Προς το περιεχόμενο

Ακουστική διασκευή του Cassandra - Theater of Tragedy


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτή είναι μια ακουστική διασκευή με τη 12χορδη μου του κομματιού "Cassandra" από Τheater Of Tragedy. Για τις τεχνικές προδιαγραφές της ηχογράφησης κοιτάξτε εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156206.0

 

Στην αρχή ήταν κάπως μινιμαλιστικό και είχε ηχογραφηθεί επειδή είχα πει στον Eλαβντου ότι θα του δείξω λίγο πώς ακούγεται το AKG 200. Μετά που το άκουγα, είδα ότι ήταν πολύ "σκέτο από γιουβέτσι" και έπαιξα και το μέρος της φωνής με την ίδια 12χορδη. Επίσης, προς το τέλος, γίνομαι λίγο ρεζίλι σολάροντας, τρομάρα μου.  :-[ Ζητώ συγγνώμη για τα λαθάκια που υπάρχουν στους χρόνους και σε μερικές νότες γιατί

 

(α) η 12χορδη με δυσκολεύει όταν δεν παίζω ακκόρντα σε αυτήν,

(β) το 95% αυτών που ακούτε είναι one take (πατάς rec, μετά stop κι αυτό ήταν), χωρίς διορθώσεις και overdubs - δεν έχω και το χρόνο να τα διορθώσω...  :-\

 

Ιδού: http://www.box.net/shared/dlpkfxbwc8

 

Οι δυναμικές ξεφεύγουν γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε απολύτως κανένα εφφέ ή plugin στο Cubase (επίτηδες γιατί το κομμάτι είναι για τεστ χορδών & μικροφώνου & preamps κάρτας) - oύτε compressor αλλά ούτε και chorus, oύτε reverb, μόνο μικρόφωνο προς κάρτα σε σκέτο wav. Είναι τρία tracks, δυο ακκόρντων, ένα συνοδευτικό. Η ηχογράφηση έγινε στο σαλονάκι μου (δλδ μέσα στη φοιτητική μου έπαυλη in a galaxy far, far away).

 

Oποιεσδήποτε γνώμες - προτάσεις ευπρόσδεκτες και καλοδεχούμενες!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα μου αρεσε παρα πολυ!

πολυ ηρεμο ταξιδιαρικο!

το ακουσα καμια 10φορες στην σειρα!

για one take ειναι τελειο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή επιλογή και πολύ όμορφη εκτέλεση! Συγχαρήτηρια! Α, όσο για τα λάθη που αναφέρεις πάνω είναι πρακτικά ανύπαρκτα μπροστά στο όλο σύνολο!

 

Πολύ ωραίο... πάω να ξεθάψω το Aegis τώρα- lol!

 

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλάντι μπράβο φιλαράκο. Συμφωνώ με τον φίλο μου τον NickNT ότι τα μικρολαθάκια είναι μηδαμινά και κυρίως συνυπολογίζοντας το one take. Πολύ καλή επιλογή φίλε μου.

 

 

Υ.Γ. μ αρέσει που όλοι γειώσαμε το AKG και χωθήκαμε για το κομμάτι!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες εποχές φίλε..Ωραίοι οι theatre, και το Aegis απο τα αγαπημένα μου..

 

Τί είναι τα λάθη μπροστά στο συναίσθημα?? ??? ??? Ποιά λάθη??  ??? ???

 

;) +100 !

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου