Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου, UAD ???


AntonyPath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια καποιος που δεν βαριεται να μου εξηγηση λιγο τι παιζει ακριβως !!!

Γιατι εγω νομιζα οτι οι dsp καρτες ειναι καρτες ηχου και τα dsp βοηθανε και στο να διαβαζουν τα plug in τους

Δηλαδη αν παρω μια dsp καρτα θα την συνδεσω με την emu 1212 που εχω ?????

Πρεπει να παρω καποια της uad ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, καλά τα είπαν τα παιδιά παραπάνω αλλά ας τα ξεμπερδέψουμε λίγο.

 

Οι κάρτες UAD, TC Powercore και λοιπές DSP κάρτες κάνουν το εξής απλό:

Τρέχουν συγκεκριμένα plug-ins υψηλής ποιότητας χωρίς να επιβαρύνουν το υπόλοιπο σύστημα (ή το επιβαρύνουν πολύ λίγο τέλος πάντων).

Τα plug-ins της εκάστοτε κάρτας είναι ειδικά σχεδιασμένα για τη συγκεκριμένη κάρτα και δεν τρέχουν σε άλλη πλατφόρμα, ούτε καν σε native πλατφόρμα (από το ίδιο το PC δηλαδή).

Το σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι αυτές οι κάρτες ΔΕΝ παρέχουν εισόδους και εξόδους, με άλλα λόγια θα χρειαστείς και μια κανονική κάρτα ήχου για να δουλέψεις.

 

Άρα, παίρνεις τέτοια κάρτα αν θέλεις plug-ins που δεν θα ζορίζουν το μηχάνημα αλλά θα ακούγονται φοβερά. Το ποιά κάρτα πρέπει να πάρεις προφανώς καθορίζεται από τα plug-ins που σου αρέσουν, αν σου αρέσουν τα UAD παίρνεις την αντίστοιχη κάρτα κ.ο.κ.

 

Τα ξεμπερδέψαμε; ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τα UAD ειναι πολυ καλυτερα απο την αποψη value for money και επισης ακουγονται φοβερα !!!

 

μονο το fairchild  ειναι καλυτερο απο την bombfactory στα δικα μου αφτια τουλαχιστον...

 

H UAD ειναι στα αμεσα σχεδια μου!!! μαζι με τα SSL 4000 G Series !!!! ;D

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αlchemist τα ξεκαθάρισε αρκετά τα πράγματα.. Ουσιαστικά, σκέψου το σαν να αγοράζεις plugins, τα οποία απλά δεν επιβαρύνουν τον επεξεργαστή του υπολογιστή, ΔΕΝ αγοράζεις κάρτα ήχου.

 

Σόρυ που δεν το ξεκαθάρισα νωρίτερα, αλλά δεν κατάλαβα από το πρώτο σου post ότι τα είχες μπερδέψει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαρηστω γενικα !!!!

 

το οτι θα παρω μια καρτα για τα plug in και οτι θα δουλευουν μονο σε αυτη το εχω καταλαβει Οκ !

 

το προβλημα μου ειναι αν για να παρω μια UAD DSP πρεπει να παρω και μια συγκεκρημενη καρτα ηχου ???

ή θα κανω δουλεια και με την emu 1212μ που εχω ???

 

και κατι τελευταιο και τελοσ δεν ξαναρωταω

 

ισχυει οτι θα μπορω να χρησιμοποιω μεχρι εναν αριθμο απο τα plugs ?

γιατι εγω αν εχω 30 καναλια τα 28 εχουν eq

 

το ξερω εχω γινει λιγο πρηξας αλλα δεν γινεται να τα ξερουμε ολα και τα αγγλικα μου ειναι λιγο χαλια

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι DSP κάρτες δουλέυουν με όλες τις κάρτες ήχου (υπάρχουν εξαιρέσεις όπως οι Creamware). Άρα μπορείς να παίξεις με την EMU που έχεις, εκτός αν αναφέρει κάτι αντίθετο στο manual της UAD.

 

Όσο για τον αριθμό των plug-ins, ο μόνος περιορισμός που ξέρω ότι υπάρχει είναι η επεξεργαστική δύναμη της κάρτας. Μην ξεχνάμε ότι τα plug-ins δεν ζορίζουν το PC αλλά την κάρτα και φυσικά η κάρτα δεν έχει απεριόριστη δύναμη ώστε να σηκώνει οτιδήποτε!

Για παράδειγμα, πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις 30 instances ενός κομπρέσσορα με μία κάρτα γιατί θα μείνει από ισχύ αρκετά νωρίτερα.

 

Άλλη απορία; :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι DSP κάρτες δουλέυουν με όλες τις κάρτες ήχου (υπάρχουν εξαιρέσεις όπως οι Creamware). Άρα μπορείς να παίξεις με την EMU που έχεις, εκτός αν αναφέρει κάτι αντίθετο στο manual της UAD.

 

Όσο για τον αριθμό των plug-ins, ο μόνος περιορισμός που ξέρω ότι υπάρχει είναι η επεξεργαστική δύναμη της κάρτας. Μην ξεχνάμε ότι τα plug-ins δεν ζορίζουν το PC αλλά την κάρτα και φυσικά η κάρτα δεν έχει απεριόριστη δύναμη ώστε να σηκώνει οτιδήποτε!

Για παράδειγμα, πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις 30 instances ενός κομπρέσσορα με μία κάρτα γιατί θα μείνει από ισχύ αρκετά νωρίτερα.

 

Άλλη απορία; :)

 

;D ;D ;D

 

Tελευταια  :P

 

υπαρχει τροπος να το μαθουμε ? μερχι ποσα μπορει να σηκωσει ?

(υπάρχουν εξαιρέσεις όπως οι Creamware) τι εννοεις ??

αν δε βαριεσαι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι DSP κάρτες δουλέυουν με όλες τις κάρτες ήχου (υπάρχουν εξαιρέσεις όπως οι Creamware). Άρα μπορείς να παίξεις με την EMU που έχεις, εκτός αν αναφέρει κάτι αντίθετο στο manual της UAD.

 

Όσο για τον αριθμό των plug-ins, ο μόνος περιορισμός που ξέρω ότι υπάρχει είναι η επεξεργαστική δύναμη της κάρτας. Μην ξεχνάμε ότι τα plug-ins δεν ζορίζουν το PC αλλά την κάρτα και φυσικά η κάρτα δεν έχει απεριόριστη δύναμη ώστε να σηκώνει οτιδήποτε!

Για παράδειγμα, πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις 30 instances ενός κομπρέσσορα με μία κάρτα γιατί θα μείνει από ισχύ αρκετά νωρίτερα.

 

Άλλη απορία; :)

 

;D ;D ;D

 

Tελευταια  :P

 

υπαρχει τροπος να το μαθουμε ? μερχι ποσα μπορει να σηκωσει ?

(υπάρχουν εξαιρέσεις όπως οι Creamware) τι εννοεις ??

αν δε βαριεσαι   :)

 

Ναι, υπάρχει τρόπος. Θα πας σε αυτή την ιστοσελίδα:http://www.uaudio.com/products/index.html

Θα πατήσεις το plugin που σε ενδιαφέρει και στα features and specs, κάτω κάτω, σου λέει πόσα "σηκώνει" ο επεξεργαστής της κάρτας ("instances" τα αναφέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψη σου γενικά, ότι επειδή οι περισσότεροι που πήραν uad κόλλησαν με την ποιότητα των plugins και ο επεξεργαστής δεν είναι ιδιαίτερα ισχυρός, κατέληξαν να αγοράσουν πάνω από μία κάρτες. Εγώ προσωπικά έχω δύο, πολύς κόσμος απ'ότι έχω δει έχει πάρει και τέσσερις..

 

Αυτό εννοούσα σε προηγούμενο post, ότι υπάρχουν παράπονα για την ισχύ του επεξεργαστή. Αντί να αγοράζει ο κόσμος 2-3 κάρτες, θα μπορούσαν να βγάλουν μία πιο ακριβή ενδεχομένως, αλλά να είναι πιο νταβραντισμένη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πιάσουμε τις Creamware πρώτα. Λοιπόν, οι DSP κάρτες της Creamware λειτουργούν μέσα στα πλαίσια μιας γενικότερης πλατφόρμας της εταιρίας που ονομάζεται Scope. Εκτός των DSP, αυτή η πλατφόρμα περιλαμβάνει κάρτες ήχου, επεκτάσεις I/O και software, δημιουργώντας ένα ολοκληρωμένο πακέτο για music production.

 

Όσο για τον αριθμό των plug-ins, το μόνο που φαντάζομαι ότι μπορεί να βοηθήσει είναι ένα διάβασμα του manual ή οι τυχόν πληροφορίες στο site της UAD. Ίσως μπορείς να ρωτήσεις και το support της εταιρίας.

Εναλλακτικά, ψάχνεις να βρεις φίλο που να έχει την κάρτα και τον ρωτάς! ;D

 

Κάτι τελευταίο. Μπορεί να υπάρχουν plug-ins που καταναλώνουν περισσότερη ισχύ σε σχέση με άλλα, π.χ. ένα reverb μπορεί να ανοίγει 10 φορές σε μια κάρτα, ένα EQ μπορεί να ανοίγει 20 φορές.

Βεβαιώσου και για κάτι τέτοιο, γενικά νομίζω ότι το διάβασμα του manual δεν θα το αποφύγεις προκειμένουν να λύσεις τέτοια θέματα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου