Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου, UAD ???


AntonyPath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλησπερα !!!

ειμαι ετοιμοw για αγορα καρτας ηχου

 

εχω βαλει στο ματι την UAD σαν εταιρια ή την SONICCORE SCOPE PROJECT CLASSIC

και θα διαθεσω μεχρι 1000 euro

 

αυτο που θελω ειναι

χαμηλο latency,

να βοηθαει η καρτα τον επεξεργαστη μου με τα plug ins

να εχει οσο καλυτερο comperossor,equalizer και chorus

(και να ειναι λιγο ευκολη στην χρηση της)

 

αυτα  και εχω σκοπο και καποια στιγμη αν δω οτι προχοραω να παρω και μια rme για AD

 

Αν καποιος εχει να μου προτηνει κατι ή καποιος ειναι κατοχος καποιας καρτας  UAD ας μου πει την γνωμη του

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο που θελω ειναι

χαμηλο latency,

να βοηθαει η καρτα τον επεξεργαστη μου με τα plug ins

να εχει οσο καλυτερο comperossor,equalizer και chorus

(και να ειναι λιγο ευκολη στην χρηση της)

 

Καταρχας ολες οι εξωτερικες καρτες ηχου των τελευταιων χρόνων εχουνε εξαιρετικα χαμηλο latency.

H καρτα να βοηθησει τον επεξεργαστη σου με τα plugins? Αν εννοεις να μπορείς να τρεχεις πολλα plugins τοτε θες ram κυριως και καλο επεξεργαστη οχι καλη καρτα ηχου.Για compressor equalizer και chorus γιατι να εχει η καρτα σου αφου υπαρχουν απειρα plugins?

  Νομιζω εβαλες λαθος κριτηρια για την αγορα σου. Το πρωτο και βασικοτερο ειναι τι θες να ηχογραφησεις επωμενως κοιταζεις ποσες εισοδους θα εχει. Μετα αν εχεις σκεφτει να ηχογραφησεις με πυκνωτικο μικροφωνο να κοιταξεις να εχει phantom power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Saffire της Focusrite εχει DSP powered plug-ins (Μονο η Saffire και οχι η LE , pro, κλπ)

 

http://www.focusrite.com/products/saffire/saffire/

 

σιγουρα η sonic core ειναι πίο ολοκληρωμένη σαν λύση γιατι χρησιμοποιεί τα DSP και για recording/MIX και για τα εφφε αλλα και για synths και samplers.

Επίσης υπάρχουν αρκέτα Plygins όλων των είδών (μεχρι και VA και modular synths).

Την ψήνω και εγώ πολύ καιρο τωρα ... (απο τοτε που λεγόταν Creamware LUNA)

Λενε οτι η εταιρεία εχει φάει κανα δυο πα-τα-τρακ (2004,2006, κλπ). Σιγουρα με την εξαγορά απο Sonic core-Indsp θα κάνει δυναμικό come back.

Παντως τα synths που ακουσα στην αντιπροσωπεία (scope Project) ήταν παρα πολυ καλα

 

Αν την πάρεις γράψε κανα review γιατι δεν μπορώ να βρώ τπτ στο internet!!!!

 

EDIT: βγαζει και 1U rack version με 10χ (οπως λένε) DSP power απο την 14αρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα την UAD να πάρεις.Τα μηχανήματα που έχει είναι εξομοιώσεις πραγματικών-θετικό αυτό,και απο Α/Β τεστ που έχω κάνει με 1-2 πραγματικά είναι το εξής: ο χαρακτήρας είναι ο ίδιος,απλά το Hardware φένεται οτι έχει απλά καλύτερη ανάλυση,και μάλιστα η διαφορά τους είναι μικρή.πολύ καλή,πάρτη ανεπιφύλακτα και όχι την φθηνή,πάντως το cambridge eq αγόρασέ το σίγουρα και άν μπορείς και τον fairchild compressor..

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θελω ειναι

χαμηλο latency,

να βοηθαει η καρτα τον επεξεργαστη μου με τα plug ins

να εχει οσο καλυτερο comperossor,equalizer και chorus

(και να ειναι λιγο ευκολη στην χρηση της)

 

H καρτα να βοηθησει τον επεξεργαστη σου με τα plugins? Αν εννοεις να μπορείς να τρεχεις πολλα plugins τοτε θες ram κυριως και καλο επεξεργαστη οχι καλη καρτα ηχου.Για compressor equalizer και chorus γιατι να εχει η καρτα σου αφου υπαρχουν απειρα plugins?

 

κοιτα οταν φορτωνω τον nuendo με plug-ins kirios equalizer στο vst performance cpu βαραει κοκκινα οποτε υπεθεσα οτι επιβαρυνεται ο cpu

θελω τα plugins της καρτας γιατι απο μια pulsar που ειχα δει compressor kai eq ηταν πολυ καλα !!! και γιατι αν εχω καταλαβει σωστα οταν θα δουλευω τα δικα της plug δεν θα επυβαρινω τo pc.

Aυτα που θελω να ηχογραφω ειναι 3 synth

Aaaa και  η καρτα θελω να ειναι pci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα την UAD να πάρεις.Τα μηχανήματα που έχει είναι εξομοιώσεις πραγματικών-θετικό αυτό,και απο Α/Β τεστ που έχω κάνει με 1-2 πραγματικά είναι το εξής: ο χαρακτήρας είναι ο ίδιος,απλά το Hardware φένεται οτι έχει απλά καλύτερη ανάλυση,και μάλιστα η διαφορά τους είναι μικρή.πολύ καλή,πάρτη ανεπιφύλακτα και όχι την φθηνή,πάντως το cambridge eq αγόρασέ το σίγουρα και άν μπορείς και τον fairchild compressor..

 

γι αυτο θελω την UAD γιατι συν ολα τα αλλα εχει κυριως καλο compressor και eq προτηνεις

καποια συγκεκρημενη ???

 

Electrolei

αν δεν παρω UAD μαλλον θα παρω μια μεταχ. creaware pulsar project που βρηκα πριν απο λιγο

 

(τωρα του φιλου παραπανω δεν καταλαβαινω γιατι του φανηκε ακυρο κριτιριο ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Uad-1 δεν ειναι κάρτα ήχου, δεν μπορεις να κάνεις ηχογραφιση μ'αυτην,ειναι DSP card,εχεις δηλ. τα plugins χωρις να επιβαρύνεις τον επεξεργαστή σου.

Καποια plug-ins (Νeve,Fairchild,Plate 140 reverb ) εχουν κορυφαία ποιότητα αλλα και επιπλέον κοστος αν επιλέξεις την απλή Project Pak.H Ultra Pak ειναι πλήρης και πιο ακριβή(879E)

Αλλα ειπαμε χρειάζεσαι και μια καρτα ήχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, με την uad δεν μπορείς να ηχογραφήσεις, είναι αποκλειστικά dsp. Τα περισσότερα plugins είναι κορυφαίας ποιότητας, ιδίως οι κομπρέσσορες και τα equalizer. Το μόνο θέμα που έχει ανακύψει τελευταία από τους (πιστούς ομολογουμένως) χρήστες της, είναι ότι το dsp chip της είναι κάπως παρωχημένο από άποψη ισχύος και όλοι περιμένουν κάτι καλύτερο.

 

Γενικά υπάρχουν φήμες ότι στα σκαριά βρίσκεται η uad-2, αλλά αυτό απλά μπορεί να είναι ραδιοαρβύλα που πηγάζει από την ανυπομονησία των φανατικών χρηστών της κάρτας. Γενικά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ της κάρτας, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα

http://www.chrismilne.com/uadforums/index.php

 

Έχε υπόψη σου επίσης ότι όλα τα plugins της εταιρίας είναι προσομειώσεις vintage μηχανημάτων.. ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΣΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ καλα κατάλαβες.... τα plugins που ειναι γραμένα για dedicated hardware δεν επιβαρύνουν καθόλου την CPU (πχ στα synths αυτο συμαίνει οτι οι φωνές εξαρτώνται απο τον αριθμό των DSPs)

Επίσης ΜΟΝΟ τα είδικα αυτα plugins εκμεταλέυονται τα DSPs και όχι όλα, οπως επίσης τα Plugins για scope ΔΕΝ παίζουν σε UAD ή PowerCore και το ανάποδο

 

τσέκαρε και τις POWERCORE (TC ELECTRONICS) Που βρίσκεις και Virus Plug in .... ΑΛΛΑ προσόχη οπως λεέι και ο φίλος πιο πάνω ΔΕΝ ειναι καρτες ήχου ειναι μόνο DSP add ins

 

Απο ποιότητα δεν ξέρω, αλλά οπώς σου είπα και πρίν πιο ολοκληρωμένη λύση είναι η Scope

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου