Προς το περιεχόμενο

compressor/limiter με SPDIF output


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Επειδή ο compressor μπαίνει insert στην αλυσίδα, την ψηφιακή έξοδο την έχει ο προενισχυτής, ή η κονσόλα. Οικονομικό stereo compressor/limiter με SPDIF έξοδο δεν θα βρείς, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι.

Μπορείς όμως να βρείς channel strip ή mic pre με compressor και digital out σε σχετικά συμφέρουσες τιμές, από Samson, MAudio, SPL, DBX, Mindprint, κλπ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και ο Triple C της TC electronics που ειναι και 3 band.Φοβερο μηχανημα. Εχει αποσυρθει εδω και καποιο καιρο αλλα μαλλον θα τον πουλανε ακομα εδω νομιζω, η Ομικρον τον φερνει.

Και ο T-comp της mindprint που εχω εχει digi-out san option αλλα θα σου παει

πιο ακριβα.(καμια 800αρα με το digi-out ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να θέλεις S/PDIF έξοδο στον compressor; Τον compressor είτε θα τον βάλεις insert (όπως είπε και ο yameth) είτε στο τέλος για mastering (π.χ. TC Finalizer Express). Τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το ζητούμενό σου είναι να γράφεις απ ευθείας στην SPDIF είσοδο της κάρτας σου όπως έχω καταλάβει, μια καλή λύση χωρίς φοβερούς συμβιβασμούς στην ποιότητα αναλόγως της τιμής του, είναι το λαμπάτο mic pre της Samson, C-valve.Διαθέτει κι ένα limiter για τα peak. Τώρα αν θες και καλύτερη διαχείρηση των δυναμικών του σήματος κατά την εγγραφή, χρησιμοποιείς και το innsert point του c-valve για να συνδέσεις έναν compressor κατά προτίμηση opti και με "διακριτικές' ρυθμίσεις..Καλή λύση και σ'αυτην την περίπτωση είναι ο C-com opti της ίδιας σειράς που διαθέτει κι ένα enhancer με ενδιαφέροντα αποτελέσματα στην χρήση του..Τον συγκεκριμένο συνδυασμό τον έχω χρησιμοποιήσει σε entry level setups με παραγόμενο ήχο που ακούγεται "ακριβός" χωρίς να είναι.. :wink:

ΥΓ.Τιμές στον Thomann 109.00 EUR έκαστο.

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

:) Γεια χαρά παιδιά!

Διευκρινίζω πάνω στα προαναφερθέντα:

Θέλω το μηχάνημα για δύο χρήσεις:

α)Για να συνδέω πάνω δύο εισόδους και να τις περνάω μέσω SPDIF σε 8άναλη κάρτα ήχου έτσι ώστε να έχω δύο επιπλέον κανάλια.

β)Για να έχω κομπρέσσορα για τις διάφορες χρήσεις του...

Νap, με τη λύση που προτείνεις μιλάμε για μία είσοδο , έτσι?

Χμ , ζητάω πολλά, αλλά τώρα τελευταία ίσως κάτι βρήκα...

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στα παρακάτω:

 

Focusrite voicemaster

Focusrite trakmaster

Focusrite penta

Focusrite toneranger

Focusrite compound

Tc electronics triple c (ήδη αναφέρθηκε)

Presonus comp 16 (κάτι αντίστοιχο με το Samson c-comp, Μόνο που δεν ξέρω αν έχει sPDIF έξοδο )

Αrt Tcs (δεν ξέρω αν έχει Spdif out)

Joe Meek vc Twink

 

Και κάποι σχετικά μηχανήματα από Behringer (δεν έχω ψάξει ακόμα τι κάνει το καθένα):

ULTRACURVE PRO DEQ2496 Ultra High-Precision Digital 24-Bit-96 kHz EQ-RTA Mastering Processor

ULTRA-CURVE PRO DSP8024 Digital 2-Channel Graphic-Parametric EQ • AnalyzerULTRA-DYNE PRO DSP9024

ULTRAGRAPH DIGITAL DEQ1024 Digital Stereo 31-Band 24-Bit-96 kHz Equalizer-Feedback Destroyer-Dynamics Processor

ultramatchSRC249

ULTRAVOICE DIGITAL VX2496

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θέλεις 10 εισόδους αρχικά θα πρέπει να κοιτάξεις αν η ψηφιακή είσοδος λειτουργεί ταυτόχρονα με τις άλλες 8 ή εναλλάξ.

Αν ναι, τότε ανάλογα με το τι θες να συνδέσεις (μικρόφωνο, keyboards κλπ) αγοράζεις mic-pre με compressor ή σκέτο compressor αν σου είναι απαραίτητο, (αν και δεν είναι η δόκιμη συνδεσμολογία).

Σε κάθε περίπτωση πάντως οι 2 πόρτες θα σου κοστίσουν αρκετά, (μια και σε "κόβω" ότι θες ν' αγοράσεις ένα "μηχάνημα" χωρίς να γνωρίζεις την ακριβή λειτουργία του) και εγώ θα σου πρότεινα, μια και θα τα χώσεις, να πάρεις ένα καλό dual channel preamp/comp με την ψηφιακή του έξοδο εγκατεστημένη.
Θα σε βολέψει&από κάθε άποψη και είναι μια επένδυση που δεν θα χάσει την αξία της αν είναι σοβαρών προδιαγραφών και όχι low budget.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα ήχου υποστηρίζει ταυτόχρονη εγγραφή και από την Spdif.

 

Όσον αφορά τις εισόδους που θέλω να βάλω είναι μικρόφωνα για τα οποία όμως ήδη έχω προενίσχυση απο κονσόλα.

 

Γνωρίζεις τίποτα για τα προαναφερθέντα μηχανήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ναι ξέρω για τα προαναφερθέντα μηχανήματα... δεν σε αφορούν τα περισσότερα. Το μόνο από τα παραπάνω που θα κάνει αυτό που ζητάς&και θα είναι και καλή επένδυση είναι το Joe Meek Q που είναι Stereo Mic Pre, Compressor, EQ.

Είναι πιό κοντά σε αυτό που θα σου σύστηνα από πλευράς ποιότητας, αν είναι η προενίσχυση και ο μετατροπέας να είναι καλύτερος από αυτόν της κάρτας σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου