Προς το περιεχόμενο

tele squier affinity και αναβαθμισεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχθες παρελαβα τη συγκεκριμενη κιθαρα και μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τη σχεση αποδοσης τιμης.θα ηθελα ομως να το προχωρησω σε καποιες αναβαθμισεις και θα ηθελα να μου προτεινετε τι μπορω να κανω,με τι κοστος και τι θα κερδισω με την καθε αναβαθμιση..δηλωνω παντελως ασχετος με το θεμα ???καποιος γνωστος μου μου προτεινε για μαγνητες καποιους hausell αλα δεν ξερω ουτε περιπου τι ηχο "βγαζουν" ουτε αν αξιζει να τους τοποθετησω σε αυτη την κιθαρα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιξ΄την λιγο καιρο να "γνωριστειτε" και μετα εσυ θα αποφασισεις τι δεν σου αρεσει και θελεις να αλλαχτει.

 

Ασε τους γνωστους να παιζουν μ'αυτα που αρεσουν σε 'κεινους...

 

Καλες οι προτασεις, αλλα πρωτα βρες τον ηχο σου.

 

 

 

με 'γεια!   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιξ΄την λιγο καιρο να "γνωριστειτε" και μετα εσυ θα αποφασισεις τι δεν σου αρεσει και θελεις να αλλαχτει.

 

Ασε τους γνωστους να παιζουν μ'αυτα που αρεσουν σε 'κεινους...

 

Καλες οι προτασεις, αλλα πρωτα βρες τον ηχο σου.

 

 

 

με 'γεια!   ;)

 

δεν μπορω να πω οτι δεν εχεις δικιο αλα απο τωρα μπορω να αναγνωρισω οτι ο ηχος δεν ειναι τοσο ποιοτικος οσο θα ηθελα και θελω να μαθω τι μπορω να κανω για να τον βελτιωσω,οχι μονο με αλλαγη μαγνητων αλα με οτιδηποτε μπορει να κανει την κιθαρα να παιζει πιο σωστα.πχ εχω ακουσει για καβαλαρηδες για πατεντες διαφορες αλα ειναι τελειως ασχετος με το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως την κοβω, πας για καμια vintage style bridge με Brass Saddles, κανα ηλεκτρικο (pots, switch, cap, jack), και για μαγνητες Fralin, Seymour Duncan κλπ.

 

Ενα κοκαλακι στο Nut, ενα σετακι kluson style κλειδια με adapter bushings για να μπαινουν στις μεγαλυτερες τρυπες των die cast κλειδιων, κι εγινες....  ;D

 

Ολα αυτα αν πας για vintage ηχο και αισθηση.

 

εγω αυτα θα εκανα. (αφοτου την παιξω ΚΑΛΑ ομως...)  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με ton alderbody το θεμα ειναι να βρεις τι ακριβως δεν σου αρεσει και μετα να ψαξεις τι αλλαγες πρεπει  να κανεις..το οτι ο ηχος δεν ειναι ποιοτικος ειναι παρα πολυ γενικο! για παραδειγμα βλεπεις οτι ο ηχος σου για παραδειγμα ειναι πολυ πριμος και δεν μπορει να βαρυνει με τιποτα (για παραδειγμα), τοτε αρχικα αλλαζεις μαγνητες ή βλεπεις πως χανει το inotation και τις αρμονικες συνεχεια=>αλλαζεις  γεφυρα..

 

 

ας πουμε εγω εχω μια ιδια και της εβαλα 2 emg 85, ABM καβαλαρη, strings through body,θεση για μπαταρια απο πισω..γιατι πολυ απλα ηθελα τρελο γκαζι, και να ειναι αθορυβος.

 

(η tele μου ειναι αυτη στο avatar πριν τις αλλαγες, οταν ειναι ετοιμη η κιθαρα το avatar θα αναβαθμιστει  8))

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ανοιξει παλαιοτερα ενα παρομοιο θεμα για μια squier strat και οι περισσοτεροι μου προτειναν μαγνητες gfs, πραγμα που εκανα και μου κοστισε πολυ λιγο. Ριξε μια ματια http://store.guitarfetish.com/singlecoil.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στην δικια μου εχω βαλει twang kings+4way switch και σκίζει! θα σου βγει γυρω στα 120-140 ευρω με ποτενσιομετρα καινουργια κλπ, αλλα σε ηχογραφησεις δεν καταλαβαινεις με τίποτα οτι ειναι ενα οργανο των 300 ευρώ...

 

εγω παντως για κλασσικο tele ήχο αν δεν είχα αρκετά λεφτά θα έπαιρνα gfs και αν ειχα λιγα παραπανω dimarzio twang king...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενα κοκαλακι στο Nut,

 

 

 

 

που θα το βρω αυτο το Nut που να ταιριαζει?αυτο ας πουμε ειναι καλο?κανει για τη συγκεκριμενη κιθαρα?

 

http://www.thomann.de/gr/graph_tech_sattel.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενα κοκαλακι στο Nut,

 

 

 

 

που θα το βρω αυτο το Nut που να ταιριαζει?αυτο ας πουμε ειναι καλο?κανει για τη συγκεκριμενη κιθαρα?

 

http://www.thomann.de/gr/graph_tech_sattel.htm

 

αλλο κοκαλο και αλλο graphtec. Αυτο λογικα, ειναι γραφιτης.

Ασε που απ'οτι βλεπω ειναι radiused απο κατω. Εχουν οι affinity Tele κουρμπαρισμενο (radiused) nut slot?

Αυτο συνηθως συνανταται σε πιο "vintage" μανικια. Δεν μπορω να ξερω ομως. Ας μας πει καποιος που το εχει δει.

 

Κοκαλο (bone nut) θα σου βαλει ο οποιοσδηποτε "μαστορας" με περιπου €30. Καλυτερα να ειναι "εμπιστος" γιατι εχει και πλαστικουρες που μοιαζουν πολυ και αν δεν ξερεις την τρως μια χαρα...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου