Προς το περιεχόμενο

θα σας καψω τα μυαλα --> autechre


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά η προσπάθεια να καταλάβεις τους autechre είναι μάλλον η λάθος προσέγγιση.

 

Αντ' αυτού, κάντε μια πιο ελεύθερη και χωρίς προσδοκίες ακρόαση, μη προσπαθείτε να πιαστείτε από "συμβατικά" χαρακτηριστικά της μουσικής όπως μελωδία, μουσική εξέλιξη, δομή (τώρα πλέον στο quaristice σχεδόν τα έχουν απαρνηθεί, σε παλιότερες δουλειές τους είναι πιο εμφανή). Ίσως τελικά να σας κάνει το κλικ.

 

Ίσως πάλι όχι, δε χάθηκε και ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς τότε δεν τους κάνει η idm και η noise και όλλες αυτές οι "αντισυμβατικές" μουσικές. Εντάξει δεν κάνουν όλα για όλους!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τον τουτάτις, δεν κατάλαβα τί έπρεπε να δω ή να ακούσω. Δηλαδή, τί ήθελες να δούμε και να ακούσουμε από αυτό το βίντεο;

 

Ούτε εγώ...

 

Ή εμείς μεγαλώσαμε φίλε kontras και χάσαμε επαφή... ή οι εποχές που ο κόσμος συγκλονιζότανε με τέτοια κομμάτια και videos σαν αυτά:

 

 

περάσανε ανεπιστρεπτί...

 

Οι ιδιοι αργοτερα ακολουθησαν (προσαρμοσαν/αντεγραψαν οπως θες πεστο) τα παραδειγματα των aphex twin,alec empire,amon tobin κλπ, μαλιστα και σε οπτικη συνεπεια με το αρχικο video.

 

http://www.youtube.com/watch?v=VX39wqGzTSs

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Rg0TWGB2W2M

 

Τα δε αγνωστα B-sides των τελευταιων δισκων τους ειναι σκετη ηλεκτρονικη καφριλα (πχ ακου το Iluvya απο το spitting feathers ep του Yorke).

 

Το αν αυτο ειναι καλο ή κακό δεν το ξέρω,το σίγουρο ειναι οτι δηλώνει μια απομάκρυνση απο τα 90s που μας θρεψανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι συνεχιζω με ενα μικρο παραληρημα:

 

Πιστευω πως υπαρχουν πια μουσικες που δεν ειναι για να τις ακουμε ;D

Δεν λεω οτι δεν ειναι για να τις ακουνε ολοι γτ αυτο αποτελει ελιτιστικο παραπτωμα κ το θεωρω εξαρχης καταδικασμενο σαν αποψη.

 

Απλα πιστευω οτι επειδη σε ΟΛΕΣ τις μουσικες ,ο καλλιτεχνης-ακροατης (μια λεξη),μπορει να βρει ενδιαφερον (ακομα κ μεσα σε 20λεπτες διακυμανσεις θορυβου του Merzbow),θεωρω οτι η υπαρξη τετοιων ιδιωματων τελικα κ συνολικα προωθουν τη μουσικη.Ο τροπος ειναι ο εξης:επηρεαζει η υπαρξη τετοιων φαινομενων στη δημιουργια πιο ευπεπτων ειδών κ ετσι γινεται μια εξομαλυνση που τελικα ωφελει την πορεια προς τα εμπρος.

 

Δλδ υποστηριζω οτι η υπαρξη ακραιων μουσικων παροτι προκαλει ειτε μειδιαμα κ αποστροφη σε κολλημενους (κλασικους τους λεμε εδω μεσα νομιζω,αλλα κ εκει κανουμε λαθος γτ πολλοι ειναι οι κλασικοι που παιζουν κ λατρευουν την πειραματικη μουσικη που ειναι πολύ χειροτερη απο την ηλεκτρονικη πειραματικη) ειτε κάψιμο σε καμένους (με την καλή εννοια),αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι σε βαθος χρονου η αφομοιωση των καλων στοιχειων σε κατι πιο εξομαλυμενο με κοινη αποδοχη.

 

πχ.Εδω σε παλιο thread ειχε γινει ενα θεμα για το ποσο απαραδεκτη ηταν η μουσικη του Φλωρου Φλωριδη με τον Μπαμπη Παπαδοπουλο.Το κατα ποσο ειναι απαραδεκτη δεν εχει τοσο σημασια,κραταμε οτι δημιουργει αντιδρασεις οπως στο παρον thread το video autechre.Θελω να καταληξω στο οτι η υπαρξη αυτων των μουσικων (των ανθρωπων) ειναι που επηρεαζει και την mainstream μουσικη με επιχειρημα τις παραγωγες σε Μαλαμα,Θαναση Παπακωνσταντινου,Αλκινοου Ιωαννιδη κ ΟΛΩΝ οσων εχουν μια καλλιτεχνικη αξια κ μια σχετικη μαζικη αναγνωριση τελικα.Και μια τελευταια αναφορα σε κατι που ειχε πει παλιοτερα o Wow!>Δειτε ποσοι μουσικοι (avantgarde κλπ) αναφερουν στις επιρροες τους τον Ξενάκη.

 

Αυτα,σας ζαλισα παλι. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι και εγώ και ο elavd δεν μιλήσαμε απαξιωτικά. Δεν μπορώ να σε καταλάβω στο γεγονός ότι οτιδήποτε πειραματικό προωθεί τη μουσική, αλλά ούτε θα διαφωνήσω. Σίγουρα θα βρει κάποιος κάτι ενδιαφέρον, αλλά το ζήτημα είναι ο χρόνος που έχει αναλωθεί, πχ αν στα 20 λεπτά βρήκε 1 δευτερόλεπτο ενδιαφέρον. Ξέρω, ότι μπορεί να έχει την απόλυτη έμπνευση ή να ξεκολλήσει το μυαλό του και να πάρει άλλη πορεία.

 

Προσωπικά, και μάλλον δυστυχώς, δεν μπορώ να κατανοήσω πολλές φορές τον πειραματισμό αυτό, χωρίς τουλάχιστον να έχει ένα minimum κοινών στοιχείων με το τί θεωρώ εγώ άκουσμα (γιατί στον καθέναν μας διαφέρει). Φυσικά δεν τον κατακρίνω, ούτε τον ίδιο τον πειραματισμό ούτε τους fan.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι γενικη κ δεν εχω διαχωρισει τι θεωρω πειραματισμο κ τι γελοιο πριονι,οποτε μη νομιζεις οτι διαφωνουμε κ πολυ σε αυτα που λεμε.

Για παραδειγμα πολυ προσφατα συζητουσαμε με ενα αλλο μελος για ενα φεστιβαλ πειραματικης κιθαρας που παρακολουθησαμε και κανεναν δεν βγαλαμε μη καλαμπορτζο.Απαιτω προσωπικα να συνυπαρχει ο πειραματισμος μεσα σε κατι που να μοιαζει με μουσικη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα πάντως αυτό το συγκεκριμένο (το πρώτο) μου άρεσε.  :)

 

Ξέρετε... όπως όλοι έχουν επισημάνει μέχρι τώρα.... είναι προφανές ότι ο καθένας ακούει ό,τι τραβάει η όρεξή του. Ενα πράγμα δεν πρόκειται ποτέ να δεχθώ όμως: Τη σπουδαιότητα της υποτιθέμενης "ειδικής γνώσης" (ή απλά την ανωτερότητα του μουσικού κριτηρίου) που απαιτείται για την αναγνώριση της αξίας αυτής ή οποιασδήποτε άλλης μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αυτό το συγκεκριμένο (το πρώτο) μου άρεσε.  :)

 

Λογικό είναι αφού όλοι ξέρουμε ότι είσαι οργισμένο νιάτο (και emo ;) )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου