Προς το περιεχόμενο

Ακουστική διασκευή του Cassandra - Theater of Tragedy


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια... όταν το βάζω να ξαναπαίξει, ακούω όλες τις ατσαλιές της "φωνής". Δεν νομίζω ότι θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να διορθωθούν αλλά δυστυχώς, όταν δουλεύεις σε περίπλοκο και απαιτητικό πειραμα που διαρκεί 21 μέρες (Σ/Κ και οccasional άγρια χαράματα included), και που επίσης είσαι ο κύριος συντονιστής από μια ομάδα 7 ατόμων που το σχεδίασαν και που εργάζονται, δεν σου μένει και πολύς χρόνος...

 

 

deadendmind σε διαβεβαιώνω ότι η πραγματικότητα είναι πολύ πιο πεζή από αυτήν που παρουσιάζεις για μένα... :-[ Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αλλά ποια είναι τα ακταλαβίστικα που γράφω;;;;  ???  :'( Mάλλον θα αναφέρεσαι σε εκείνα τα θρεντς που μιλούσαμε για τις μεθόδους σύνθεσης ήχων στα συνθς και για τα νευρωνικά δίκτυα...  :-\

 

 

Επισης, στα αυτια μου, μου ελειπαν μεσαια (μπορει να οφειλεται για αυτο το mp3 encoding) και δεν μου αρεσε παρα πολυ ο τροπος που χωρισες τα καναλια σε left right, εγω θα επελεγα κατι διαφορετικο. Το natural choruς και η ψευδαισθηση pan που δημιουργειται με κουρασαν με την κατανομη καναλιων που επελεξες, ενω στην πραγματικοτητα αυτο ειναι το δυνατο χαρτι της 12χορδης.

 

Μα επίτηδες το έκανα έτσι στο rhythm section! Είμαι κατά στο να διπλασιάζω το ηχογραφημένο track και να το πανάρω δεξιά - αριστερά, για αυτό και ηχογράφησα δυο διαφορετικά μέρη, με τα απλά συνοδευτικά ακκορντα λίγο πιο κάτω στη μίξη και τα λίγο πιο περίπλοκα λίγο πιο πάνω (και πάλι όμως, λόγω του τεστ, χωρίς κανένα κομπρεσσάρισμα). Αν είχα πιο πολλά όργανα ίσως να μην γινόταν αυτό το panning, αλλά και πάλι εξ αρχής είχα στόχο να μην βάλω κανένα άλλο όργανο μέσα (πάλι επειδή το τεστ εστιάζει μόνο σε κιθάρα, mic, κάρτα). Εσύ τι διαφορετικό θα επέλεγες; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος πλζ (σαν γνώμη).

 

Α, παρεπιπτόντως, η κάρτα είναι πολύ καλή αλλά δυστυχώς της λείπουν send/return και περισσότεροι είσοδοι, κάτι που τώρα μου φαίνεται απαραίτητο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω, δεν πόλωνα τόσο πολυ τα 2 καναλια.. Ας πουμε το λεγομενο doubled track θα επέλεγα να το βαλω το ενα στο 10 oclock του pan και το αλλο στο 2 o clock του pan, ετσι ωστε να ειναι πιο "φυσικο" το ακουσμα. Επισης, θα εγραφα 2 συνοδευτικα, το ενα πιο εντονο, το αλλο πιο διακριτικο, τα οποια θα πολωνα 100%, και απο την μερια του διακριτικου, ας πουπε στο right, θα εβαζα η καποια ατμοσφαιρικη ηλεκτρικη, η καποιο αλλο ακουστικο όργανο για την μελωδια/σολο.

 

 

Για το οτι λειπουν μεσαια τι λες; Ηταν ετσι και στην αρχικη μιξη, η μετα το encoding επαιξε η φαση;; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, δεν πόλωνα τόσο πολυ τα 2 καναλια.. Ας πουμε το λεγομενο doubled track θα επέλεγα να το βαλω το ενα στο 10 oclock του pan και το αλλο στο 2 o clock του pan, ετσι ωστε να ειναι πιο "φυσικο" το ακουσμα. Επισης, θα εγραφα 2 συνοδευτικα, το ενα πιο εντονο, το αλλο πιο διακριτικο, τα οποια θα πολωνα 100%, και απο την μερια του διακριτικου, ας πουπε στο right, θα εβαζα η καποια ατμοσφαιρικη ηλεκτρικη, η καποιο αλλο ακουστικο όργανο για την μελωδια/σολο.

 

Μα δεν είναι doubled το τρακ!! Είναι δυο διαφορετικά, το έγραψα και προηγουμένως! Τα παν δεν ήταν στο 100%, όμως αν ήταν τόσο κοντά θα χαλούσε η στερεοφωνική εικόνα που ήθελα να πετύχω (θα έπεφταν πολύ στο κέντρο). Επίσης, όσο πιο μακριά πάει από τη μέση, τόσο πιο διακριτό γίνεται στο αυτί, και τόσο σου δίνεται η ευχέρεια να μειώσεις το vol του track στη μίξη, κάτι πολύ σημαντικό γιατί το αυτί μπερδεύεται με μεγάλες εντάσεις που πέφτουν στον ίδιο χώρο.

 

Ενδιαφέρουσα σκέψη αυτή του arrangement σου αλλά ήθελα μια μινιμαλιστική προσέγγιση, και ήταν μόνο για το τεστ εξάλλου (τώρα σκέφτομαι να το πάρω, να το περιποιηθώ λίγο με compression, reverb, να βάλω και λίγα πλήκτρα... να του κάνω κι ένα dance remix και βουρ στα τσαρτ! πλάκα κάνω, αλλά τώρα που τελέιωσε το τεστάκι μπορώ όντως να το περιποιηθώ και να το αλλάξω λίγο).

 

 

Για το οτι λειπουν μεσαια τι λες; Ηταν ετσι και στην αρχικη μιξη, η μετα το encoding επαιξε η φαση;; ;D

 

 

Όχι, δεν νομιζω ότι φταίει το mp3 encoding. Eίναι μάλλον αυτό που είπα στο άλλο θρεντ, κάτσε να το φέρω κι από δω:

 

Πράγματι, είναι κάπως πριμαριστός ο ήχος. Από τη μια είναι ελαφρά ο χαρακτήρας της 12χορδης μου με αυτές τις χορδές, από την άλλη όμως είναι και ο χαρακτηριστικός ήχος που βγάζει αυτή η θέση που διάλεξα (που παρεπιπτόντως, δεν πρέπει να ήταν στα 20 εκ. αλλά στα 25 ή λίγο παραπάνω). Νομίζω ότι και ο deadendmind είπε, αν θυμάμαι καλά, ότι του φάνηκε κι αυτού πριμαριστή.

 

Γενικά, αν θέλουμε να κάνουμε μια ηχογράφηση αξιώσεων ακουστικής, είθισται να βάζουμε δυο ταιριασμένα μικρόφωνα τέτοιου τύπου, το πρώτο να κοιτάει την τρύπα ή λίγο πιο πάνω από αυτήν και το άλλο να κοιτάει το άλλο άκρο του σκάφους, κάπου κοντά στο κέντρο της κοιλότητας (διορθώστε με αν τα λέω λάθος, plz - τα έχω δοκιμάσει στην πράξη πάντως). Η πρώτη θέση προσφέρει ωραία πρίμα αλλά συνήθως, τους λείπει το "σώμα", κάτι που το προσφέρει το άλλο μικρόφωνο που μπασάρει. Η μίξη τους σε όποια ποσοστά θέλουμε βγάζουν πολύ καλά και ελεγχόμενα αποτελέσματα.

 

Eγώ χρησιμοποίησα ένα μόνο μικρόφωνο, τοποθετημένο εκεί που γράφω παραπάνω. Ήθελα να βάλω μόνο ένα γιατί αν μίξαρα δυο, κανείς δεν θα καταλάβαινε το ζητούμενο, δλδ το τι ήχο βγάζει το ένα σε μια δεδομένη, στάνταρ θέση.  ;)

 

Σε ευχαριστώ Timo!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που δεν το χα ακούσει πιο νωρίς.

Το κομμάτι δεν το χω ξανακούσει, αλλά αυτό που ακούω εδώ πέρα είναι πανέμορφο.

Μου άρεσε ο ήχος-πολύ ζωντανός και ζεστός.

Ισως να έβαζα λίγα μπάσα ακόμα.

Το σολάκι μου άρεσε και γενικά πολύ ζεστή και όμορφη ηχογράφηση.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα αγόρι μου... :D

 

Ωραίο βγήκε!...Πολύ ζεστό όπως ήδη ειπώθηκε... ;) 8)

Τα ρυθμικά (συγχορδίες και αρπεζάκια) δίνουν ειλικρινά πολύ όμορφη ατμόσφαιρα... 8)

 

 

Υ.Γ. Λες να πάρω και και εγώ ρε συ κανα δωδεκάσκυλο; :(

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκράτζιε! Τώρα για να βγάλω τραγούδια κατά του στρες δύσκολο, γιατί θα έπρεπε να αποβάλλω το δικό μου πρώτα... αν και το παλεύω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψηθει αγρια να κατσω να το ηχογραφησω κι εγω στην κανονικη του μορφη με φωνητικα κτλ

με μπριζωσες ασχημα ομως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν ενθουσιάστηκα και τόσο. Το κομμάτι δεν το ήξερα και το άκουσα στο youtube. Όντως πολύ ωραίο και μπράβο σου για την επιλογή.

 

Το να κάνεις όμως μια ακουστική έκδοση ενός κομματιού αυτού του στυλ δεν νομίζω να αρκούν 2 παιξίματα συγχορδίες και η μελωδία της φωνής παιγμένη σόλο.

Εγώ το κουράστηκα στη μέση. Χρειάζεται μια κλιμάκωση. Να αρχίζει με άρπισμα στην αρχή, μετά να γινεται strum, παρακάτω να μπαίνει δεύτερη σόλο κιθάρα ως δεύτερη φωνή κλπ. Η μόνη αλλαγή που γίνεται είναι στο  3,28. Αν λάβει κανείς υπόψη ότι ακόμα και αυτό που παίζεις δεν είναι καλοπαιγμένο και έχει αρκετά λάθη + το δικό σου σόλο στο τέλος το οποίο δεν είναι και πολύ ... "σίγουρο" αλλα κάπως ασταθές (έχει και ενα φάλτσο στο τελείωμα)

Το μόνο που το σώνει είναι ο καταπληκτικός ήχος που έχεις πετύχει. Και σαν ηχογράφηση και σαν μίξη.

 

Μπορεί να μην το ξανάβαλα να το ακούσω, αλλα άκουσα αρκετές φορές το κομμάτι απο το youtube.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου