτίφ για τους καλύτερους ακουστικούς ήχους.

 

ΑΛΛΑ TO FUSION είναι ο απόλυτος βασιλιάς. 

 

http://www.soundonsound.com/sos/may06/articles/alesisfusion.htm

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=SYN0002469-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες για korg R3, ειναι και λιγα τα λεφτά και πολύ ευέλικτο αλλα αφορά μονο τα συνθ μερη!

 

Taskor, παίρνεις με χιλιάρικο Fantom-X; Να πάρω κι εγώ αν είναι! :)

Γνωριζω ανθρωπο απο Θεσσαλονικη που το αγορασε 1400 ευρω  :o

Εννοειτε απο Θεσσαλονικη οτι το αγορασε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου