Προς το περιεχόμενο

Ποιό Boost pedal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK!!!! Το metal muff το εχω λαβει σοβαρα υποψην μου αλλα η αρχικη ερωτηση μου ηταν εαν θα μπορουσανα boostαρω και να βγαλω μεταλ ηχο.

 

 

Γιατι με το sd 1 δεν θα μπορεσω να παιξω μεταλ? εννοουσα εαν θα μπορεσω να παιξω μεταλ με αυτο σαν booster.Eξαλλου το ιδιο δεν κανει και ο zakk? Αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιει το drive channel ενος  Marchall jcm 800 2203 και το boostarei με ενα overdrive πεταλακι. Και ο ηχος του ειναι μεταλ {distortion και μαλιστα βαρυ}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SD1 λειτουργεί παραδοσιακά εδώ και πολλά πολλά χρόνια σαν boost από διάσημους και μη. Toνίζει αρμονικά τον ήχο σου και κατά κάποιο τρόπο τον αναδεικνύει, αν και προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα μόνο σαν boost και με τίποτα μόνο του (ας μην αρχίσουν τίποτα καλοθελητές plz να λένε "πάρε εκείνο, πάρε το άλλο", ας μείνουμε μόνο στην αρχική ερώτηση).

 

 

 

Θα διαφωνησω οσον αφορα στην "ουδετεροτητα" του SD1. Ειναι ενα κυκλωμα tubescreamer oυσιαστικα (με λιγες μετατροπες μπορει να γινει μια ακριβης κοπια ενος ts) πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι τοσο trasparent. Tα tubescreamers δεν ειναι και τοσο ουδετερα και διαυγη και οταν ειναι ενεργοποιημενα επηρεαζουν και αλλαζουν τον ηχο σου....εχουν καποια πολυ χαρακτηριστικα μεσαια. Δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο αυτο βεβαια, απλα αν θελεις να boostαρεις ενα ηδη βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου (και σου αρεσει απο μονο του ετσι οπως ακουγεται) το sd1 θα του αλλαξει αρκετα τη χροια. Αν λοιπον το να διατηρησεις το χρωμα του drive σου ειναι απαραιτητο χρειαζεσαι ενα πιο trasparent booster (ας πουμε το bd2).

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μαγκες,

 

πριν απο λιγη ωρα δοκιμασα το boss od 3 που μου το δανεισε ενας φιλος μου.

 

Boostαρα και η αληθεια ειναι πως ο ηχος εσφιξε λιγο και πηρε λιγο gain αλλα και παλι δεν ηταν αρκετο.Μηπως το πεταλι αυτο δεν ειχε αρκετο γκειν? Υπαρχουν αλλες λυσεις για να κινηθω προς αυτην την κατευθυνση?

Βασει αυτου που περιεγραψα παραπανω θα αποφυγω σιγουρα το sd 1 γιατι δεν εχει ουσιαστικες διαφορες απο το

od 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οπως είπε και ο αγαπητός φίλος ποιό πριν δεν αξήζει να σου προτήνει κάποιος ένα πετάλι για να boostareis τον ενισχυτή. Το ποιό καλό είναι να πάς σε μαγαζί να τεστάρεις μόνος σου (αν σε αφήσουνε  >:( ) γιατί και ο ήχος είναι κάτι προσωπικό . Αν και πιστύω είναι λίγο δύσκολο να boostareis το distortion του ενισχτή + οπως αναφέρθηκε και κατι για τον Zak όλα αυτά τα πράγματα ειναι custom Made :/ . Αυτά απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή βλέπω και το συζητάτε ακόμα, ας πω κι εγώ μια γνώμη.  :)

 

Ο μέταλ ήχος απαιτεί έλεγχο του equalization και ιδιαίτερα των μεσαίων μετά την παραμόρφωση. Η τουλάχιστον μετά το βασικό στοιχείο της παραμόρφωσης (γιατί μπορεί να παραμορφώνουν πολλά διαδοχικά κυκλώματα). Αυτό επιτυγχάνεται εκ κατασκευής στους high-gain ενισχυτές. (Είναι η σχεδίασή τους τέτοια, που η παραμόρφωση από το στάδιο εξόδου, το μεγάφωνο κλπ παραπέμπουν σε metal. )

Ελεγχος του equalization πριν την παραμόρφωση δεν έχει τόσο έντονο αποτέλεσμα στον ήχο. Αντίθετα, όσο "σπρώχνεις" τον ενισχυτή σου, τόσο ενισχύεται ο χαρακτήρας του και συγκαλύπτεται ο "χαρακτήρας" του πεταλιού που παραμόρφωσε/"έσπρωξε".

 

Ο ενισχυτής σου (laney lc 30) δεν είναι μεταλιάρικος από μόνος του και η γνώμη μου είναι ότι για καθαρό metal ήχο δεν σε συμφέρει να τονίσεις το χαρακτήρα της παραμόρφωσης που βγάζει.

 

Για οριστική λύση, θα πρότεινα να τον αλλάξεις με κάποιον high gain ενισχυτή που να σου αρέσει το "φυσικό" του γκάζι. (Π.χ. ENGL? Δεν ξέρω...)

 

Αν ήμουν στη θέση σου και είχα αποφασίσει να τον κρατήσω, θα εστίαζα σε κάποιο εφφέ που να προσεγγίζει μεταλ ήχο (κι εδώ δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά θα σκφτόμουν πράγματα όπως το σχετικό της TECH21, το Metal muff, κάποιο πειραγμένο metal zone κλπ). Μετά, αφού έφτιαχνα ήχο λίγο-πολύ με αυτό, θα το έστελνα σε νορμάλ εντάσεις (όχι να υπεροδηγεί υπερβολικά) στον ενισχυτή που θα ήταν σε low-gain ρύθμιση. Ισα-Ισα για να πάρω λίγο "λαμπίλα" και συμπίεση κι από τον ενισχυτή.

Σίγουρα θα δοκίμαζα και πως ακούγεται στο καθαρό του κανάλι με προσεκτικό έλεγχο των μεσαίων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι με το sd 1 δεν θα μπορεσω να παιξω μεταλ? εννοουσα εαν θα μπορεσω να παιξω μεταλ με αυτο σαν booster.Eξαλλου το ιδιο δεν κανει και ο zakk? Αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιει το drive channel ενος  Marchall jcm 800 2203 και το boostarei με ενα overdrive πεταλακι. Και ο ηχος του ειναι μεταλ {distortion και μαλιστα βαρυ}

 

Ε, απέκτησε και εσύ αυτόν τον ενισχυτή, βάλτου μπόλικο gain στα γουρούνια ηχεία EV που πρέπει να φοράει η καμπίνα, πάρε μια Les Paul με EMG, και τότε... πράγματι, θα χρειαστείς το SD1. Aλλά ας μην πάμε μακριά, τίποτα δεν είναι σούπερ ντούπερ κάστομ από αυτά του Wylde, είναι σχεδόν η προσωποποίηση της απλότητας στο heavy rock.

 

Δυστυχώς, διάλεξες το κερασάκι στην τούρτα του ήχου του Wylde για να του μοιάσεις λίγο, δλδ το SD1. Aπό τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι θες ένα πετάλι που να παράγει σοβαρό δικό του gain κι όχι ένα που να βοηθάει το gain του Laney... To Xαριλατρόνιο τα έγραψε εξαιρετικά οπότε σε παραπέμπω σε αυτόν.

 

To SD1 λειτουργεί παραδοσιακά εδώ και πολλά πολλά χρόνια σαν boost από διάσημους και μη. Toνίζει αρμονικά τον ήχο σου και κατά κάποιο τρόπο τον αναδεικνύει, αν και προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα μόνο σαν boost και με τίποτα μόνο του (ας μην αρχίσουν τίποτα καλοθελητές plz να λένε "πάρε εκείνο, πάρε το άλλο", ας μείνουμε μόνο στην αρχική ερώτηση).

 

Θα διαφωνησω οσον αφορα στην "ουδετεροτητα" του SD1. Ειναι ενα κυκλωμα tubescreamer oυσιαστικα (με λιγες μετατροπες μπορει να γινει μια ακριβης κοπια ενος ts) πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι τοσο trasparent. Tα tubescreamers δεν ειναι και τοσο ουδετερα και διαυγη και οταν ειναι ενεργοποιημενα επηρεαζουν και αλλαζουν τον ηχο σου....εχουν καποια πολυ χαρακτηριστικα μεσαια. Δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο αυτο βεβαια, απλα αν θελεις να boostαρεις ενα ηδη βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου (και σου αρεσει απο μονο του ετσι οπως ακουγεται) το sd1 θα του αλλαξει αρκετα τη χροια. Αν λοιπον το να διατηρησεις το χρωμα του drive σου ειναι απαραιτητο χρειαζεσαι ενα πιο trasparent booster (ας πουμε το bd2).

 

Μα αυτά που τα λες είναι όντως έτσι (εκτός από το BD2 που δεν είναι καθόλου transparent, ίσα ίσα που τσιρίζει προσπαθώντας να μοιάσει με αγχωμένο φεντερικό ενισχυτή - αν πραγματικά ήθελε κάποιος transparent booster, θα έπαιρνε ένα εντελώς αχρωμάτιστο γραμμικό κι όχι το BD2).

 

Εγώ έγραψα ότι το SD1 είναι πιο ουδέτερο από το OD3. Εννοείται ότι το SD1 δεν είναι 100% ουδέτερο. Επεκτείνοντας αυτά που γράφεις, οι διαφορές του με το Tubescreamer είναι το assymetrical clipping στο τσιπάκι του ενός με το symmetrical clipping του άλλου.

 

To Τ Rex Alberta που αναφέρθηκε είναι κι αυτό ένα Tubescreamerοειδές. Γενικά, κι εμένα όταν μπουστάρω μου αρέσει να δίνω ένα χρώμα, και επίσης για αυτόν ακριβώς το λόγο έγραψα στην αρχή ότι το SD1 θα τονίσει αρμονικά τον ήχο σου. Αλλά και πάλι, δεν χρησιμοποιώ προσωπικά το SD1, απλά είπα τη γνώμη μου για αυτό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O JCM800 ειναι απο τους πρωτους high gain amps(εχω προσωπικη εμπειρια ετων απο δαυτο!) δεν μπορεις να συγκρινεις το drive του Marshall με εκεινο του LC..Η πιο απλη λυση ειναι ενα μεταλ πεταλακι στο καθαρο σου καναλι (δοκιμασε βεβαια,πειραματισου..)

Και αργοτερα παρε και ενα EQ οπως πολυ σωστα παρατηρησαν καποιοι,για να "πελεκησεις" τον ηχο σου. ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας{και συγνωμη που αργησα να απαντησω} πηρα ολες τις απαντησεις που χρειαζομουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου