Προς το περιεχόμενο

1982 Fender Twin Reverb 135W


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι οτι θα αλλαξει και τιποτα, αλλα μια και το λεγαμε καποτε αν ειναι η οχι Solid pine Κλπ...

 

Να τι εγραφε ο καταλογος της Fender του 1982:

 

82_Cat.jpg

 

sorry για τη μαπα ποιοτητα της εικονας...   :-[

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως οι τελευταιοι TR, πριν τους ΤRII του Rivera του 83 ,να ειχαν αυτοι την καμπινα,οι silveface ομως ηταν σιγουρα novopan ;) (απο το 80-82 τους ξαναεβαλαν μαυρη πλακα)

 

ωραιος καταλογος ,ΚΡΑΤΑ τον ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως οι τελευταιοι TR, πριν τους ΤRII του Rivera του 83 ,να ειχαν αυτοι την καμπινα,οι silveface ομως ηταν σιγουρα novopan ;) (απο το 80-82 τους ξαναεβαλαν μαυρη πλακα)

 

ε ναι...

Αυτοι οι και καλα Blackface του '80-'82 αν και απο πλευρας κυκλωματων εμοιαζαν με τους late silverface, ετυχαν καλυτερης περιποιησης απο τη μαμα fender (η μαλλον την ακατονομαστη CBS...  ;D )

 

εχω ακουσει οτι στο εξωτερικο καποιοι "κυνηγανε" τετοιους Twins...

 

ωραιος καταλογος ,ΚΡΑΤΑ τον ;)

 

εννοειται!... τον εχω παρα πολλα χρονια σε αριστη κατασταση...

τον ειχα παρει απο την Κυπρο οταν ειχα παει 5ημερη με το σχολειο....  :o

οι αλλοι γυρνουσαν στα μαγαζια για ...RayBan κι εγω εψαχνα τα οργαναδικα να χαζεψω καμια καλη Strat...  ;D

 

Πλακα πλακα το 1982 ηταν μια χρονια πολυ... "turning point" για την αγορα των Fender.

Εκεινη τη χρονια, αν θυμαμαι καλα, εφτιαξαν τις πρωτες vintage re-issue Strats και Teles και νομιζω οτι πολλα αλλαξαν απο τοτε και περα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν η εποχή όπου η ποιότητα της Fender είχε πατώσει και άρχισαν να ξαναδιμηουργούν τα strds, που θα τους απέφερε, αύξηση πωλήσεων... τα προιόντα της CBS Fender amps & Fender el. guitars, από το 1978 -1981 είχαν πάρει ποιοτικό κατήφορο!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Λοιπόν, αυτό το θεμα μου ήρθε tamam !

 

Πριν από λίγες μέρες, ανακάλυψα έναν Twin reverb αυτής της εποχής (τον έχει ο πατέρας ενός φίλου) και βρήκα το διαολό μου να καταλάβω τι πράμα είναι, γιατί ο ιδιοκτήτης με μπέρδεψε αφού μου είπε ότι τον αγόρασε αρχές '90.

 

Τελικά από τα posts εδώ κατάλαβα ότι είναι 1980 - 1982 κυκλώματος S/F (master volume κλπ) αλλά με μαύρη πλάκα.

 

Και ερωτώ : πόσα πρέπει να ζητήσει ο άνθρωπος αν τον πουλήσει, με δεδομένο ότι είναι περίπου καινούριος (έχει παίξει το πολύ 10 φορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενας απο τους λογους για τον οποιο αυτος ο ενισχυτης ειναι [glow=orange,2,300]Π Ο Λ Υ  Β Α Ρ Υ Σ ! ! ![/glow]

 

ωπ,πως μου ξεφυγε αυτο?πολυ ελαφρυς θες να πεις (οι καμπινες απο lamination ειναι βαρυτερες,ΠΟΛΥ βαρυτερες) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ,πως μου ξεφυγε αυτο?πολυ ελαφρυς θες να πεις (οι καμπινες απο lamination ειναι βαρυτερες,ΠΟΛΥ βαρυτερες)

 

Mα δεν ειναι solid η καμπινα αυτουνου, 13ply λεει. Η εννοεις κατι αλλο με το laminated?

Μου φαινεται τα μπλεξαμε.....

 

Νικο κανε και μια κοστολογηση του ενισχυτη του billpo, εσυ που τα ξες και καλυτερα αυτα...

 

EDIT: Thanks sf ο στραβος δεν ειδα το κειμενο πανω απο τη φωτο του ενισχυτη και πηγα κατευθειαν στο αποκατω που ελεγε για το 13ply...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To baffle ειναι 13ply ,η καμπινα ειναι solid pine ;)

 

Στην Ελλαδα με την πληθωρα παλιων Fender που υπαρχει ενα 600αρι-700αρι ειναι καλα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου