Προς το περιεχόμενο

Ακουστική διασκευή του Cassandra - Theater of Tragedy


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ Λάμπρο για την γνώμη σου. Η ακουστική βερσιόν όπως λες είναι κάπως ελλιπής από πλευράς εκτέλεσης (στη "φωνή" και όχι - πιστεύω - στα ρυθμικά), παραγωγής και ενορχήστρωσης γιατί όπως τόνισα πολλές φορές πριν, δεν το έβλεπα τόσο σαν κλιπάκι όσο σαν όχημα εξαγωγής συμπερασμάτων (χρήσιμων, ελπίζω) για το σετ χορδές - preamps κάρτας - μικροφώνου. Και επίσης τόνισα ότι έγινε πολύ σύντομα λόγω φοβερά περιορισμένου χρόνου.

 

Επίσης, γενικά μιλώντας, μια κλιμάκωση - αλλαγή πρέπει να ξέρεις ότι έρχεται στην κατάλληλη στιγμή και όχι νωρίς. Η αλλαγή που λες γίνεται στο 3.28 και το κομμάτι είναι 6.40... καλά το βλέπω αν σκεφτείς ότι είναι στα μισά του κομματιού. Και πάλι υπογραμμίζω ότι είναι ελλιπής για τους ανωτέρω λόγους.

 

Γενικά, πιστεύω ότι οι διασκευές πρέπει να αλλάζουν τα φώτα σε ένα κομμάτι, γιατί αλλιώς καταντούν άθλιες επανεκτελέσεις - remix, από αυτές που κατακλύσσουν τα τσαρτς. Τρανό παράδειγμα φοβερής διασκευής αυτό:

 

 

Kαι ίσως η κορυφαία ever αυτή (καιρό την έψαχνα στο YouTube για να σας τη βάλω, εγώ την έχω από το The great rock'n' roll swindle):

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. τα περισσότερα καλά τα έχουν γράψει άλλα παιδιά επιτυχώς. (το γεγονός ότι "κουνάνε" κάποια πράγματα με αφήνει ψιλοαδιάφορο δεδομένης της ηχογράφησης).

ούτως ή άλλεως με συγκινούν οι 12χορδες.μπράβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου bloody_sunday

Πραγματικά υπέροχο.Τα όποια (ελάχιστα) μικρολαθάκια το κάνουν ακόμα πιό όμορφο και ζεστό.ΑΨΟΓΟΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Έπεται συνέχεια σε εντελώς άλλο στυλ (ή μάλλον σε άλλα στυλ...)

 

Παρεπιπτόντως, όντως τώρα μου ακούγεται υπερβολικά πολωμένο δεξιά - αριστερά, αν το ξαναέφτιαχνα θα τα έφερνα λίιιιιιγο πιο κοντά. Απόδειξη ότι δεν πρέπει να βιάζεστε ποτέ, και ότι μετέπειτα ακροάσεις θα φέρουν στην επιφάνεια αλλαγές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λεπόν θα στα πω!

καταρχάς δεν μου αρέσουν καθόλου, μα καθόλου οι theatre.

 

Η εκτέλεσή σου όμως μου άρεσε σαν ιδέα, καθώς κι εγώ είμαι της άποψης ότι μια διασκευή αν γίνεται, επιβάλλεται να αλλάζουν τα φώτα στο κομμάτι. Πχ. περισσότερο μου αρέσει η διασκευή στο number που παράθεσες (και που από τότε που είδα την ταινία την λάτρεψα), στο lucifer over  που κάνανε οι rotting christ, παρά στο orgasmatron των Seps, που απλά ξανάπαιξαν το κομμάτι με τον Cavalera να τραγουδά!

 

Στα του ήχου τώρα. Δεδομένου ότι πρόκειται στην ουσία για one take κάθε οργάνου και απ' όσο λες εντελώς στεγνά (η κιθάρα, το μικρόφωνο και τπτ άλλο), πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή δουλειά. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι "διαφημιστικό" τόσο του μικροφώνου (που ως τέτοιο το ξεκίνησες) όσο και της κιθάρας!

 

Τώρα το ότι το έχω κατεβάσει και το ακούω αρκετά συχνά δεν νομίζω να σε πειράξει ε; Βασικά και να σε πείραζε...... :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το up.

 

Πολύ όμορφο, ενθουσιώδης η πρώτη εντύπωση, αλλά πολύ μεγάλο για δυο κιθάρες μόνο,και παρόμοιες ηχητικά, σε σημείο που κάπου να αφαιρείσαι και να σταματάς να το προσέχεις,τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη.

 

Ο ήχος πάντως είναι εξαίρετος.

 

Περιμένω μια πιο ολοκληρωμένη βερσιόν, κάπου αναφέρεις κάτι για φλάουτο, θα είχε φοβερό ενδιαφέρον.

 

 

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ παιδιά και πάλι!

 

Όταν το πετυχαίνω και του ξανακάνω ένα κλικ, τόσο καταλαβαίνω ότι ένα "συμμάζεμα" είναι απαραίτητο, δλδ:

(1) Oι κιθάρες λιγότερο πολωμένες δεξιά - αριστερά,

(2) λίγα overdubs για να καλυφθούν οι χοντρές "ατσαλιές",

(3) compression για να εξισσοροπηθούν τα tracks,

(4) μια μικρή προσθήκη μεσαίων στα eq για να φύγει λίγο η πριμαδούρα (η οποία αν έβαζα και ταυτόχρονα 2ο mic, όπως είπα, θα έφευγε)

(5) πολύ ελαφρές δόσεις delay πολύ μικρού χρόνου για όγκο, και ελάχιστου reverb.

 

To φλάουτο έλεγα να το βάλω αντί για τη φωνή ή το σόλο, αλλά όσο ατελές κι αν ακούγεται το μέρος που υπάρχει, νομίζω ότι του δίνει μια πιο "πηγαία", back-to-the-roots προσέγγιση. Δεν ξέρω βέβαια αν σας ενδιαφέρει να ανεβάσω μια άλλη βερσιόν μιας και το έχουμε σκοτώσει το θέμα στην ανάλυση, αν ναι πείτε το και θα κάνω κάτι!  ;) :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου