Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου, UAD ???


AntonyPath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγινε παιδια ευχαρηστω παρα πολυ !!!!

 

Mηπως ειναι αρκετα επαγγελματικη για μενα ??? :-\

 

μου φενεται οτι η καλυτερη λυση θα ηταν μια creamware μεταχ. που εχω βρει

και αν δεν μου αρκει λεμε τωρα !!! ή αν βρω τπτ λεφτα αργοτερα

προσθετω και μια uad οικονομικη μονο

τα eq και τους compressor γιατι μου εχουν κολησει ρε π...στι μου !!!!

 

η μακακια ειναι αν παρω creamware δεν θα "τρελαθω" ενω με UAD .....

και καποια studio που ειδα τα set up τους εχουν και της 2 και ολα ta plugins.

τι να κανω ... ??? Τεσπα ευχαρηστω και παλι και οτι χριαστουμε εδω εισται  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Mηπως ειναι αρκετα επαγγελματικη για μενα ??? :-\

 

 

 

μόνο εσύ το ξέρεις αυτό,αλλά:αν βγάζεις λεφτά απ τη μουσική ή οι παραγωγές είναι τόσο καλές που νομίζεις οτι αδικούνται απο τα εργαλεία σου (τα άλλα plug ins που έχεις) και όχι απο τον χειριστή τους,τότε πάρτην άφοβα.

 

μου φενεται οτι η καλυτερη λυση θα ηταν μια creamware μεταχ. που εχω βρει

και αν δεν μου αρκει λεμε τωρα !!! ή αν βρω τπτ λεφτα αργοτερα

προσθετω και μια uad οικονομικη μονο

τα eq και τους compressor γιατι μου εχουν κολησει ρε π...στι μου !!!!

 

η μακακια ειναι αν παρω creamware δεν θα "τρελαθω" ενω με UAD .....

και καποια studio που ειδα τα set up τους εχουν και της 2 και ολα ta plugins.

τι να κανω ... ???

 

μη κάνεις κάποια αγορά μόνο και μόνο για να...ξοδέψεις τα λεφτά σου. αν σου άρεσαν τα plug ins της uad,αυτή θα πάρεις και όχι κάτι άλλο που βρήκες σε ευκαιρία.γιατί πιθανώς να μη σου αρέσει και να χρειαστεί να τα "ξανασκάσεις".

πάντως ,αυτό που δεν είδα να γράφεται και αποτελει για εμένα ένα απο τα μεγάλα μειονεκτήματα όλων των dsp συστημάτων είναι το extra latency που προσδίδουν αυτές οι κάρτες στον host σου (τουλάχιστον διπλάσιο). αυτό τις κάνει απαγορευτικές για tracking ,για μίξη προφανώς είναι ok.

 

υγ:αν σε ενδιαφέρουν κυρίως compressors,eqs υπάρχει και άλλος παίκτης στο παιχνίδι ( http://www.solid-state-logic.com/music/Duende/index.asp ) και μάλιστα κορυφαίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν είσαι αθήνα πήγαινε μια βόλτα στο Bon Studio και δες το Liquid Mix της Focusrite το οποίο είναι εξωτερικό DSP με EQ και Compressors, σηκώνει μέχρι 32 συνολικά και φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση.

http://www.focusrite.com/products/liquid/liquid_mix/

(έχει και ρυθμίσεις σαν controler για real time αλλαγές)

 

Βέβαια δεν έιναι και φτηνό και δεν μπορώ να σου πω τίποτα για την ποιότητα του αλλά η Focusrite είναι μια ιδιαίτερα αξιόλογη εταιρία.Μακάρι να είχαμε μια Α/Β σύγκριση με τα αντίστοιχα plugins της UAD. Πάντως μέχρι τον Ιούνιο θα το τσιμπήσω μαζί με μια UAD για να τα δουλέψω παράλληλα  :P

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίδες, ποιοτικά τα plug-ins των UAD DSP καρτών υπερτερούν

σε σχέση με καλά software plug-ins όπως αυτά της εταιρίας waves  ???

 

Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για Reverb και Equalizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίδες, ποιοτικά τα plug-ins των UAD DSP καρτών υπερτερούν

σε σχέση με καλά software plug-ins όπως αυτά της εταιρίας waves  ???

 

Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για Reverb και Equalizer.

 

εχω μια uad-1 και λεω ευκολα ναι!!!σου δινει την αισθηση του real βασικα, βεβαια αν εχεις/ειχες  και καποια επαφη με hardware,θα το γουσταρεις απειρα αυτο,αλλιως θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο.

 

αν θελει καποιος να ανεβασει κανα δειγματακι,μπορω καποια στιγμη να το ανεβασω πισω

επεξεργασμενο(με κανα preset)να την ακουσει.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίδες, ποιοτικά τα plug-ins των UAD DSP καρτών υπερτερούν

σε σχέση με καλά software plug-ins όπως αυτά της εταιρίας waves  ???

 

Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για Reverb και Equalizer.

 

Η uad φημίζεται κυρίως για τα (vintage) equalizer και τους κομπρέσσορες της και όχι τόσο για τα reverb της, αν και το plate reverb της είναι πολύ ποιοτικό.

 

Aπό την άλλη, προσωπικά μου αρέσει να συνδύαζω τα neve equalizer της uad με τα ssl της waves. Έχουν διαφορετική χροιά και πολλές φορές λειτουργούν συμπληρωματικά σε μία μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mηπως ειναι αρκετα επαγγελματικη για μενα ??? :-\

 

 

μόνο εσύ το ξέρεις αυτό,αλλά:αν βγάζεις λεφτά απ τη μουσική ή οι παραγωγές είναι τόσο καλές που νομίζεις οτι αδικούνται απο τα εργαλεία σου (τα άλλα plug ins που έχεις) και όχι απο τον χειριστή τους,τότε πάρτην άφοβα.

 

 

Ναι δεν ειμαι επαγγελματιας ουτε βγαζω λεφτα απο την μουσικη ουτε βεβαια πιστευω οτι θα βγαλω ποτε !!!

Αυτο που πιστευω και εχω βαλει και "στοχο" ειναι σε μια 2ετια να συντηρω το hobby μου :)

Βεβαια για να γινει αυτο εκτος απο "καλη μουσικη" πρεπει να φτιαξω και πολυ την ποιοτητα του ηχου μου γιατι στη ηλεκτρονικη μουσικη κακα τα ψεματα πολλα κομματια μουσικα δεν λενε μια !!! αλα εχουν εναν ηχο κρυσταλο !!!

Αυτο ειναι ο λογος που αποφασησα να παρω μια καλη καρτα ηχου και προτιμω να μην την ξαναπληρωσω !!!

Οπως με τα ηχεια μου πχ.

(Και στην τελικη εκει θελω να χαλαω τα λεφτα μου  :P δεν γουσταρω ουτε να βαλω ζαντες στο αμαξι μου ουτε να παρω ακριβα ρουχα  ή δεν ξερω τι αλλο :) )

 

Θα την παρω ρε τερμα !!!  :P :D ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, για ηλεκτρονική τι ακριβώς θες; Έχω την εντύπωση ότι τα vintagοτέτοια της uad, αν και κορυφαία, ίσως να μην σου κάνουν. Άλλωστε πολλοί ηλεκτρονικάριοι προτιμούν τα powercore και waves, ενώ τα uad άτομα που ασχολούνται περισσότερο με φυσικές πηγές, χώρια που οι επεξεργαστές των uad καρτών είναι πάρα πολύ πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό (δες powercore, την πλατφόρμα της waves, ακόμη και το focusrite) και κάποια στιγμή κάτι πρέπει να γίνει, καθώς μιας και τα παράπονα των ίδιων των χρηστών της uad, ολοένα και πληθαίνουν!.

 

Βέβαια καλύτερα να τα ακούσεις κάπου, αλλά που θα μου πεις...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίδες, ποιοτικά τα plug-ins των UAD DSP καρτών υπερτερούν

σε σχέση με καλά software plug-ins όπως αυτά της εταιρίας waves  ???

 

Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για Reverb και Equalizer.

 

εχω μια uad-1 και λεω ευκολα ναι!!!σου δινει την αισθηση του real βασικα, βεβαια αν εχεις/ειχες  και καποια επαφη με hardware,θα το γουσταρεις απειρα αυτο,αλλιως θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο.

 

αν θελει καποιος να ανεβασει κανα δειγματακι,μπορω καποια στιγμη να το ανεβασω πισω

επεξεργασμενο(με κανα preset)να την ακουσει.

 

αν δεν βαριεσαι ετσι απο περιεργεια

 

http://www.box.net/shared/5necrguo0w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου