Προς το περιεχόμενο

The Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ,  η  :the Paul:  ειναι μοντελο της Gibson που κυκλοφορησε  τελη 70 αρχες 80 (περιπου) σε σχημα LP  με ακρες οπως η SG , xωρις pickguard ,

σε φυσικο χρωμα ξυλου (δεν θυμαμαι ,τι ξυλο ομως) και φυσικα με 2 Humb.

Τωρα ειναι λιγο σπανιο να την βρεις ......

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ,  η  :the Paul:   ειναι μοντελο της Gibson που κυκλοφορησε  τελη 70 αρχες 80 (περιπου) σε σχημα LP  με ακρες οπως η SG , xωρις pickguard ,

σε φυσικο χρωμα ξυλου (δεν θυμαμαι ,τι ξυλο ομως) και φυσικα με 2 Humb.

Τωρα ειναι λιγο σπανιο να την βρεις ......

 

 

Ωππ με προλαβε ο φιλος παραπανω :-\

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα καλη κιθαρα, τυπικη "επιπλοκιθαρα" Gibson, 100% Les Paul σε αισθηση και ποιοτητα, αλλα οι μαγνητες ΔΕΝ κανουν για οτιδηποτε hi gain.

Ταστιερα Εβενος, σωμα Καρυδια.

Το μονο αρνητικο ειναι οτι η το βερνικι της "σπαει" σχετικα ευκολα, πραγμα που δεν επιρρεαζει το παιξιμο φυσικα.

Ειχα μια στη διαθεση μου για αρκετο καιρο (γυρω στα 3-4 χρονια), δανεισμενη απο φιλο.

 

Φωτο:

DSC00788.jpg

DSC00789.jpg

DSC00787.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν φαίνεται ότι μόνο εγώ έχω The Paul (προς το παρόν τουλάχιστον)

Να σας πώ δυο λόγια: η κιθάρα είναι αξιοπρεπέστατη. είναι σαν τις φωτό που έστειλε ο φίλος morrigoth με την διαφορά ότι το κεφάλι είναι καρυδιά όπως και το υπόλοιπο σώμα, το Gibson είναι σκαλισμένο και η γέφυρα λίγο πιο στενή. Εχει μια καταπληκτική ταστιέρα με χαμηλά και παχιά ταστα. Στην δικιά μου το βερνικι έχει φθαρεί στο μπράτσο στο ύψος των πρώτων τάστων. Την πήρα δεύτερο χέρι το '87, ποτέ δεν ακούμπησα το trus rod και τα τάστα είναι σε πολύ καλή κατάσταση.Μέχρι το 95 έπαιζα πολύ μετά ήρθαν οι υποχρεώσεις και έφτασα να παίζω ως και μια φορά το 15ήμερο. Είχα να αλλάξω χορδές από τότε, είχαν ξεχυλώσει. Με την ευκαιρία είπα να λαδώσω και τα κλειδιά και την γέφυρα και ξαναδένοντάς την έβαλα τα γεφυράκια στην μέση της διαδρομής τους όλα σε μια γραμμή. Εβαλα και τις χορδές (10-56) και αφού την κούρδισα ήρθε η έκπληξη. Μόνο το γεφυράκι της μι μπάσο χρειάστηκε λιγη μετακίνηση! Αν την βρείτε στον δρόμο σας δοκιμάστε την.

Θα ανεβάσω φωτό σύντομα

 

Βλέπεις Gibson, είναι καλό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου