Προς το περιεχόμενο

Band In a box...Qbase ..QUESTION!


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω χρησιμοποιω το  guitar pro και τα βρισκω τα τραγουδια που θελω. αλλά ελα που o midi ηχος ακουγεται σαν midi  :) =χάλια..μπορω να βαλω στο garabe band ή στο logic  ενα Midi κομματι και να μου κανει τον ηχο πραγματικο και οχι midi? μαλλον οχι ε? 

 

 

το midi δεν ειναι ηχος αλλα πληροφορια δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση νοτες. αν στειλεις το midi out του καθε καναλιου σε καλα Vst instruments θα ακουγεται μια χαρα και κατι παραπανω αναλογα με το ποσο θα ασχοληθεις.

 

αυτο που λες οτι το midi καουγεται χαλια ειναι μαλλον οι midi ηχοι που εχει η καρτα σου.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Midi

 

και εδώ: Μια καλή αρχή με freeware (VST)... που είναι και sticky στα Computers.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το midi δεν ειναι ηχος αλλα πληροφορια δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση νοτες. αν στειλεις το midi out του καθε καναλιου σε καλα Vst instruments θα ακουγεται μια χαρα και κατι παραπανω αναλογα με το ποσο θα ασχοληθεις.

 

Μισο λεπτο γιατι κατι μαλλον δεν καταλαβαινω κατι καλα..οταν κατεβαζω ενα κομματι στο guitar pro, ακουγεται παντου το ιδιο..ειτε το βαλω στον imac ειτε στο pc Μου με audilgy 2 και 7.1 surround της creative και σε υπολογιστες φιλων μου ακουγεται αυτο το ψευτικο το ηλεκτρονικο πραμα..για αυτο ευθυνεται η καρτα ηχου? δηλαδη αν παρω αλλη καρτα θα ακουγεται ρεαλιστικος ήχος?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω το  guitar pro και τα βρισκω τα τραγουδια που θελω. αλλά ελα που o midi ηχος ακουγεται σαν midi  :) =χάλια..μπορω να βαλω στο garabe band ή στο logic  ενα Midi κομματι και να μου κανει τον ηχο πραγματικο και οχι midi? μαλλον οχι ε? 

 

ερωτηση 2: τι ουσιαστικη διαφορα εχει το Logic απο το garage band?

 

Όντως ο midi ήχος ακούγεται χάλια αλλά όπως σου είπαν τα παιδία το Midi είναι ένας τρόπος να μεταδωθεί η ηλεκτρονική παρτιτούρα , δεν έχει δηλαδή σκοπο τον ήχο. Μπορείς όμως να αλλάξεις τους ήχους. Πχ το gargeband έχει τους δικούς του ήχους Midi που είναι σαφώς καλύτεροι αλλά φυσικά μπορείς να βάλεις ότι ήχο εσυ θέλεις όσο καλό εσύ θέλει , οπότε μη σε προβληματίζει καθόλου μια και αυτό ειναι η πιο κοινή πρακτική.

 

Η διαφορά του Logic είναι το βάθος , δηλαδή ότι προσφέρει μια σίγουρη επαγγελματική λύση , και το κυριότερο έχει με μια πλήθωρα φανταστικών συνθ και εργαλείων, οστόσο μας τα χαλάει στο θέμα ευκολία , θέλει αρκετή υπομονή και δουλεία για να το μάθεις. Eϊναι δυστηχώ απο τα πλέον δύσχρηστα προγράμματ. Απο την άλλη το gargeband είναι σαφώς πολύ εύκολο , μην σου πώ παιχνιδάκι που όμως μπορεί να κάνει πάρα πολλά αλλά δεν μπορεί να μπει στο βάθος του logic. 

 

Συμβουλή μου , ξεκίνα με το gargeband και μετά αφού πιά νιώσει οtι το γνωρίζεις σε βάθος προχώρα στο logic. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK αυτο θα κανω! δηλαδη εχωντας ενα αρχειο guitar pro μπορω να  το βαλω στο garage band και να του αλλαξω για παραδειγμα τον ηχο την 2ης κιθαρας που ακουγεται σαν φυσαρμονικα?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , είμαι σαφής μιλάμε μόνο για αρχεία με επέκταση *.mid

 

MONO AYTA TA ΑΡΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνεις export απο το guitar pro σε mid επεκταση.Γίνεται αυτό.Επίσης νομίζω το band in a box ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που ζητάς.Θες κάποιοι εικονικοί μουσικοί να βαράνε για σένα αυτά που θές..Ε αυτό εξ ορισμού και ταμπελώματος γίνεται απο το band in a box.

 

Y.Γ.Είμαι καλός για πωλητής??Πείθω ανήλικα παιδάκια εύκολα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Y.Γ.Είμαι καλός για πωλητής??Πείθω ανήλικα παιδάκια εύκολα???

 

Άμα σου δώκει ο Χώστας το πολυπόθητο ταμπελάκι είσαι κύρης και επισήμως ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου