Προς το περιεχόμενο

να γεμίζεις το στομάχι σου και να ακούς τζάζ


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν μια ωραία βραδυά με καλή μουσική, μια όμορφη εμπειρία και με ένα αρνητικό απο μέρος μου.Το μαγαζί καθώς λειτουργεί σαν restaurant-μπυραρία μου κακοφαίνεται να γεμίζεις το στομάχι σου και να ακούς τζάζ για το background.Το θεωρώ αρκετά υποτιμητικό και το συγκρίνω με την άλλου είδους διασκέδαση, ξέρετε τώρα να μην αρχίσω τις βωμολοχίες, που δεν σου βγάζουν ούτε φρούτο όταν βγαίνει το "όνομα".Θα μου πείτε οτι έτσι κάνανε πάλια και είναι αυθεντικό-παραδοσιακό κτλ...Τότε ας λειτουργούσανε και τα λαικά όπως παλιά.Πιστεύω πάμε μπροστά και όχι πίσω.

 

Τα σχόλια σας παρακαλώ

 

Mε αυτο διαφωνω καθετα,αλλα οπως τη βρισκει κανεις.

Οι μουσικες αυτες ηταν για γιορτες κ πανηγυρια κ πλεον εχουν καταντησει κοινωνικο-πνευματικο αντιβαρο ακαλαισθητων (απαρεμφατων για τους γνωστες) νεοπλουτων που δεν εχουν τη στοιχειωδη παιδεια να μην γκαριζουν κατα τη διαρκεια ενος κομματιου,αλλα εχουν πιθηκομαθει να χειροκροτουν στο τελος του σολο που παρελειψαν να ακουσουν (επειδη γκαριζαν).

 

οντοπικ: ανυπομονω κ εγω να τους δω,εχω χασει βλακωδως τις εμφανισεις τους που θα μπορουσα να ειχα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε μπλού σε χάνω αγόρι μου τελικά συμφωνείς ή διαφωνείς με το να έχεις τον χοντρό να κατεβάζει την μπριζόλα και να χειροκροτάει στο τέλος του σόλο?Η μουσική αυτή δεν είναι για ατμόσφαιρα και συντροφιά για τη μασαμπούκα.Θά λεγα οτι σε καμμία μουσική δεν αρμόζει κάτι τέτοιο.Επίσης υπερβολικά ενοχλητικό είναι οι έντονοι διάλογοι όπως λές.Πάτε να γκαρίξετε στα μπουζούκια ρε ζώα εδώ παίζουν τα παλικάρια με ένα ενισχυτάκι στην κιθάρα μόνο και τα άλλα όπως είναι και θα χω και σας να μου συζητάτε που θα επενδύσετε τις λύρες της κληρονομιάς της πάμπλουτης ξεχασμένης γιαγιά σας??Πώς την έχουμε δεί τελικά δεν καταλαβαίνω....

 

Εντιτ:Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι για πανηγύρια σε τύπου django reinhardt jazz και μουσικής της παρέας, ίσως και παραδοσιακής κάποιου μέρους.Απ ότι έχω παρατηρήσει μόνο στην τσιγγάνικη τζάζ ήταν πανηγυρτζίδικο το θέμα.Στην αμερική και μετά το 40-50 νομίζω πως ήταν φάση κλασσική μουσική σε σοβαρές αίθουσες κτλ..Δεν ξέρω αν έχω δίκιο απ την μικρή μου εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπλού σε χάνω αγόρι μου τελικά συμφωνείς ή διαφωνείς με το να έχεις τον χοντρό να κατεβάζει την μπριζόλα και να χειροκροτάει στο τέλος του σόλο?

 

Δε με ενοχλει να τρωει,πολυ περισσοτερο επειδη ακουγεται "ποιοτικη μουσική".Αν γκαριζει κ εχει βρεθει εκει απο σποντα με ενοχλει,γτ μου τρωει τον αερα.

Αν εχεις πραγματικο μουστακι,τσιμπας κ εσυ κανα κοψιδι στο σολο του σαξοφωνιστα κ εισαι κουλ (αλλος ενας λογος που χρειαζονται οι ελιξιρ).Ειναι καλυτερο απο το αποστειρωμενο στυλ που εκανε αυτη τη μουσικη αποκρουστική για τον κοσμο κ ενδιαφερουσα μονο για τους μουσικολογους (anorgasmia remboza).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτε να γκαρίξετε στα μπουζούκια ρε ζώα εδώ παίζουν τα παλικάρια με ένα ενισχυτάκι στην κιθάρα μόνο και τα άλλα όπως είναι ....

Αααααχ και τη ενισχυτακι???Jazzamp henriksen...

 

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι για πανηγύρια σε τύπου django reinhardt jazz και μουσικής της παρέας, ίσως και παραδοσιακής κάποιου μέρους.Απ ότι έχω παρατηρήσει μόνο στην τσιγγάνικη τζάζ ήταν πανηγυρτζίδικο το θέμα.Στην αμερική και μετά το 40-50 νομίζω πως ήταν φάση κλασσική μουσική σε σοβαρές αίθουσες κτλ..Δεν ξέρω αν έχω δίκιο απ την μικρή μου εμπειρία...

 

ΚΑι γω έτσι ξέρω οσο ηταν μπιμποπ το θέμα ηταν διακσεδαση απο το τελη 50 αρχες 60 αρχισανε τα αλλα ρευματα και η ποιο σοφιστικε οπτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλυτερο απο το αποστειρωμενο στυλ που εκανε αυτη τη μουσικη αποκρουστική για τον κοσμο κ ενδιαφερουσα μονο για τους μουσικολογους (anorgasmia remboza).

 

Ποιον κόσμο?? Γιατι στον υπολοιπο κόσμο εκτός ελλαδας  δεν είναι αποκρουστική το αντιθετό μαλιστα.

Τωρα για έδω ελλαδα δεν νομιζω οτι μπορει να γινει η να γινοτανε το οτιδηποτε για να ακουσουνε jazz και να το θεωρήσουνε διασκέδαση...

Βεβαια δεν το βλέπω ουτε εγω διασκέδαση με την ελληνική εννοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλυτερο απο το αποστειρωμενο στυλ που εκανε αυτη τη μουσικη αποκρουστική για τον κοσμο κ ενδιαφερουσα μονο για τους μουσικολογους (anorgasmia remboza).

 

Noμίζω οτι τα παραλές.Ο κόσμος δεν την ακούει γιατί δεν είναι "εύκολη" στα αυτιά του.Δεν του τα χαϊδεύει και του μένει το παστίτσιο στον οισοφάγο όπως και να χει.Αν είχε την πεγκυ ζήνα εκεί θα έτρωγε όλο το ταψί απ αυτά που θα "έβλεπε".

ΚΑι όλο αυτό υπο το mood του νεόπλουτου που περιγράφεις.Πάντα δηλαδή πλέον θα μιλάμε για τζάζ-high society που το παίζει ιστορία και ψάξιμο και τρώει τη γαρίδα με coltrane παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια κουβέντα off-topic.

 

Την προσοχή και το ενδιαφέρον του κοινού πρέπει να την κερδίσει ο performer on stage. Είτε jazz, ροκ, λάικα, κλασσική, είτε κλόουν.

 

Εγώ πληρώνω τα λεφτουδάκια μου να διασκεδάσω.

 

Αν δεν με τραβήξει η μουσική, θέλω:

 

Να πιω, να πω καμμια κουβέντα, να φάω, να ψήσω την κυρία δίπλα, κλπ. Ανθρώπινα πράγματα.

 

Ποιός είναι ο κύριος που θα μου πεί να σκάσω για ν' ακούσω τις βαρεμάρες του; Ας ήτανε καλύτερος. Αν διαφωνεί να μου επιστρέψει τα φράγκα μου. Εγώ ήρθα με την καλή διάθεση, προπλήρωσα, για να τον ακούσω.

 

Και πέραν αυτού, η διασκέδαση δεν πάει χώρια.

Τώρα τρώμε. Μετά ακούμε. Σε λίγο κάνουμε καμάκι, κλπ. κλπ.

 

Θεωρώ σαν μουσικός, θράσος του παταριού να απαιτεί την προσοχή μου.

Δεν πα να σαι ο... Νταλάρας. Κέρδισε την.

 

ΥΓ. Να διευκρινίσω ότι έχω περάσει πολλές ώρες εκστασιασμένος από αυτό που παρακολούθησα πολλές φορές σε συναυλίες, μπαρ, κλπ. Αλλά ήταν δική μου αντίδραση. Δεν την επέβαλαν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλυτερο απο το αποστειρωμενο στυλ που εκανε αυτη τη μουσικη αποκρουστική για τον κοσμο κ ενδιαφερουσα μονο για τους μουσικολογους (anorgasmia remboza).

 

Noμίζω οτι τα παραλές.Ο κόσμος δεν την ακούει γιατί δεν είναι "εύκολη" στα αυτιά του.Δεν του τα χαϊδεύει και του μένει το παστίτσιο στον οισοφάγο όπως και να χει.Αν είχε την πεγκυ ζήνα εκεί θα έτρωγε όλο το ταψί απ αυτά που θα "έβλεπε".

ΚΑι όλο αυτό υπο το mood του νεόπλουτου που περιγράφεις.Πάντα δηλαδή πλέον θα μιλάμε για τζάζ-high society που το παίζει ιστορία και ψάξιμο και τρώει τη γαρίδα με coltrane παρέα.

 

Mπορει κ να τα παραλεω.Παντως παλιοτερα ειχα την ιδια αποψη με σενα κ μετα την αλλαξα.Η μουσικη αυτη εχει ντυσει απειρες ταινιες,εχει πουλήσει εκατομμυρια δισκους κλπ οποτε το επιχειρημα της "δυσκολιας" καπου χωλαίνει.Μη συγκρινεις τωρα με ποιος παει στη Xena.Η γνωμη μου ειναι οτι πανε ειτε ανθρωποι που δεν ακουνε μουσικη (δεν εχουν δισκοθηκη,ηχοσυστημα κ walkman) ή ανθρωποι που πανε για την παρεα κ το τζερτζελο.

Γνωστος μου σε διαφορετικους μονολογους με χρονικη διαφορα ενα ετος,την πρωτη φορα μιλαγε για το ποσο καλος ηταν ο Τσαλικης (πριν γινει μεγαλη φιρμα) κ την επομενη "να βαλουμε να ακουσουμε εν λευκω" (πριν πουληθει).Δεν αδειασα,ο ιδιος ειναι οτι κ να λεει οτι ακουει

 

Επι του φαγητου: που λες δεν με πειραζει ο αλλος να τρωει την μπριζολα του,αλλα αν δεν τον κινησει κατι στο παλκο να σταματησει για να δει τι συμβαινει,βρισκεται αυτος σε λαθος μερος και η μπριζολα σε λαθος χερια ;D

 

Ειναι καλυτερο απο το αποστειρωμενο στυλ που εκανε αυτη τη μουσικη αποκρουστική για τον κοσμο κ ενδιαφερουσα μονο για τους μουσικολογους (anorgasmia remboza).

 

Ποιον κόσμο?? Γιατι στον υπολοιπο κόσμο εκτός ελλαδας  δεν είναι αποκρουστική το αντιθετό μαλιστα.

Τωρα για έδω ελλαδα δεν νομιζω οτι μπορει να γινει η να γινοτανε το οτιδηποτε για να ακουσουνε jazz και να το θεωρήσουνε διασκέδαση...

Βεβαια δεν το βλέπω ουτε εγω διασκέδαση με την ελληνική εννοια...

 

Δεν βρισκω κανενα λογο να πας σε ενα live για διαφορετικο λογο απο τη διασκεδαση (ελληνικη εννοια εννοεις το λεγομενο "kefi"?) ;D.

 

Τα αλλα δεν τα λενε live,αλλα guitar clinics κ γι αυτο το λογο δεν παω κ εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τόπικ δεν είσαι σίγουρα είναι μια άποψη κι αυτή και μπορεί να συμπίπτει με την άποψη που είχαν οι χθεσινοί πελάτες που εγώ αντίκρυσα.

 

ΟΙ απόψεις μου μπαίνουν υπο το πρίσμα του οτι ναί μεν η τζάζ είναι μουσική αλλά δεν είναι νταλάρας,βισση, καλομοιρα κτλ.

Θεωρώ οτι διαφέρουν σε αρκετά επιπεδα και κλάσεις αυτά τα είδη μουσικής.

 

Yameth σε ενα κονσέρτο αφιερωμένο στον Bach,Beetoven και όποιον άλλο προτιμάς θα πήγαινες με τη μπριζόλα στο χέρι και το γυροσούβλακο στο άλλο μαζί με την παρέα σου και 15 κινητά καρφωμένα στην τσάντα και το μπουφάν σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπλού σε χάνω αγόρι μου τελικά συμφωνείς ή διαφωνείς με το να έχεις τον χοντρό να κατεβάζει την μπριζόλα και να χειροκροτάει στο τέλος του σόλο?

 

Δε με ενοχλει να τρωει,πολυ περισσοτερο επειδη ακουγεται "ποιοτικη μουσική".Αν γκαριζει κ εχει βρεθει εκει απο σποντα με ενοχλει,γτ μου τρωει τον αερα.

Αν εχεις πραγματικο μουστακι,τσιμπας κ εσυ κανα κοψιδι στο σολο του σαξοφωνιστα κ εισαι κουλ (αλλος ενας λογος που χρειαζονται οι ελιξιρ).Ειναι καλυτερο απο το αποστειρωμενο στυλ που εκανε αυτη τη μουσικη αποκρουστική για τον κοσμο κ ενδιαφερουσα μονο για τους μουσικολογους (anorgasmia remboza).

 

;D!ακριβως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου