Προς το περιεχόμενο

να γεμίζεις το στομάχι σου και να ακούς τζάζ


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε ρε μαριάνα που είσαι κρυμμένη.Συγχωρεμένη που μας άργησες κιόλας.

 

Υ.Γ.Συνεχίζω να πιστεύω και να εμπιστευομαι το κεφτεδάκι μου πάντως.Αυτό με έχει κάνει άντρα δυνατό.

 

:P  Τώρα είδα εφιάλτη. Παίζω στη σκηνή κι "άντρες δυνατοί" με κεφτεδάκια στα πιρούνια χορεύουν απο κάτω!!

 

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στοχος ζωης ειναι για μενα να μου κολλησουν χαρτονομισμα οταν παιζω παντως

 

Φίλε μου, το στόχο αυτό τον έχω επιτύχει, αν θες το πιστεύεις...  ;D

 

Παράτησα κιθάρα επιτόπου και έψαχνα για Μπεταντίν...

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

 

-Είναι μεγάλη κακοήθεια την στιγμή που ο καλλιτέχνης (ανεξάρτητα από το είδος του) προσπαθεί να δώσει κάτι από τον εαυτό του στο κοινό, το κοινό να εκφράζει την αδιαφορία του μέσω των προλεγόμενων αντιδράσεων (χαχανίζω σαν βλάκας με την μ@λ@κία που είπε ο διπλάνόςμου χωρίς να με νοιάζει αν ενοχλώ τη δουλειά του άλλου εκείνη την ώρα, προσπαθώ να επιβάλλω την δική μου παρουσία στο μαγαζί με κάθε φασαριόζικο τρόπο  επειδή τα μωρά παραδίπλα καθονται μόνα τους και με κλάνουν.. κλπ).

 

-Ο σεβασμός όμως κερδίζεται.

Καλή κ κακή μουσική δεν υπαρχει. Υπαρχει όμως μελετημένη, δουλεμένη, αξιέπαινη, προσεγμένη, βαθυσήμαντη εργασία, σύνθεση, ιδέα (όπως θέλετε πείτε το) η οποία δικαιούται το αξιοπρεπές αντάλλαγμα της (την ανταπόκριση από το κοινό) και το ανάλογο συμβαίνει με την..  άλλη όψη του νομίσματος...

 

ότι δείνεις, αυτό παίρνεις. Κανόνας της φύσης απαράβατος!  ;D

για παράδειγμα, λίγοι είναι αυτοί που.. καλά καλά την ταστιέρα δεν πρόλαβαν να γνωρίζουν και μαγαζάτορες τους δείνουν το ελεύθερο να παίξουν και να οργιάσουν στη σκηνή;;; ΟΚ δεν θα κατακρίνω την ελεύθερη έκφραση αλλά να μην περιμένει και ο άλλος να τον κοιτάω με δάκρυα στα μάτια για αυτό που μου δείνει να ακούσω...

 

ας μην ξεχνάμε ότι  -όπως σε όλους τους χώρους- υπάρχουν οι απατεώνες και αυτοί που προσπαθούν με το έτσι θέλω να "επιβάλλουν" τέχνη. Αυτούς δε μπορείς να τους σεβαστείς.

Σίγουρα όμως ο αληθινός καλλιτέχνης δεν χρειάζεται να νιώθει προσβεβλημένος από την άσχημη αντιμετώπιση οποιουδήποτε κακόβουλου, η ντροπή είναι όλη δική του (ασχετα αν την νιώθει)

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω το εξής:

 

Όταν βγαίνεις με μια παρέα σε μια ταβέρνα π.χ. για να διασκεδάσεις και θα φας και θα χασκογελάσεις. Δεν θα κάθεσαι να ακούς λες και είναι συναυλία αυτόν που παίζει.

Και δεν έχει σημασία αν αυτό είναι jazz ή σκυλαδικο. Προς τι ο διαχωρισμός? Ανώτερη μουσική είναι η jazz δηλαδή?

Τέλος πάντων, το λάθος το έχουν οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών που βάζουν την μουσική και κατ επέκταση οι πελάτες που τα στηρίζουν.

Έχω παίξει σε ταβέρνα και στην αρχή μου κακοφαινόταν και μένα ότι παίζεις και σε γράφουν όλοι, αλλά μετά σκέφτηκα ότι και εγώ το ίδιο κάνω.

 

Αν θες να ακούσεις μουσική και να την προσέξεις, θα βάλεις το cd ήσυχα στο σπιτάκι σου, ή θα πας σε μια συναυλία. Καλό είναι να ξεχωρίζονται οι χώροι διασκέδασης-σίτισης με τις συναυλίες και τις μουσικές σκηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουγάς:

 

"Καλή είναι κι η ποιότητα στη μουσική με style. Καλό είναι και το Μέγαρο, αυτό τσι μουσικής. Αλλά δεν αντέχεται πολύ η δίαιτα ρε ράππερ. Γι'αυτό come on στο σκυλάδικο ρε συ, αβέρτα μάσα και χαρτί και never mind θα λέτε, αυτή είναι μάγκα μου η ζωή. Γνό ουαραμίν;"

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mε αυτο διαφωνω καθετα,αλλα οπως τη βρισκει κανεις.

Οι μουσικες αυτες ηταν για γιορτες κ πανηγυρια κ πλεον εχουν καταντησει κοινωνικο-πνευματικο αντιβαρο ακαλαισθητων (απαρεμφατων για τους γνωστες) νεοπλουτων που δεν εχουν τη στοιχειωδη παιδεια να μην γκαριζουν κατα τη διαρκεια ενος κομματιου,αλλα εχουν πιθηκομαθει να χειροκροτουν στο τελος του σολο που παρελειψαν να ακουσουν (επειδη γκαριζαν).

 

 

+1

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η jazz είναι μουσική του δρόμου.(τουλάχιστον για όσους έχουν ασχοληθεί λίγο μαζί της).

Πρέπει να κάνεις φασαρία σε ένα jazz live ,γιατί αυτό είναι το νόημά της.Η διασκέδαση

και ο χαβαλές.Καλά, δεν είπαμε να μιλάς και να φεύγουν απ το στόμα οι μπριζόλες,ούτε να

γκαρίζεις στον σερβιτόρο που είναι 10 μέτρα μακρυά πάνω στο σόλο του πιάνου!

 

Συμφωνώ πάντως με τον yameth ας αφήσουμε την σοβαροφάνεια στο σπίτι. ;D  ;)

Σε μέρη όπως half note έχουν γίνει σκηνικά και σκηνικά με τέτοιους σοβαροφανείς άμουσους..

 

+100 στο ότι ο παίκτης πρέπει να κερδίσει το ακροατήριο και να το κάνει να τον σεβαστεί.

Αυτά για την ώρα  ::)

 

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ολα τα σχολια περι "σοβαροφανειας" οπως επισης συμφωνω οτι ο μουσικος κερδιζει το σεβασμο. Επιπλεον, ο κοσμος το 'χει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι...το 90% του κοσμου στο half note (η και αλλου) μαζευεται (και συμπεριφερεται με ενα πολυ συγκεκριμενο τροπο) σε αυτα τα στεκια για ενα πληθος ετεροκλητων λογων που πολυ λιγη σχεση μπορει να εχουν με τη μουσικη (αν και διακαως καιγονται να αποδειξουν το αντιθετο). Φυσικα και το half note παιζει το παιχνιδι αυτο εξαιρετικα.

 

Απο την αλλη πιστευω οτι καποιοι στοιχειωδεις κανονες ευγενειας πρεπει να τηρουνται......Οταν καποιος μου μιλαει (ακομα και οταν αυτα που λεει ειναι βλακεις και πιο ανιαρα και απο διαλεξη για το ελκος δωδεκαδακτυλου του ιπποκαμπου ) φροντιζω τουλαχιστον να μη ρευομαι ( ;D ;D ;D ;D) μπροστα του.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα παει Αμερικη πριν κατι χρονια και περασα και απο Νεα Ορλεανη, πηγαμε με αλλους φιλους μου μουσικους, στον δρομο που ηταν γεματος απο Jazz -Blues  μαγαζια (μου φαινεται λεγοταν Bourbon street) και συναντησα και εκει την ιδια κατασταση.

Χαμος, ολοι λιωμα, κανεις δεν ακουγε, μονο εμεις και αυτο γιατι ειμασταν περιεργοι για το τι παιζουν.

Τα ιδια και στον Καναδα.

Εκει σε καραροκ μαγαζι, ο κοσμος εκανε τοση φασαρια που δεν ακουγαμε ουτε το ευατο μας, που να ακουσουμε το συγκροτημα.

Συμπερασμα.Παντου τα ιδια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου